Мета: систематизувати знання учнів по темі «Призма». Закріпити вміння правильно формулювати властивості й визначення фігур. Розширити знання учнів по темі. Формувати дружні, товариські відносини вміння працювати в групах.
Узагальнюючий урок по темі «Призма »
Мета: систематизувати знання учнів по темі «Призма». Закріпити вміння правильно формулювати властивості й визначення фігур. Розширити знання учнів по темі. Формувати дружні, товариські відносини вміння працювати в групах.
Обладнання: моделі геометричних фігур, мультимедійний проектор, екран.
Хід уроку
Вітання вчителя.
Вчитель
Сьогодні урок геометрії по темі «ПРИЗМА» проведемо у вигляді ВІДКРИТОГО ЗАСІДАННЯ АМАТОРІВ БАГАТОГРАННИКІВ. Розглянемо основні види призм: трикутну, чотирикутну, шестикутну. Ви маєте показати свої знання по темі «Багатогранник. Призма», розширити свої знання, побудувати моделі багатогранників.
У засіданні клубу беруть участь три групи.
Давайте визначимо,
Правила засідання: (на дошці записані)
2. На кожному етапі передбачаються питання, завдання з варіантами відповідей або із планом розв'язання.
3. Відповіді оцінюються й заносяться в оцінний аркуш.
4. На дошці фіксуються відповіді команд.
1 етап «Подання»
РОЗГЛЯНЕМО ПЕРШЕ ПИТАННЯ ЗАСІДАННЯ
(робота з визначеннями , поняттями)
Вчитель
ЗАВДАННЯ 1. Потрібно прославити фігуру своєї команди.
1 ГРУПА – ПРЕДСТАВЛЯЄ ТРИКУТНУ ПРИЗМУ
2 ГРУПА – ЧОТИРИКУТНУ ПРИЗМУ
3 ГРУПА – ШЕСТИКУТНУ ПРИЗМУ
На картках написані питання, а на окремих листочках відповіді.
Знайти для кожного питання відповідь.
Учні працюють у групах
|
Питання |
Відповіді |
Трикутна ПРИЗМА |
||
1 |
Що таке трикутна призма? |
Багатогранник складений із двох рівних трикутників, які розташовані у двох паралельних площинах і трьох паралелограмів називається …... |
2 |
Як взаємно розташовані бічні ребра призми? |
Бічні ребра призми рівні й паралельні |
3 |
Що можна сказати про основи призми, бічних гранях? |
Основи призми є рівні трикутники, бічні грані – це паралелограми, якщо призма пряма то грані – прямокутники |
4 |
Визначити елементи трикутної призми. |
Ребер – 9, вершин – 6, граней – 5 |
5 |
Скільки діагоналей у трикутної призми? |
Призма не має діагоналей |
Чотирикутна ПРИЗМА |
||
1 |
Що таке чотирикутна призма? |
Багатогранник складений із двох рівних чотирикутників, які розташовані у двох паралельних площинах і чотирьох паралелограмів називається …... |
2 |
Визначити елементи чотирикутної призми. |
Ребер – 12, вершин – 8, граней – 6 |
3 |
Чим є бічні грані призми, підстави чотирикутної призми? |
Підстави призми є рівні чотирикутники, бічні грані – це паралелограми, якщо призма пряма то грані – прямокутники |
4 |
Чи є паралелепіпед призмою? |
Паралелепіпед - це призма, у підставі якої лежить паралелограм. |
5 |
Скільки діагоналей у чотирикутної призми? |
В... …призмі можна провести чотири діагоналі. |
Шестикутна ПРИЗМА |
||
1 |
Що таке шестикутна призма? |
Багатогранник складений із двох рівних шестикутників, які розташовані у двох паралельних площинах і шести паралелограмів називається …... |
2 |
Визначити елементи шестикутної призми. |
Ребер – 18, вершин – 12, граней – 8. |
3 |
Чим є основи й бічні грані шестикутної призми ? |
Основи призми є рівні шестикутники, бічні грані – це паралелограми, якщо призма пряма те грані – прямокутники |
4 |
Скільки діагоналей у шестикутної призми? |
В... …. призмі можна провести 12 діагоналей. |
5 |
Коли призма називається прямій? |
Якщо бічні ребра призми перпендикулярні до основ то призма називається…... |
Вчитель
А ТЕПЕР ПЕРЕВІРЯЄМО ВАШІ ВІДПОВІДІ. ЧИ БУЛИ ПОМИЛКИ? КОМАНДИ ОДЕРЖУЮТЬ (оцінки)
(відповіді на кожне питання демонструються на слайдах)
Вчитель
УВАЖНІ БУЛИ?
Ще вчений Эйлер - геній 18 століття вивів залежність між гранями, вершинами, ребрами для призм. Ця залежність увійшла в історію математики як ТЕОРЕМА Эйлера. Зрозуміло, що залежно від того яку основу буде мати призма, буде змінюватися кількість її граней , ребер. У таблиці допущені помилки. ЗНАЙДІТЬ ЇХ, ХТО ШВИДШЕ ТОЙ ОДЕРЖУЄ ДОДАТКОВИЙ БАЛ. ( матеріал на слайді)
Теорема Эйлера
Г + В = Р + 2
|
Г(грані) |
В(вершини) |
Р(ребра) |
|
3/5 |
6 |
9 |
|
6 |
4/8 |
12 |
|
8 |
12 |
6/18 |
Вчитель
ПЕРШИЙ ЕТАП НАШОГО ЗАСІДАННЯ МИ РОЗГЛЯНУЛИ, ПЕРЕХОДИМО ДО ДРУГОГО ПИТАННЯ.
2 етап «Аматори тестів»
Вчитель
ЗАВДАННЯ 2: вибрати правильні відповіді, з отриманих букв скласти 3 слова, по яких ви довідаєтеся яких принципів потрібно дотримуватися в житті.
1 ГРУПА працює по темі «Чотирикутна призма»
2 ГРУПА працює по темі «Шестикутна призма»
3 ГРУПА працює по темі «Трикутна призма»
|
Питання |
Відповіді (РОЗУМІТИ,ПРИЙМАТИ, ДОПОМАГАТИ) |
Трикутна ПРИЗМА |
||
1 |
Багатокутники з яких складені багатогранники - це ... |
К) ребра; Р) грані; В) вершини; Г) висоти. |
2 |
Перпендикуляр, проведений з якої-небудь крапки однієї основи до площини іншої основи називається... |
О) висота; Р) пряма; В) грань; Г) вершина. |
3 |
У трикутній призмі можна провести діагональ. |
К) так; З) ні. |
4 |
У основі трикутної призми може лежати рівнобедрений трикутник |
У) так; Л) ні. |
5 |
У правильній трикутній призмі в основі лежить |
С) рівнобедрений трикутник; М) рівносторонній трикутник; В) прямокутний трикутник. |
6 |
Трикутна призма має ....ребер |
Г) 6; Р) 5; І) 9. |
7 |
Бічні грані прямої трикутної призми…
|
О) квадрати; Т) прямокутники; В) трикутники. |
8 |
Якщо в основі прямої призми лежить правильний багатокутник то призма називається… |
Ю) трикутна; Б) пряма; В)похила; И) правильна. |
Чотирикутна ПРИЗМА |
||
1 |
Багатогранник, що розташований по один бік від площини кожної його грані називається… |
П) опуклим; Б) не опуклим. |
2 |
У основі чотирикутної призми може лежати ромб. |
Р) так; Б)ні. |
3 |
Скільки вершин має куб? |
А) 4; И) 8; О) 6; Ы) 12. |
4 |
Правильна чотирикутна призма – у основі лежить |
Р) ромб; Й) квадрат; В) прямокутник. |
5 |
Прямокутний паралелепіпед – це призма |
М) так; А)ні. |
6 |
Бічні грані прямої чотирикутної призми… |
О) квадрати; А) прямокутники; В) трикутники. |
7 |
Якщо бічні ребра призми перпендикулярні до основ то призма… |
Г) правильна; Т)пряма; В) похила. |
8 |
Якщо в основі прямої призми лежить правильний багатокутник то призма називається… |
А) трикутна; Д) пряма; В)похила; И) правильна. |
Шестикутна ПРИЗМА |
||
1 |
Грані – це багатокутники, з яких складений багатогранник |
Д) так; Б)ні. |
2 |
Шестикутна призма має ....ребер |
Ю) 6; А) 5; Г) 9; О) 18. |
3 |
Бічні грані прямої шестикутної призми… |
К) квадрати; П) прямокутники; В) трикутники. |
4 |
Правильна шестикутна призма – у підставі лежить |
А) ромб; Р) квадрат; Ю) прямокутник; О) правильний шестикутник. |
5 |
У шестикутній призмі можна провести діагональ. |
М) так; Б) ні. |
6 |
Якщо бічні ребра призми перпендикулярні до основи то призма... |
К) правильна; О)пряма; В) похила. |
7 |
Якщо в основі прямої призми лежить правильний багатокутник то призма називається… |
Р) шестикутна; Б) пряма; В)похила; ГА) правильна. |
8 |
Куб – це шестикутна призма |
Ю) так; ТИ) ні. |
(на слайді по черзі з'являються слова: РОЗУМІТИ, ПРИЙМАТИ, ДОПОМАГАТИ)
Вчитель
Молодці! Команди впоралися із завданнями. Ви довідалися, яких принципів потрібно дотримуватися в житті. Я вам бажаю успіхів, нехай ці слова йдуть і з вами по життю. (Кожна команди одержують оцінки)
Вчитель -завдання на увагу.
УВАГА! «Чарівний слайд» Що зашифровано?
(Призма, у підставі правильний багатокутник, можна провести діагоналі, діагональні перетини -прямокутники, має 6 граней, 12 ребер -рівні, 8 вершин) - КУБ
МИ РОЗГЛЯНУЛИ ДРУГИЙ ЕТАП НАШОГО ЗАСІДАННІ. ПЕРЕХОДИМО ДО ТРЕТЬОГО ПИТАННЯ.
3 етап «Перерізу...перерізу»
Вчитель
ЗАВДАННЯ 3: ПОБУДУВАТИ ПЕРЕРІЗ, ЩО ПРОХОДИТЬ ЧЕРЕЗ ДАНІ ТОЧКИ Й ВИЗНАЧИТИ ЯКИЙ БАГАТОКУТНИК ВИЙШОВ ПРИ ПОБУДОВІ.
1 ГРУПА працює по темі «Шестикутна призма»
2 ГРУПА працює по темі «Трикутна призма»
3 ГРУПА працює по темі «Чотирикутна призма»
Завдання підібрані за принципом «від простого до складного»
|
«3» |
«4» |
«5» |
Трикутна призма |
|
|
|
Чотирикутна призма |
|
|
|
Шестикутна призма |
|
|
|
На дошці фіксують готові відповіді. Отримані бали заносять в оцінні аркуші
Вчитель
МИ РОЗГЛЯНУЛИ ТРЕТЄ ПИТАННЯ ЗАСІДАННЯ
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Завдання: На слайдах з’являються формули знаходження площі основних багатокутників, якщо діти згодні - то ПІДНІМАЮТЬ РУКИ, якщо ні – качають головою.
(площа трикутника, площа ромба, площа трапеції, площа квадрата, площа паралелограма)
4 етап «Розгорнення»
Вчитель
Засідання клубу триває й ОСТАННЄ ПИТАННЯ ЗАСІДАННЯ – «Розгорнення». Всі багатогранники розташовані на ваших столах, всі будови які зараз нас оточують, будувалися за принципом склеїти, побудувати.
Важливу роль займає розгорнення. Вона дає відповідь на питання:
З ЯКИХ БАГАТОКУТНИКІВ СКЛАДАЄТЬСЯ ПРИЗМА.
ЗАВДАННЯ 4.
За даними розгорненнями
РОЗГОРНЕННЯ |
КРЕСЛЕННЯ |
ПОВНА ПОВЕРХНЯ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Вчитель
Ми розглянули останнє питання засідання клубу аматорів багатогранників. Команди одержують оцінки. Хто не впорався із завданням, продовжимо роботу на наступному уроці.
Вчитель
Вчений П.Л. Чебишев казав: «Зближення теорії із практикою дає самі доброчинні результати» – у чому ми з вами сьогодні переконалися.
УЧАСНИКИ КОМАНД ОДЕРЖУЮТЬ - ОЦІНКИ,
(команди виявили себе як сильні, енергійні особистості, вміють аналізувати, робити висновки, проявили працьовитість, наполегливість, ретельність
Вчитель
РОЗГЛЯНЕМО ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Лабораторно-практична робота
На цьому я хочу засідання клубу завершити.
Спасибі всім. До нових зустрічей!