МЕТА УРОКУ:
1. Систематизувати лексичний матеріал з теми, практикувати учнів у монологічному та діалогічному мовленні, використовуючи активну лексику та вивчені структури.
2.Продовжувати формування навичків усного мовлення,розвивати комунікативні здібності учнів.
3.Розвивати пам'ять, мовну здогадку, логічне мислення учнів
4.Виховуватив учнів культуру харчування та інтерес докулінарних традицій України та ВеликобританіїТЕМА:Їжа та напої.
ПІДТЕМА:«Приготування їжі».
МЕТА УРОКУ:
1. Систематизувати лексичний матеріал з теми, практикувати учнів у монологічному та діалогічному мовленні, використовуючи активну лексику та вивчені структури.
4.Виховуватив учнів культуру харчування та інтерес докулінарних традицій України та Великобританії .
МОВНИЙ МАТЕРІАЛ:лексика, структури з теми.
ОБЛАДНАННЯ:підручник А. Несвіт «Англійська мова 7 клас»; картки з завданнями для парної роботи та груповимизавданнями; тематичні ілюстрації.
ХІД УРОКУ
1. Організаційний момент.
Т. Good morning, children! I am glad to see you! How are you?
Ps. We are super!
T. Ok! Let's sit down and start our work.
2.Введення в iншомовну атмосферу.
Food places an important role in our life. Food makes us strong and gives us enough
energy during the day. Our daily menu must contain all the things we need to be
healthy. Our food must be a source of nutrients and provide us the things we need to
live, to grow and to keep fit.
Запитання до учнів:
T. Do уоu кеерto a balanced diet?
P1) Yes, I do. I keep to a balanced diet.
T. Do you prefer eating healthy food?
P2. Yes, I do. I prefer eating healthy food
T. Why do you prefer eating healthy food?
P3. I prefer eating healthy food, because I want to be strong and healthy, active and lively, to keep fit, to look good.
3. Повідомлення теми та мети уроку.
Our today’s topic is "Food and drinks". Today we'll continue our talk about food and cooking, we `ll remember the words on the topic and practise them in texts, games, dialogues and exercises. Our today's lesson is the competition between your 3 teams. At the end of our lesson we’ll know the winner.
4. Мовна зарядка.
Фонетичне відпрацювання римування.
Listen and repeat after me.
"Fish and chips is English,
Sushe's Japanese,
Pizza is Italian,
So is Mozzarella cheese.
In Spain they eat paella,
In China they eat rice,
The Russian thing potatoes
Are really, really nice"
5. Мовна вправа
Match the proverbs about food with their translations.
Учні читають прислів'я про їжу, поєднують їх з перекладом. Змагання міжкомандами.
1. Appetite comes with eating |
a. Heкрасна избауглами, а красна пирогами |
2. Taste differ |
b. Маслом кашу не испортишь |
3. Porridge and cabbage soup is our native food |
с. Аппетитприходитвовремя еды |
4. Too much butter won't spoil the porridge |
d. Щида каша - пища наша |
5. A home is made by pies not by wall |
є. О вкусах не спорят |
6. Not enough salt is hardly a fault, but too much salt is cook's fault |
f. На вкус и цвіттоварищейнет |
7. Everymantohistaste |
g. Кто не работает - тот не ест |
8. Nosong, nosupper |
h. Словами сыт не будешь |
9. Finesoftwordsbutter no parsnips |
і. Недосол на столе, пересол на спине |
10.After dinner sit a while, after supper walk a mile |
j. Ктобыстро ест, тотбыстроработает |
11.Breakfast like a king, lunch like a queen, and dinner like a pauper |
к. Послезавтраканемногопосиди, послеужина милю пройди. |
12.Quick at meat, quick at work |
І. Завтраксъешь сам, обедраздели с другом, а ужин отдайврагу. |
Key: 1-е 2-е 3-d 4-b 5-а 6-і 7-f 8-g 9-h 10-k 11-1 12-j
6.Лексична вправа.
And now let's repeat our words. Every day we usually have 3 or 4 meals a day: breakfast, lunch, dinner and supper. What do you usually have for breakfast? For dinner?For supper? Fill in this table.Учні заповнюють таблицю, записують назви страв, які вони їдять на сніданок, обід, вечерю. (Варіанти відповідей учнів)
Breakfast |
Dinner |
Supper |
Cereal with milk |
Soup or borsch |
Spaghetti with sausage |
В acon with eggs |
Potatoes or vegetables |
Fish or meat |
Omelet with vegetables |
Fish or meat |
Mashed potatoes |
Sandwiches with cheese |
Vegetable salad |
Pancakes with cream |
Fruit salad |
Cakes or biscuits |
Meat salad |
Toasts with jam |
A glass of juice or compote |
A glass of yogurt or cocoa |
A cup of tea/coffee |
Sweets or fruit |
Fruit or cookies |
Змагання між командами. Учні виправляють помилки на дошці. Вчитель рахує бали, оголошує, яка команда набрала найбільшу кількість балів на даному етапі уроку.
7. Тренувальна вправа. Використання інтерактивного методу«Мікрофон».
Imagine that a reporter came to you. He wants to interview you about your eating preferences. Use the words from the table and answer his questions. Reporter:
• What do you usually have for breakfast? For dinner?Forsupper?
Учні відповідають на запитання репортера. Вони складають речення з опорою на таблиці попередньої вправи. Кожна вірна відповідь - один бал. Вчитель рахує бали командам.
Варіанти відповідей учнів:
8. Рольова гра "Мій новий друг з листування».
Використання інтерактивного методу «Панель».
And now we have a role-play. Imagine that Kate is your new pen-friend. Ask your questions about her eating preferences?
Учні ставлять запитання “новому другові”. Кожне вірне запитання - один бал. Вчитель рахує бали командам. Варіанти запитань учнів:
9. Аудіювання тексту "Potato cakes".
Listen to the text "Potato cakes", do the tests.
The first test: Put the sentences into the correct order.
The second test: True or false.
1) Етап підготування до аудіювання
Ознайомлення з новими словами
We write 400 g potatoes, but we say: four hundred grams of potatoes.
Listening comprehension
"Potato cakes"
Ingredients:
400 g potatoes, 125 g flour, 40 g grated cheese, 40 g butter or margarine, salt.
Instructions:
Test 1.
|
Put the mashed potatoes, the flour, and the butter or margarine into the bowl and mix them with a fork. |
|
Mash the potatoes. |
|
Make 12 potatoes cakes with the mixture. |
|
Peel the potatoes and slice them. |
|
Fry the potato cakes in a frying pan until they are brown on both sides. |
|
Put the potatoes into a saucepan with some water and a bit of salt and boil for 20 minutes. |
|
Cover the cakes with the grated cheese. Put them in a dish and keep them warm in the oven. |
Put the sentences into the correct order: 1-7 points
Key: 1-d, 2-f, 3-b, 4-а, 5-е, 6-е, 7-g
Test 2.True or false: 8-12 points
1)This is a fruit dish
5) You can make 20 potato cakes with this mixture.
Key: 1-F, 2-T, 3 - F, 4 – T, 5 – F.
10. Рольова гра. Майстер-клас «Найкращий рецепт».
Today we organize "Master-class "The best recipe ever!". The best cooks of the world will tell us how to make the best dishes. Listen to their recipes attentively and then answer the questions:
Учні слухають рецепти-діалоги «куховарів» та відповідають на запитання. Кожна вірна відповідь - 1 бал. Вчитель зараховує додаткові бали командам.
Dialogue 1 "Pastawithsauceandcheese"
1. Thank you!
Dialogue 2 "Muffins"
1. Good morning. What are you doing?
2. I'm making muffins.
1. May I help you?
2. Yes, you may. Thank you. Mix 3 eggs, 200 grammesof sugar, 200 grammes of cottage cheese, 150 grammes of butter, 200 grammes of flour in a large bowl. Pour dough into the baking cups. Mix the brown sugar and cinnamon together. Sprinkle this mixture on the muffins. Put the muffins intothe oven to bake for 20 minutes. Enjoy your meal!
1.Thank you!
Dialogue 3 "Ukrainian borsch"
1. Your borsch tastes delicious, Jane!
2.Thanks. I was trying to domy best. Besides it is easy to make.
1. How do you make it?
2. Look! I take a big casserole, pour 3 litres of water and put it on the cooker. I put 500 grammes of meat into the casserole and boil it for 30 minutes. Then I clean and chop 3potatoes, 2 onions, 4 tomatoes, 1 carrot, 1 beet, 1 garlic, a cabbage. I put potatoes into a casserole and boil them. Then I fry onions, tomatoes, a carrot, a beet on a frying pan on cooking oil for 10 minutes. 1 mix well. I add this mixture into a casserole. Iput a garlic, a cabbage, some pepper, some salt into a casserole, too. After that I boil my borsch for 10 minutes. Enjoy your meal!
2.Thank you!
11. Ситуативні діалоги. «В кафе» "In a cafe".
Make up dialogues. Show us what to say when you are in a cafe, how to ask for a menu, how to make an order, how the meals are called in the menu.
Dialogue 1.
Dialogue 2.
Dialogue 3.
Кожна команда готує діалог. Вчитель зараховує додаткові бали командам.
12.Розповідь на тему. Захист міні-проектів «Моя улюблена справа».
Tell us about your favourite dish, describe the process of cooking. Учні розповідають про свою улюблену страву, описують процес її приготування. Кожен учень приносить своєї команді додаткові бали. Варіанти відповідей учнів:
1) My favourite dish is an apricot pie. I take 250 miligrammes of milk, 100 grammes of sugar, 1 egg, 125 grammesofbutter, 500 grammes of flour, 1teaspoon ofvanilla, some salt. Imix well all ingredients and bake a cake for 30 minutes in a hot stove. I use some sugar powder and 500 grammes of apricots for decoration. Enjoy your meal!
2) Pizza is my favourite dish. I mix 250 grammes of sour cream, 2 eggs, 400 grammes of flour, some salt, some oil. I knead and roll out dough. Then Icut an onion, 2tomatoes, 1 salted cucumber, some ham, some cheese, some sausage. I put some mayonnaise and ketchup on dough and add all filling. I bake my pizza for 30 minutes. Enjoy your meal!
3) My favourite dish is chicken soup. I cut 500 grammes of chicken and boil it. I clean and chop 3potatoes, 1 carrot, 1onion. I put potatoes into a casserole and boil them. I add 100 grammes of rice. Then I fry a carrot and an onion on a frying pan on cooking oil. I add this mixture into a casserole. I put some pepper and some salt into a casserole. My chicken soup is ready. Enjoy your meal!
13. Робота з підручником.
Open your book,read the text about Mc.Donnald's and answer the questions.
Введення граматичного матеріалу The Present Simple Passive Voice.
Виконання тренувальних вправ
14.Домашнє завдання.
15.Підведення підсумків уроку.
Вчитель рахує бали, оголошує, який ряд (група) набрав найбільшу кількість балів, виставляє оцінки.