Урок літературного читання спрямований на виховання в дітей доброти, співчуття, відповідального ставлення до братів наших менших - тварин. Разом із героєм оповідання діти вчаться відповідати за свої вчинки, доводити розпочату справу до кінця.
Літературне читання Дата 18.12
Тема. ВАСИЛЬ СУХОМЛИНСЬКИЙ «ПОКИНУТЕ КОШЕНЯ». АНАТОЛІЙ КОСТЕЦЬКИЙ «ХВОСТАТА МОВА».
Мета:
формування предметних компетентностей: продовжити формувати в учнів навичок свідомого виразного читання, уміння уважно слухати; простежувати причиново-наслідкові зв’язки, аналізувати проблемні ситуації та робити висновки, аргументувати правильність власної думки; розвивати творче мислення, смислову, образну пам’ять, уміння узагальнювати, зв’язне діалогічне і монологічне мовлення; збагачувати лексичний запас школярів; виховувати любов до тварин, відповідальне ставлення до тих, кого приручаємо; спонукати робити добро, приносити радість іншим;
формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: формувати здатність сприймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї планувати і виконувати необхідні дії, контролювати й оцінювати свої результати;
комунікативної: удосконалювати володіння позитивними навичками спілкування, уміння налагоджувати взаємодію під час роботи в групі;
інформаційної: розвивати вміння здобувати з підручника необхідну інформацію;
соціальної: формувати здатність працювати в групі, з усіма в колективі;
загальнокультурної: сприяти дотриманню норм мовленнєвої культури, правил поведінки на уроці.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
Пролунав і стих дзвінок.
Починається урок.
Всі за парти посідаймо.
Працювати починаймо,
Зараз сядуть всі дівчата,
А за ними і хлоп’ята.
2. Артикуляційні вправи
1) Мовленнєва зарядка.
— Як гуде джміль? (Дж-ж-ж)
— Прилетів комарик. (Дз-з-дз-з)
— Дмухнемо на кульбабку.
— Панує тиша.
— На вдих наберіть повітря, на видих промовте голосні звуки [а], [о], [у], [е], [и], [і].
2) Робота над скоромовкою.
Гнав по небу вітерець
Білочубеньких овець.
А ті вівці не прості –
То хмаринки кочові.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Етап дотекстової діяльності та підготовки учнів до сприймання змісту тексту
1) Робота над загадкою. Актуалізація життєвого досвіду учнів.
В хаті я мишей ганяю,
Вуса ще з дитинства маю,
Лапкою миюся щодня.
Я — пухнасте... (кошеня).
— У кого вдома є кіт чи кішка, чи, можливо, кошенятко?
— Як ви за ними доглядаєте?
— Як ви гадаєте, чи подобається вашому улюбленцю жити у вас?
— Якщо у вас мешкають ваші улюбленці, ви відповідаєте за них, повинні турбуватися і дбати про них, бо вони маленькі й беззахисні.
2) Повідомлення теми та завдань уроку.
— Сьогодні на уроці ми дізнаємося, у яких ситуаціях можуть опинитися брати наші менші, як ми можемо їм допомогти. Допоможуть нам у цьому оповідання Василя Сухомлинського і вірш Анатолія Костецького.
3) Робота із заголовком оповідання та малюнком до нього (с. 63).
— Прочитайте заголовок. Що означає слово покинуте?
— Розгляньте ілюстрацію до тексту. Кого ми бачимо на ньому?
— Що робить дівчинка?
— Який у неї вираз обличчя? Що відчуває кошенятко?
— Спробуйте за заголовком та малюнком передбачити, про що йтиметься в оповіданні.
Фізкультхвилинка
2. Етап первинного сприймання змісту оповідання В. Сухомлинського «Покинуте кошеня»
Виразне читання оповідання вчителем.
3. Етап перевірки первинного сприймання змісту твору
1) Перевірка емоційного сприймання змісту.
— Який настрій у цього оповідання ?
— Які почуття охопили вас, коли ви слухали це оповідання?
— Чи справдилися ваші передбачення щодо розвитку подій?
2) Словникова робота.
- Якими словами чи висловленнями можна замінити дані: виніс із хати і пустив на дорогу (прогнав), кошенятко (маленька кицька,)зайшло сонце (звечоріло) нявчить(подає жалібні звуки).
Прочитайте слова на одному диханні: маленьке, пригорнулося, замуркотіло, раде радісіньке.
4. Етап поглибленого смислового й структурного аналізу тексту
1) Вправа «Рибки» (самостійне мовчазне читання оповідання учнями).
2) Поглиблене усвідомлення фактичної інформації.
а) Бесіда за змістом прочитаного тексту з елементами вибіркового читання.
— Де сиділо кошеня? Як воно там опинилося?
— Чи випадково це трапилося?
— Чому кошеня нявчало? Прочитайте.
— Як перехожі ставилися до кошеняти? Чи допомогли йому?
— Скільки часу минуло від початку подій?
— Куди поверталася Наталочка? Що вона зробила?
— Знайдіть і прочитайте слова, що показують, як змінювався стан (настрій) кошеняти.
— Хто виявився добрим, а хто — жорстоким?
б) Робота над структурою тексту.
— Знайдіть і прочитайте речення, що є зачином. Про що в ньому повідомляється?
— Прочитайте кінцівку. Про що йдеться в ній?
— Яка частина найбільша?
— Про які події в ній розповідається?
в) Вправа «Ствердьте чи заперечте». Гра «Дослідники»
— Ствердьте або заперечте твердження рядками з тексту.
Ніхто з людей не звертав на кошеня уваги. (Ні. Весь 2-й абзац)
Кошеня нявчало, бо хотіло гратися. (Ні. «Сидить кошеня, нявчить. Бо хоче додому, до матусі».)
Рано-вранці Наталочка поверталася зі школи. (Ні. «Настав вечір. Поверталася додому Наталочка».)
Дівчинка забрала собі кошеня. (Так. «Вона не сказала ані слова, а взяла кошеня й понесла додому».)
3) Виразне читання оповідання учнями.
— Які речення слід прочитати з почуттям тривоги, а які — з почуттям удячності й радості?
4) Вправа «Крісло автора».
— Уявіть, що ви — автор. Як би ви продовжили це оповідання?
— Чи зміниться тоді його назва?
Фізкультхвилинка
5. Підготовка учнів до сприймання змісту вірша А. Костецького «Хвостата мова»
Робота над заголовком
— Прочитайте назву вірша Анатолія Костецького.
— Як ви розумієте цю назву?
— Як ви гадаєте, про що йтиметься у творі?
6. Етап первинного сприймання учнями змісту тексту
Читання заздалегідь підготовленим учнем вірша Анатолія Костецького (с. 64).
7. Етап перевірки первинного сприймання змісту тексту
1) Перевірка емоційного сприймання змісту.
— Чи сподобалося вам те, що почули? Що вас здивувало?
— Чи справдилися ваші передбачення щодо того, про що йтиметься?
2) Словникова робота.
— Чи трапилися у вірші незрозумілі слова чи вирази?
8. Етап поглибленого смислового й структурного аналізу тексту
1) Вправа «Бджілки» (напівголосне читання вірша учнями).
2) Поглиблене усвідомлення фактичної інформації.
а) Бесіда за змістом прочитаного з елементами вибіркового читання.
— Хто є головним героєм вірша?
— Від чийого імені ведеться розповідь?
— Чому хлопчик зрозумів «хвостату мову»?
— Чи доводилося вам спілкуватися такою «мовою»?
— Прочитайте рядки, у яких передано впевненість хлопчика.
— Зачитайте рядки, у яких передано радість героя.
б) Читання вірша у спосіб «Диктор телебачення».
3) Виразне читання вірша вголос.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Етап рефлексивного аналізу змісту прочитаного
1) Дискусійний клуб.
— Добре чи погано вчинила Наталочка, забравши кошеня додому? Спробуйте уявити, як могла відреагувати мама чи інші члени родини на такий учинок дівчинки.
— Яку пораду ви дасте дівчинці? Як вона могла б учинити у цьому випадку?
Презентація міркувань дітей.
(Доцільно підвести дітей до висновку, що перш ніж ухвалити певне рішення, слід порадитися з кимось із дорослих членів родини.)
2) Інтерактивний прийом «Мікрофон».
— Які твори читали на уроці?
— Хто їх написав?
— Що хотіли нам сказати автори цих творів?
ВИСНОВОК
Бути другом природи – це значить дбайливо ставитися до тваринного та рослинного світу .
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
Переказувати оповідання (с. 63). Виразно читати вірш (с. 64).
1