Види односкладних речень

Про матеріал
Тип уроку: вивчення нового матеріалу. Мета уроку: забезпечити засвоєння учнями структурно-граматичних особливостей означено-особових, неозначено-особових, узагальнено-особових, безособових та називних речень, виробити вміння розрізняти види односкладних речень; розвивати навички роботи в групах, формувати вміння мовленнєво-мислительної діяльності ;виховання любові до природи, шанобливого ставлення до навколишнього середовища.
Перегляд файлу

 

 

Урок №2. «Види односкладних речень»

Мета уроку:

навчальна:  забезпечити засвоєння учнями структурно-граматичних особливостей означено-особових, неозначено-особових, узагальнено-особових, безособових та називних речень, виробити вміння розрізняти види односкладних речень;

розвиваюча: розвивати навички роботи в групах, формувати вміння мовленнєво-мислительної діяльності (умінь порівнювати і зіставляти, узагальнювати, виділяти головне, підтверджувати висунуті гіпотези);

виховна: виховання пієтету до української мови; виховання любові до природи, шанобливого ставлення до навколишнього середовища.

Очікувані результати: учні вміють виділяти односкладні речення з-поміж інших видів речень; визначають типи односкладних речень; використовують різні за будовою речення у власному мовленні.

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, таблиця «Типи односкладних речень», картки із завданнями, пам’ятка «Як працювати у групі», мультимедійний проектор.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

Оголошення теми і мети уроку, мотивація навчальної діяльності. (Слайд 1)

Рідна мова, наче рідна мати,

І тому, як матір, бережи.

Хіба можна мову забувати?

Друже, нею дорожи.

Не вживай слова неукраїнські:

«Постірати» чи «клубничний» сік,

Чи, скажімо, в мене є «ботінки»

Чи «пришитий білий , воротнік»

Бо не мова буде це, а суржик,

А якщо й матюк ще додаси,

Солов’ї усі поглухнуть  в лузі

Від такої мовної «краси».

                                                                               Андрій Гураль

(У реченні вжито багато односкладних речень.)

 На уроці ми повторимо вивчений матеріал про односкладне речення, які види односкладних речень існують, розглянемо односкладне речення як частину складного, зробимо спробу синтаксичного аналізу простого речення, також позмагаємося. Закріплення вивченої теми.

ІІ. Актуалізація опорних знань (перевірка домашнього завдання).

ІІІ. Визначення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Проаналізувавши виконане домашнє завдання, визначте тему і завдання уроку. Настільки, на вашу думку, матеріал, що будемо розглядати, важливий для вас?

ІV.Засвоєння нових знань.

Робота в групах. (Слайд 2)

Пам’ятка

Як працювати в групі

Швидко розподіліть ролі: голова, посередник, секретар, доповідач. Можете мінятися ролями.

Голова: зачитує завдання групи, організовує порядок виконання, пропонує учасникам групи висловитися по черзі, підбиває підсумки роботи, за згодою членів мікроколективу визначає доповідача.

Секретар: стисло записує результати роботи, висловлює власну думку, допомагає доповідачеві.

Посередник: стежить за часом, заохочує групу до роботи.

Доповідач: чітко висловлює вироблену спільно думку, відповідає за результати роботи групи.

Усі члени групи: висловлюються швидко, чітко, за бажанням, по черзі, не перебиваючи одне одного, критично оцінюють ідеї товаришів, нікого не ображають, спільно розв’язують поставлену проблему, керуються тим, що думка кожного має право на існування.

 

 

- Проаналізуйте речення, підкресліть головний член речення односкладних речень. Визначте, якою частиною мови виражений головний член речення. В односкладних реченнях з присудком визначте особу й число дієслів-присудків.

 

 

 

Означено-особові речення

1.     Читаю цікаву книгу.

2.     Дивуєшся білим світом.

3.     Приніс би води.

  1.          Прилітайте ж, мої  любі, тихими речами, привітаю Вас, як діток, і заплачу з вами.

Головний член речення виражається

 

Називні речення

1.     Мертва тиша.

2.     Мороз.

3.     Ніч.

4.     День оранки.

  1.          Листки, листки. Як приємно одержувати їх від друзів і добрих знайомих.

Головний член речення виражається

 

 

Неозначено-особові та узагальнено-особові речення

1.     Сьогодні пишуть диктант.

2.     Учнів відпустили на канікули.

3.     Шилом моря не нагрієш.

4.     Друзів у нас зустрічають гостинно.

  1.         Здобудеш освіту-побачиш більше світу.

Головний член речення виражається

 

Безособові речення

1.     Смеркає.

2.     Водою залито дорогу.

3.     Будинок побілено.

4.     Вам холодно.

5.     Пелюстками вишневого цвіту, наче снігом, укрило мій чуб.

6.     На росяних луках у місячну ніч розсипано рясно живі самоцвіти.

7.     З краси не пити роси.

8.     Поїхати б на екскурсію.

9.     Колись там весело було.

10.  Як уявити життя без пісні?

 

Головний член речення виражається

Для виконання роботи відводиться 10 хвилин.

Секретар кожної із груп своє дослідження записує в схему.

Види односкладних речень. Способи вираження присудка

Дієслівні

 Називні

Означено- особові

 

Неозначено-особові

Узагальнено-особові

 

Безособові

 

 

1-ша особа однини теперішнього часу

. . . . . . . . . . . . . . . . .

 

 

 . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . .

 . . . . . . . . .

. . . . . . …..

 

  •                 Рефлексія

1. Яка група, на ваш погляд, працювала найкраще?

2. Виставте оцінки.

3. Що ви побажали б членам своєї групи на наступний урок?

V.Закріплення вивченого.

Вправи на закріплення.

 

 

1.Визначте види односкладних речень, користуючись алгоритмом. (Слайд 3)

 1. Село заквітчано садами.

 2. Гей, шуміть вітри крилаті, в пшеницях густих.

3. Весною в селі встають рано.

4. Отак полечу сніжком над долиною.

5. Тут, на комбінаті, уміють цінувати хліб.

6. Недарма кажуть: не знаєш броду, не сунься в воду.

7. Стало зовсім темно. Снігом замело дорогу.

                           Алгоритм «Односкладні речення» (Слайд 4)

                 І.  Чи має аналізоване речення два головних члени?

Так

Двоскладне речення різного типу

Ні

ІІ. Чи виражений  головний член речення  формою називного відмінка іменника

                      Так

Називне речення

                             Ні.

ІІІ. Чи можна підставити підмет

 ( у формі називного відмінка)?

 

                     Ні

Безособове речення

                            Так

ІV. Чи вказує форма дієслова-головного члена на конкретну особу?

                     Так

Означено-особове речення

                          Ні

V.Чи відноситься дія головного члена до будь-якої або неозначеної дії особи?

                      Так

Узагальнено-особове речення

                          Так

Неозначено-особове речення

 

2.Двоскладні речення перебудуйте на односкладні, зробіть висновок про особливості побутування речень обох різновидів у зв’язному мовленні. (Слайд 5)

 Над полем загримів грім. Сива повновода хмара вже висіла над цілим степом. Світлі паруси дощу розпускалися  обрії, помітно наближалися нивами. Усе ближче і ближче вони. Ось уже війнув зі шляху характерний запах примоченої гарячої пилюки. З тихим дзвоном упали перші краплини. Усе стрепенулося за вікном. І вже широкою чарівною музикою зашумів дощ, той цілющий рясний дощ, про якого кажуть, що сиплеться з неба золото.

 VІІ. Підсумок уроку.

 Пропонується учням скласти сенкан  про односкладне речення (Слайд 6)

Сенкан - це вірш, що складається з п’яти рядків.
Слово ”сенкан” походить від французького слова ”п’ять” і позначає вірш у п’ять рядків.
1. Перший рядок має містити слово, яке позначає тему (звичайно, це іменник)
2. Другий рядок – це опис теми, який складається з двох слів (два прикметника).
3. Третій рядок називає дію, пов’язану з темою, і складається з трьох слів (звичайно це дієслова).
4. Четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.
5. Останній рядок складається з одного слова — синоніма до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок.

Зразок сенкана про мову.

Мова

Рідна, барвінкова
Переливається, єднає, дзвенить
Вона єдина й найцінніша
Доля

- Перевірка сенкана.

V. Домашнє завдання.

  1. Опрацювати  параграф 21;
  2. Виконати вправу №253;
  3. Творче завдання:

Написати твір-мініатюру на тему «Можна все на світі вибирати, сину,

 вибрати не можна тільки Батьківщину» ( з використання односкладних речень.)

 

docx
Додано
25 серпня 2019
Переглядів
8182
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку