Види речень за метою висловлювання та емоційним забарвленням

Про матеріал
Розробка уроку "Види речень за метою висловлювання та емоційним забарвленням" містить дидактичні матеріали:пазли,індивідуальні картки,ілюстрації,смайлики,вірші.Матеріали уроку відповідають віковій категорії учнів.
Перегляд файлу

                                                                                                                                       Дата

План-конспект уроку з української мови в 5-А класі 

 

Тема.  Речення.  Види речень за метою висловлювання та (повторення)

Мета. Організувати роботу на уроці над засвоєнням даної теми, закріплювати навички учнів визначати види речень за метою висловлення, за емоційним забарвленням, правильно ставити розділові знаки в кінці речень, розвивати комунікативну компетентність через розвиток мовлення учнів, виховувати мовну культуру

Тип уроку:комбінований

Обладнання:картки настрою,кртки з реченнями та текстом,кросворд,відео з піснею

Хід уроку

І. Організаційний момент

Наш гучний шкільний дзвінок

Всіх покликав на урок.

Тож за парти всі сідайте,

Підручники  відкривайте .

ІІ.Актуалізація  опорних знань

  1. Робота з кросвордом

ІІІ. Оголошення теми та завдань уроку

 

Завдання на сьогоднішній урок:

-Пигадати інформацію про види речень за метою висловлювання та емоційним забарвленням;

-Розділовізнаки,що ставляться в кінці різних видів речень;

-Розрізняти види речень,складати їх самостійно

ІY. Робота над темою уроку

 

- Давайте пригадаємо, що таке речення? (речення – це слово чи кілька слів, які зв’язані між собою за змістом і граматично і виражають закінчену думку)

- Поясніть, як це зв’язані за змістом? Граматично?

                                Види речень за метою висловювання

          Розповідні                  Питальні                    Спонукальні

(містять повідомлення (містять запитання  (містять спонукання до дії)

 

 про подію)   про щось)

Які розділові знаки ставляться в кінці таких речень?Наведіть приклади.

Розповідні, питальні та спонукальні речення можуть мати різні ступені емоційного забарвлення. Одні з них вимовляються зі звичайною інтонацією і називаються неокличними,інші з підсиленою інтонацією – окличні.

 

                  Види речень за емоційним забарвленням 

Неокличні                                                                 Окличні

 

Отже,розповідні , питальні та спонукальні речення можуть бути окличними.Які розділові знави  потрібно ставити в кінці таких речень?

 Пропоную послухати казку про розділові знаки

Розділові знаки дуже любили Пунктуацію, і кожен з них хотів бути її правою рукою. Засперечались якось, хто з них найголовніший.Знак питання заявив,

  • Я! – голосно заявив Знак Питання. – Я після речення, цитати вмощуся, схожий на гачок. Всіх вас примушу запитати, а сам ні пари з вуст – мовчок. А без запитань люди не можуть розмовляти.

А ось виступив знак, стрункий, мов спис, він над крапкою завис, спонукає нас до поклику, а звемо його - Знак Оклику.

  • Це не ви, а я головний. Це я даю людям радість.

Знітилася маленька  Крапка  і шепоче про себе:

  • Маленька, менша від мачини, ні з ким не стану на борню. А при читанні,  коли треба, й людини мову зупиню.

 

  • Діти, як ви думаєте, чи можна сказати, що якийсь знак головніший ніж інший?

 

1.Пояснювальний диктант

- В дужках після кожного речення записати, яке воно за метою висловлювання  та за емоційним забарвленням.

  • 1. Золота осінь вишиває деревам вбрання.
  • 2. Як гарно в лісі восени!
  • 3. Прилітайте до колиски лебеді, як мрії.
  • 4. Мріє, не зрадь! 
  • 5. Облітає з дерев пожовкле листя?
  • 6. Ти любиш землю, на  якій живеш?!
  •  

  2.Поставити розділові знаки в кінці речень

 

 

3.«Конструктор»

Попрацюйте в парах.З поданих слів складіть і запишіть прилів′я та приказки.Вкажіть види речень.

 

      4.Усна вправа «Речення-фломастер»

 

Спонукальні речення означають різні дії:просити ,заохочувати до чогось,закликати,радити,застерігати,забороняти,запрошувати,наказувати.На фломастерах у вас записані речення,ваше завдання визначити до якої саме дії спонукає це речення.

1.Доню,принеси,будь ласка,води. (прохання)

2.Дорогі друзі,приходьте на наше свято.(запрошення)

3.Будь обережним біля річки.(застереження)

4.Негайно подай мені книгу.(наказ)

 5.Прийди,прийди сонечко під моє віконечко.  (заклик)

6.Не сиди довго біля телевізора. (заборона)

7.Частіше відпочивай на свіжому повітрі. (порада)

8.Не їж багато солодкого. (заборона)

9.Дівчатка, приходьте до мене на день народження. (запрошення)

10.Старайся, у тебе все вийде.(заохочення)

11.Будь вічливим зі старшими. (порада)

12 Швидко йди додому! (наказ)

 

Фізкультхвилинка

Ми писали,ми трудились,

Наші руки вже стомились,

А щоб грно написати треба пальці розім′яти

Руки кілька раз тряхнемо

І писати знов почнемо

 

Y. Закріплення вивченого

1. Прослухати пісню,записати спонукальні речення

2. За ілюстрацією скласти  текст з реченнями різними за метою висловлювання та емоційним забарвленням.

3. Гра «Так і ні»

 

VІ. Підсумок уроку

 Оцінювання.

 Картки настрою   

 

VІІ.Домашнє завдання

1.Витисати із творів художньої літератури по 2 речення різних видів

2. Скласти 4 речення (розповідне, питальне, спонукальне, окличне)

 

docx
Додано
14 липня 2022
Переглядів
4033
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку