Велика грецька колонізація

Про матеріал
Матеріал містить інформацію про причини, напрямки і учасників грецької колонізації. Дано визначення понять "колонії", "метрополії", "колонізація" та подано опис поселень греків за межами Греції. Розглянуто наслідки грецької колонізації як для Греції так і для країн у яких розташовувались грецькі колонії.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Велика грецька колонізація

Номер слайду 2

Що таке Велика грецька колонізація та які її причини?Із часом кількість населення грецьких полісів збільшилася. Земля Греції вже не могла прогодувати всіх жителів. Земельний наділ у грецьких полісах не можна було ділити, тому батько передавав його як спадщину старшому сину. Якщо в сім’ї було багато дітей, то перед батьками поставало питання про забезпечення інших дітей, позаяк вільної землі в Греції бракувало. Розвиток ремесел та мореплавства давав змогу грекам подолати труднощі, пов’язані з ростом населення. Ще близько 1000 р. до н. е. багато хто з них почав залишати материкову Грецію і заселяти нові землі за морем. Місця, де селилися ці люди, називались колоніями. У VІІІ ст. до н. е. починається Велика грецька колонізація, яка тривала до VІ ст. до н. е. Слово «колонізація» в цьому випадку означає заселення та освоєння вільної території.

Номер слайду 3

На нових землях грецькі купці сподівалися закласти міста, через які можна було збувати вироби грецьких ремісників та знайти сировину для ремісничої діяльності. Місто, яке засновувало колонію, називали метрополією, що в перекладі з грецької означає «материнське місто». Освоєння греками нових земель зазвичай відбувалося мирно, адже вони селилися на неосвоєних землях, а саме в прибережній смузі. Територія колонії включала в себе саме місто і прилеглі поля та пасовища. З місцевим населенням колоністи прагнули встановити дружні відносини та вигідно торгувати. Словничок. Велика грецька колонізація – це процес заснування грецькою державою нових поселень на чужих землях у VIII-VI ст. до н. е. Колонія – поселення, засноване вихідцями з інших країн. Метрополія – місто, яке заснувало колонію.

Номер слайду 4

Причини колонізаціїПеренаселення грецьких полісів (зростання чисельності населення)Нестача родючої землі і прісної води. Боротьба між демосом і аристократами за владу в полісіРозорення селян, демографічні проблеми. Розвиток ремесла і торгівлі

Номер слайду 5

Якими були відносини між колоніями та метрополіями?Зазвичай вони активно торгували між собою. З метрополії приїжджали нові переселенці, у разі потреби надходила і військова допомога. З колоній везли до Греції зерно, худобу, шкури, хутро, солону рибу, сіль, метали, рабів. А з метрополії в колонії надходили металеві вироби, зброя, тканини, коштовні прикраси, посуд, прянощі, олія, вино. Метрополія не втручалася у життя колоній, і вони зберігали цілковиту незалежність. Кожна колонія мала уряд, військо та карбувала власну монету, тобто була самостійною державою (полісом).

Номер слайду 6

Якими були основні напрямки колонізації?Існувало три основних напрямки грецької колонізації. Перший напрямок – західний: Південна Італія, острів Сицилія, узбережжя сучасної Франції та Іспанії. Саме тут було засновано найбільше грецьких колоній – близько 500. 

Номер слайду 7

Другий напрямок грецької колонізації – північно-східний. Спочатку грецькі колонії з’явилися на узбережжі Фракії, яка була багата на поклади золота. Потім вони освоїли землі біля проток Геллеспонт та Боспор, які відділяють Європу від Азії. На березі Боспору греки заснували колонію Візантій – згодом знаменитий Константинополь (Стамбул). Багато колоній елліни заснували в Західному та Північному Причорномор’ї. Третій напрямок колонізації – південний – був найслабший, оскільки там у Північній Африці було багато фінікійських колоній, мешканці яких протистояли утворенню грецьких колоній на півдні.

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Коли і як виникли грецькі міста-колонії в Північному Причорномор’ї?На території сучасної України, в Північному Причорномор’ї, існувало понад 30 грецьких колоній. Першою грецькою колонією на півдні України історики вважають поселення на острові Березань, що неподалік сучасного міста Очакова Миколаївської області. Найбільшими з них були Пантікапей («Рибний шлях»), Херсонес («Півострів») та Ольвія («Щаслива»).

Номер слайду 11

У VІ ст. до н. е. вихідці з Мілета заснували місто-колонію Ольвію. Вона розташовувалася на місці сучасного села Парутіне в Миколаївській області. Ольвія була обнесена високим муром. У центрі міста – площа для народних зборів (агора). Вулиці були вимощені кам’яними плитами. В Ольвії споруджували кам’яні будівлі, школи, крамниці, були водопровід та каналізація. Жителі Ольвії займались землеробством, скотарством та ремеслами. Ольвійські купці торгували з багатьма племенами, що проживали на території сучасної України. Квартал житлових будинків у Верхньому місті Ольвії (реконструкція С. Крижицького)

Номер слайду 12

Загальний вигляд центральної частини Ольвії (графічна реконструкція С. Крижицького, малюнок М. Ієвлєва)Вулична сцена в Ольвії (малюнок М. Гореліка)

Номер слайду 13

У V ст. до н. е. було засновано Херсонес (нині – в межах Севастополя). Місто оточували міцні мури завтовшки 4 метри. Вздовж вулиць проходили водостоки, які відводили дощову воду та нечистоти в море. Під час археологічних розкопок було знайдено залишки будинків, склепів, веж, воріт давнього міста. Археологам поталанило знайти в Херсонесі й залишки театру. Це свідчить про те, що в колоніях Північного Причорномор’я відбувалися театральні вистави. Мешканці Херсонеса займалися землеробством, виноградарством, скотарством. Руїни Херсонесу

Номер слайду 14

Головна міська брама Херсонеса елліністичної доби (малюнок М. Ієвлєва) Античний театр в Херсонесі

Номер слайду 15

У VІ ст. до н. е. на березі Керченської протоки був заснований Пантікапей (нині на цьому місці стоїть місто Керч). Більша частина міста розташовувалась на схилах гори. На вершині гори був акрополь, обнесений міцними кам’яними мурами, а також храми та палаци. На схилах гори тулилися одно- та двоповерхові будинки, криті червоною черепицею. У них мешкав трудовий люд. На родючих рівнинних землях збирали щедрі врожаї зернових культур. Тому на пантікапейських монетах часто зображували колос. Пантікапей був столицею Боспорського царства, яке виникло близько 480 р. до н. е. й об’єднувало понад 20 грецьких міст. До його складу ввійшли також сільськогосподарські райони Криму та Кубані, населені місцевими племенами.

Номер слайду 16

Пантікапей. Фасад храму Аполлона (графічна реконструкція І. Пічікяна, малюнок М. Ієвлєва)Акрополь Пантікапея VІ–V ст. (реконструкція)

Номер слайду 17

Номер слайду 18

Грецькі колонії на землях сучасної України

Номер слайду 19

Найвищими органами влади в причорноморських полісах були народні збори, які вирішували основі питання життя полісу. Лише в Боспорському царстві при владі були царі. Міста-колонії Північного Причорномор’я справляли значний вплив на місцеві племена, які ознайомилися з культурою, релігією та побутом греків. Гpеки-пеpеселенцi зaлишили пaм’ять пpо себе в геогpaфiчних нaзвaх. Тaк, нaзвa мiстa Ялтa в Кpиму походить вiд гpецького «ялiтa», тобто «беpеговa, пpибеpежнa». Нaзвa мiстa Феодосiя у пеpеклaдi ознaчaє «божi дapи». Слово «Боспоp» (мiлкa пpотокa мiж Чоpним i Aзовським моpями) ознaчaє «коpов’ячий бpiд». Прийняття присяги в Херсонесі (худ. Р. Воскресенський)

Номер слайду 20

Велика колонізація змінила увесь грецький світ. Торгівля Греції з колоніями сприяла подальшому розвитку ремесел, торгівлі та мореплавства. Торговельні зв’язки покращували добробут греків, зміцнювали їх єдність. Хоча стародавні греки розселилися на величезній території, вони вважали себе єдиним народом. Саме в період Великої колонізації слово «елліни» стало загальною назвою усіх греків. Еллінів об’єднували спільні мова, релігія, звичаї, єдина писемність. Знайомство колоністів з новими країнами, невідомими племенами та народами збагачувало і грецьку культуру. Монета з Пантікапея. На ній зображено крилату тварину — сімаргла, що належить до іранської міфології. Це пов'язано з тим, що на території царства проживало багато скіфів та інших іраномовних племен. Монети з Ольвії із зображенням дельфінів. Монета з Ольвії у формі дельфіна.

Номер слайду 21

Монета з Тіри із зображенням бика та колосків. Грецьке торговельне судно. Сучасний малюнок.

Номер слайду 22

Назва. Коли і ким засноване. Місце розташуванняІсторична доля. Ольвія (у перекладі«Щаслива»)Наприкінці VI ст. до н.е. мешканцями Мілету. Бузький лиман, поблизу сучасного Миколаєва. Знищена гунами у 70­х рр. ІV ст. Херсонес (у перекладі «Півострів»)У 422—421 рр. ст. до н.е. мешканцями Гераклеї ПонтійськоїПівденно­ західнеузбережжя Криму,поблизу сучасного Севастополя. Після падіння Західної Римської імперії увійшов до складу Візантії. Припинив своє існування в ХV ст . Пантікапей (у перекладі «Рибний шлях»)У VІІ ст. до н.е. мешканцями Мілету. Узбережжя Керченської протоки, сучасна Керч. Зруйнований гунамив 70­х рр. ІV ст. Тіра (від грецької назви р. Дністер «Тірас»)Наприкінці VІ ст. до н.е. мешканцями. Мілету. Гирло Дністра, на околиці сучасного Білгорода­ Дністровського. Припинила існування в 70­х рр. ІV ст., можливо,внаслідок навали гунів

Номер слайду 23

Номер слайду 24

Перевірте засвоєне1. Назвіть основні грецькі міста-держави в Північному Причорномор’ї. Коли вони виникли?2. Якими були причини та наслідки грецької колонізації?

Номер слайду 25

Домашнє завдання. Опрацювати параграф 24 Вивчити терміни, причини та наслідки Великої колонізації

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.3
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Адамова Валерія Вікторівна
    Загальна:
    4.3
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
10 грудня 2023
Переглядів
13968
Оцінка розробки
4.3 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку