Мета розробки - учити орієнтуватися у структурі тексту; формувати вміння визначати головну думку твору; давати характеристику головним дійовим особам;
порівнювати вчинки і поведінку персонажів; розвивати читацькі навички,
пізнавальну активність, зв'язне мовлення; виховувати віру у свої сили.
Урок читання, 4 клас
Тема: В.О.Сухомлинський «Як Павлик списав у Зіни задачу».
Мета: Вчити орієнтуватися у структурі тексту; формувати вміння визначати головну думку твору; давати характеристику головним дійовим особам;
порівнювати вчинки і поведінку персонажів; розвивати читацькі навички,
пізнавальну активність, зв'язне мовлення; виховувати віру у свої сили.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Мовна розминка
- Прочитайте слова на одному диханні. Знайдіть в них інші, які заховалися.
Посуд, весело, сервіз, другий, чудово, просторий, пряма, план.
Читаю - … (книгу, газету, журнал…)
Скупався - … (в річці, озері, морі…)
Відпочити - … (вдома, в лісі, на пляжі…)
Хотів би стати - … (поетом, вчителем, лікарем…)
Жовті, червоні листочки тихо на землю летять.
-Прочитайте, будь-ласка, це речення з сумом.
- Читаємо сердито.
- Читаємо весело.
З яким настроєм ми будемо працювати на уроці?
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
1. Вірш «Буває все»
- Які слова є головною думкою твору?
2. Вірш «Краще з друзями разом»
- Чому Славко не відгукнувся на запрошення хлопців?
- Які рядки можуть бути прислів’ям?
3. Вірш «Словник Славка»
- Що б ти порадив Славкові?
- Ви гарно справились із завданням. То як же ви зрозуміли вислів «А дружити треба вміти» (відповіді дітей). Саме такі поради можна знайти в творах автора: прізвище його ви відгадаєте, коли пригадаєте в яких творах, вивчених у попередніх класах зустрічались ці персонажі. Хто ж із вас має найкращу пам’ять?
Запитання до кросворду:
- «Спляча книга»
- «Кінь утік»
- «Я хочу сказати своє слово»
- «Який слід повинна залишити людина на землі»
- «Гвинтик»
- Павлиська»
- «Горобчик і вогонь»
- «Сергійкова квітка»
Відповіді з’являються на екрані.
- Складіть усі виділені букви і прочитайте прізвище автора усіх цих творів. (Сухомлинський)
- Що вам відомо про Василя Сухомлинського? (відповіді дітей)
Відео про життя і творчість В.О.Сухомлинського
- Ви мали можливість глибше познайомитись із життям і творчістю В.Сухомлинського, а зараз я запрошую вас у чудовий світ його творів.
- Тема нашого уроку:
IV. Мотивація навчальної діяльності
- Цікаво, а що кожен із вас чекає від уроку? Перед вами лежать конверти. У них є 4 кольорових картки. Якщо ви очікуєте на уроці нові знання, покажіть картку червоного кольору, якщо чекаєте цікавого спілкування – зелену. Хто очікує отримати гарні оцінки за свої успіхи – синю. А хто не визначився – білу. (відповіді дітей)
- Я пропоную ознайомитися із завданнями уроку
- Прочитайте назву оповідання. Чи можете ви передбачити про кого воно буде?
- Чому трапилась така ситуація, що Павлик списав задачу? (відповіді дітей)
- Подивимось, чи збудуться наші передбачення.
V. Опрацювання твору «Як Павлик списав у Зіни задачу»
1) Словникова робота
а) прочитайте швидко, без помилок, змінюючи слова;
б) читання пірамідок.
- повільно
- прискорено
- швидко
- Які з прочитаних слів є спільнокореневі?
- Добери спільнокореневі слова до слова «почервонів».
- Доберіть синоніми до слова «стурбований».
2) Первинне знайомство з твором.
- Де відбувались описані події?
3) Читання твору частинами.
- Чому Павлик прийшов до школи стурбований?
- Що заважало йому виконати завдання?
- З яким проханням хлопчик звернувся до Зіни?
- Що помітив Павлик у зошиті дівчинки?
- Поміркуйте, чому він не сказав про помилку Зіні.
- Які оцінки одержали діти?
- Як вони відреагували на них?
- Чи доводилось вам потрапляти у схожу ситуацію?
- Як би ви вийшли з неї?
Фіз. хвилинка
- Скільки дійових осіб у творі?
- З якою інтонацією треба читати слова Павлика?
- А Зіни?
5) Читання в особах
6) Робота з ілюстрацією до оповідання
- Розгляньте малюнок до твору. Знайдіть і зачитайте уривок твору, який зобразив художник.
- Якими ви уявляєте дітей? (відповіді дітей)
- Чи відбудеться розмова між дітьми на перерві?
- Про що б вони розмовляли на перерві?
- Що ви порадите Павлику?
- Чого вчить нас цей твір?
- Від чого застерігає?
- Що треба цінувати?
VI. Опрацювання твору «Найкраща лінійка»
письмові праці
найкращі лінійка
ручної оцінки
кострубата роботи
гладенька
- Що спільного у словах кожної колонки? Утворіть словосполучення.
- Який іменник поєднується з двома прикметниками?
- Як ви розумієте значення слова «кострубата»?
2) Мовчазне читання твору (с.113)
3) Аудіювання
1. Цей твір є…
а) казкою; б) оповіданням.
2. Микола і Роман були…
а) однокласниками; б) сусідами.
3. За письмові роботи найкращі оцінки у...
а) Романа; б) Миколи.
4. Після уроку мови діти пішли…
а) у майстерню; б) додому.
5. Найкраща лінійка вийшла у…
а) Миколи; б) Романа.
6. Для чого Роман взяв свою лінійку до класу?
а) Йому було шкода залишати її в майстерні; б) Хотів показати, що і він може зробити щось найкраще.
4) Гра «Розвідники»
5) Гра «День і ніч»
6) Вибіркове читання
- Які оцінки отримували хлопчики за письмові роботи?
- Як відреагував на це Роман?
- Як оцінив вчитель вироби дітей?
- Хто сумує цього разу?
- То від чого ж залежав настрій хлопчиків?
- Як вийти з цієї ситуації?
- Що автор хотів показати своїм твором?
- Що він у ньому схвалює?
7) Розвиток зв’язного мовлення
- Давайте спробуємо продовжити це оповідання. (відповіді дітей)
VII. Підсумок уроку
- Давайте повернемося до завдань уроку. Чи можемо ми вже дати відповідь на запитання: «Що ж треба цінувати?». (відповіді дітей)
- Бажаю вам знайти в житті справжніх друзів і ніколи не втрачати віри у свої сили.