Велика буква в іменах, по батькові та прізвищах людей.

Про матеріал

ознайомити учнів з історією рідного краю в найдавніші часи, визначити як відбувався процес заселення міста, установити між предметний зв'язок з літературним читанням, розвивати вміння самостійно здобувати знання, формувати загально навчальні навички, логіку мислення, вміння порівнювати, зіставляти, виховувати в учнів любов до рідного краю, повагу до історичного минулого.

Перегляд файлу

 

    Тема:  Велика  буква  в  іменах,  по  батькові  та  прізвищах  людей.

Мета:  Формувати  в  дітей  уміння  розрізняти  поняття « ім’я»,  «по батькові»,  «прізвище», учити  правильно  писати  власні  іменники,  ознайомити  з  етимологією  деяких  із  них, розвивати  дослідницький  інтерес,  спостережливість,  творчість,  фантазію;    виховувати  бажання  бути  людиною  з  «великої  літери», повагу  до  людей, здатність  відчувати  красу  в  поезії,  народній  творчості,  прищеплювати їм  любов  до  рідної  землі.

Обладнання:  мультимедійна дошка.

Тип уроку: урок – дослідження.

              Хід уроку 

І. Мотиваційний етап

Привітайтеся з нашими гостями подаруйте їм посмішку і веселий настрій.

Ознайомлення учнів з завданнями урока:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно,плідно працювати.

Учитель

Продовжте речення  Я на цьому уроці…..(активним, уважним,сміливим, працьовитим,веселим)

(Звучить класична музика, Чайковський)  

Учень1

  • На  шостий  день  створив  Господь  людину  за  своїм  образом  і  подобою.

Учениця1

  • Дав  їй  смертне  тіло  і  безсмертну  душу.  І  поставив  її панувати  над природою.  Людина  мала  бути  доброю,  нести  любов  і  правду  на землю,  бо  тільки  тоді  вона  могла  бути  людиною.  Людиною  з  великої  букви.  Саме  про  це  ми  і  поговоримо  сьогодні  на  уроці.

 

2  Мотивація  навчальної  діяльності

  • Послухайте  і  відгадайте  загадку

Учитель

 

 Всі  хочуть, як  народиться  дитина,

 Щоб  було  і  гарне,  і  дзвінке,

 Бо  носить  все  життя  мене  людина,

 А  відгадайте-но,  що  я  таке! (Ім’я)

 

 

 

 

3  Оголошення  теми  і  мети  дослідження.

 Учень2

              Як  маленьке  немовля

               У  світ  двері  відчиня

               То  дарують  йому  слово.

. Слово  це  -  його  ім’я.

Учениця2

Підростає  немовлятко,

Чи  дівчатко  чи  хлоп’ятко,

Разом  з  ним  іде  це  слово.

Слово  це  -  його  ім’я.

                           Д. Білоус

 

 

Учень 3

Ви вже знаєте,усі предмети, що нас оточують, мають свої    назви.

Так і люди. Як тільки маленька дитинка народжується, їй дають ім’я . 

А от літніх людей, ваших батьків,вчительку кличуть не просто по імені, а   й по батькові.

-  Кожна  людина  має своє  ім’я,  по батькові,   прізвище.

Сьогодні  ми  спробуємо  дослідити,  як  правильно  їх  пишуть,  чому  саме 

так,  звідки  прийшли  до  нас  наші  імена яким способом утворилися      прізвища, по батькові.

Але ми не просто навчимося правильно писати ім’я, по батькові та прізвища, ми станемо дослідниками нашої мови.

Учитель

 

   Що ж означають слова ,, дослідник’’ і ,,дослідження’’?

Учень 3

 Дослідник—той, хто займається науковими дослідженнями.

Дослідження—детальне наукове вивчення чого-небудь.

Учитель

   Що ж буде об’єктами нашого дослідження?

Учень 3

Ім’я

По батькові

Прізвище

 

Учитель

Цей урок буде  (яким?)…( цікавим, яскравим, дослідницьким, пізнавальним,музичним).

               Виділення  невідомого.

-Із  чого  складається  наше  мовлення?  (З речень)

-Із  чого  складаються  речення? (Зі  слів)

-Складіть  речення  з  поданих  слів.

 (запис  на  дошці)

мамі Іванка допомагає  Сьогодні  господарству  по

-Про  кого  йдеться  в  реченні?

Що  вона  робить?

Допомагає  кому?

-Допомагає  коли? (сьогодні)

Де  допомагає? (по  господарству)

 

Учень 3

               Слухання  казки ( звучить  музика )

  Казка "Як маленька буква стала великою"

   Жила собі маленька буква. Її ніхто не хотів помічати: часто пропускали, недописували.

Чому мене не помічають, чому часто пропускають учні? - жалілася вона дядьку Алфавіту.

Ти маленька, тому й не помічають, — поважно від­повів старий.

І надумала тоді буква свої справи налагодити: "Спробую -но я із середини речення переміститися на початок".

І сталося диво. Почали всі поважати букву, писати її великою. Сподобалося це букві. І наважилася вона дати назву містам, селам, вулицям, річкам, морям та озерам, горам та долинам, прилаштувалася до імен, по батькові, стала на перше місце в прізвищах і навіть у кличках тварин посіла перше місце. Пішла про неї слава по всій Мовляндії. Запишалася буква, розтовстіла, виросла. І тепер всі слова, які починаються з неї, пишуться з великої літери.

Учитель

    Чи  є  такі  букви  в  нашому  реченні?

   В  яких  словах?

- Чому  слово  Іванка  написано  з  великої  букви?

  • Назвіть ваші імена «ланцюжком», швиденько  не піднімаючись з місця.

                               Асоціативний кущ.

Отже з великої  літери пишуться ….

 

Міста, села, вулиці

 

 

Клички тварин

 

Річки, моря,озера

 

Велика буква

 

Імена

 

 

 

 

 

По батькові

Гори та долини

 

 

Прізвища

Учень

          Ми літеру першу на весь її зріст

           Напишемо в назвах річок, сіл і міст.

Учениця

Київ, Дніпро і гори Карпати,

З великої букви нам треба писати.

Учень

Прізвище, ім'я, по батькові кожного з нас:

Лариса Петрівна, хлопчик  Івась.

Учениця

Клички тварини, папуги ім'я

З великої букви писатиму я.

 

Творча робота над іменами

Каліграфічна хвилинка

Урок продовжим без зупинки,

З каліграфічної хвилинки.

 

Отож, спочатку повправляймося у написанні великих букв, адже сьогодні ми вживатимемо їх багато.

            В Е Л И К А Б У К В А    Іван

Запишіть поруч кожен своє  імя. ( правило сторінка 114 )

  • -Назвіть  імена  своїх  матерів  «ланцюжком»
  •               Вибірковий  диктант 
  • -Виберіть  зі  списку  і  запишіть  у  зошити  імена  дівчаток  ,імена  хлопчиків.
  • Ростислав,  Андрій,  Алла,  Василь,  Ольга,  Марія,  Богдан,  Валентина, Галина, Людмила,  Антон.

                      Гра  «Загубилась  буква»

  • етяна …ндрійко
  • …ирослав                                   …адійка
  • …асилько   …аталка
  •  
  • Учитель

Ім’я своїй дитині батьки вибирають за бажанням. Кожне ім’я неповторне і має особливі значення. Утворилися ваші імена дуже давно і примандрували до нас з різних країн.

   Зараз ми спробуємо сплести віночок ваших красивих імен

   Принесіть квіточку до віночка і розкажіть, що означає ваше ім’я.

Жовті квіти. Ці імена прийшли до нас з Древньої Греції.

  • Олександра - захисниця людей      
  • Андрій – мужня людина                              
  • Дарина – божий подарунок
  • Вероніка переможна та що приносить перемогу
  • Дмитро  - бог землеробства
  • Анастасія – «відроджена», «безсмертна»
  • Каріна – ведуча”
  • Микита  - переможець
  • Денис – бог радості
  • Червоні квіти. Ці імена прийшли до нас з древньої латинської мови.

Білі квіти. Ці імена прийшли з Персії.

  • Фіалкові квіти. Ці імена прийшли з древньої єврейської мови.
  • Анна – Миловидна
  • Іван – дар Бога
  • Даніїл-  «божий суд»
  • —Подивіться який гарний віночок утворили ваші імена.
  • —Якщо вас зацікавили значення імен, ви можете скористатися Словником імен (Вчитель демонструє словник)

   Робота  з  ілюстраціями.

Багато  імен  зустрічаються  в  назвах  квітів.  Розгляньте  зображення квітів.  Прочитайте  їх  назви (Григорій,  Іван-чай,  Васильок, Петрів батіг, Тимофіївка)

 

 

http://www.plantarium.ru/dat/plants/9/951/4951_86562d25.jpg                         http://www.forumimage.ru/uploads/20120314/133169461986006554.jpg

                 Григорій                                                                    Іван-Чай                                                         

             http://img1.liveinternet.ru/images/attach/c/2/73/737/73737143_cikoriy.jpghttp://s002.radikal.ru/i199/1211/90/0982e74c6295.jpg

                              Васильок                                                    Петрів батіг

 

 

 

Учитель

 

Загадки

Відоме жіноче ім'я, найпопулярніше у світі.(Анна)

Жіноче ім'я, що означає латинською мовою «перемога».Вікторія

Ім'я першої жінки на землі.Єва

Ім'я дівчинки з казки, яка дружила з ведмедем.Маша

Ім'я української дівчини, що стала дружиною турецького султана.Роксолана

Жіноче ім'я цариця квітів.(троянда)

Ім'я першого на землі чоловіки.Адам

 

Ім'я, що перекладається з латинської як «переможець».Віктор

Чоловіче ім'я, утворене з слів володіє світом.Володимир

Чоловіче ім'я - співзвучно назвою царя звірів.Лев

 

Слов'янське ім'я, що означає «даний Богом».Богдан

Фізкультхвилинка  під музику

Учень 3     Творча робота ( по батькові )

В  Україні,  як  і  в  деяких  інших  слов’янських  державах    до  імені  дитини  додається  ім’я  батька.  Якщо  батька  звати  Іван,  то  син … .

Сергій - …

Дмитро- ….

Микола - …

 

 

 

 Учень 3

   Розглянемо таблицю

                  Як же утворилося по батькові?Давайте перевіримо.

 Іван

Іванович Іванівна

Максим… Максим….

 

Робота з картками

Чоловіків                              Жінок

Сергій….                               Сергій….             

Миколай…..                        Миколай…..

Юрій….                                  Юрій….         

Віктор…                                Віктор…

Петро…..                              Петро…..

Володимир…..                  Володимир…..

Степан…                             Степан…

Іван….                                  Іван…

Учитель

Дослідження  етимології  прізвищ.Давайте поміркуємо. А навіщо людині прізвище ?( бо багато однакових імен, щоб знати якого ти роду —   Прізвище дитині дає батько. А батько отримав його від свого батька. Адже батько продовжувач роду. Кожне прізвище має свою історію.—   Спробуємо  дослідити  утворення  деяких  прізвищ.

 

 

 

 

Блок «Письменники»

Малюнковий  диктант  -  записати  прізвища,  імена, по  батькові  людей, що  на  портретах.

(Учні за бажанням розповідають про письменників.)

Тарас Григорович Шевченко – славетний поет і художник, гордість і слава України.

Народився Тарас Шевченко 9 березня 1814 року в селі Моринці на Черкащині.

Батьки його були кріпаками.

  Малий  Тарас гарно співав, добре грав на кобзі й скрипці. От тільки життя в нього було тяжке…

   Всього Тарас прожив 47 років, з них 24 був кріпаком, 10років був у засланні, і лише  13 років був вільною людиною.

  • Які вірші Т.Г. Шевченка ви знаєте?
  •  

Леся Українка- видатна українська поетеса  (Лариса Петрівна Косач) народилася 25 лютого 1871р.дуже любила природу. Маленькою вона бігала лісами і луками, плела віночки, співала пісні, любила слухати казки і перекази. Природа щедро обдарувала Лесю дала їй здібності до поезії, до музики,малювання. Узимку 1881р. коли Лесі виповнилось 10 років у Луцьку на річці Стир дівчинка застудила ноги в крижаній воді і саме тоді вона занедужала. Через хворобу вона ніколи не вчилася у  школі, але стала високоосвіченою людиною. Самостійно вивчила французьку, англійську, італійську, німецьку, польську, болгарську, старогрецьку, латинську мови. Завдяки своїй силі волі вона стала високоосвіченою людиною.

  Домашнє  завдання .

 Виписати  з  підручника «Літературне  читання» 5  авторів  творів,  які  будемо читати.

  Підсумок  уроку.

- Що  ми  вивчали  сьогодні  на уроці?

- Як  пишуться  імена,  по батькові ,  прізвища  людей?

Запам’ятайте  не  тільки  правопис,  але  і  просту  істину:  

Не  ім’я  прикрашає  людину,  а  людина  прикрашає  своє  ім’я .

 

Джерело: науково-практичний освітньо-популярний журнал для педагогів, батьків та дітей «Обдарована дитина» № 3/2011

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
23 лютого 2018
Переглядів
2453
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку