Види складнопідрядних речень. Тренувальні вправи.
9 клас
Мета: систематизувати та узагальнити набуті знання про складнопідрядне речення, його види; розвивати вміння й навички визначення видів підрядних частин, синтаксичного розбору речення; виховувати вміння колективної та групової роботи, почуття відповідальності за справу.
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань.
Обладнання: підручник,конспект уроку, презентація, мультимедійна дошка.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Оголошення теми й мети уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Орфографічна хвилинка (правопис і та и в основах українських слів).
Випишіть у ліву колонку слова зі вставленою буквою і, у праву — із и.
Щ...т, ск...ртоправ, сн...п, ч...тко, пок...с, ч...сто, ш...шкар, окр...п,
др...жджі, заб...рати, слідоп...т, розк...ш, підп...рка, підп...рати,
самоск...д, кор...сно, пог...дний, гр...б (рослина), ш...стдесят, св...нар,
ш...роко, заст...байте (наказовий спосіб).
Ключ. З останніх букв прочитаєте другу частину вислову О.Довженка: “Життя таке коротке... поспішайте робити добро”
Словникова робота:
*скиртоправ - те саме, що скиртувальник. Людина, яка під час косовиці розрівнює солому , а потім вивершує скирту, надаючи її верхівці овальну форму;
*шишкар - пташка, яка зимує в Україні; бувають ялинкові й соснові шишкарі.
2. Бліцопитування:
- які складні речення називаються складнопідрядними?
- з яких частин складається СПР?
- від якої частини речення ставиться питання?
- де може “стояти” підрядна частина відносно головної?
- за допомогою чого з’єднуються частини СПР?
- чим відрізняються сполучні слова від сполучників?
- на питання яких членів речення відповідають підрядні частини?
- назвіть види підрядних речень?
-на які питання відповідають підрядні означальні, з’ясувальні, обставинні?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності ( тренувальні вправи).
1. Вправа “Два — чотири- усі разом”.
Запишіть речення. Визначте головну та підрядну частини, засоби їх зв’язку,
вид СПР.
1 група. Мої батьки найбільше люблять гуляти парками, де є фонтани.
2 група. Хочеться, щоб діти були мандрівниками й творцями цього світу.
3 група. Тоді, коли сонце торкнулося вершечків дерев, спалахнуло листя.
2. Вправа “Коло думок”.
Поміркуйте, чому вважаємо, що в наведених реченнях підрядні частини різних видів, хоча кожну з них з’єднано словом КОЛИ:
- Повернуся, коли вщухне дощ.
- Не знаю, коли досягну бажаної мети.
- Був час, коли я хотів залишити спорт.
3. Вправа “Конструктор” ( робота з підручником: вправа 200 - письмово).
4. Вправа “Редактор”.
Знайдіть помилки в побудові СПР. Відредагуйте їх. Виконайте повний синтаксичний розбір 2 речення.
Двері були відчинені, з яких вийшли старшокласники.
До поляни залишилося сто метрів, на якій росло багато грибів.
Оратор своєю промовою зацікавив слухачів, яка всіх схвилювала.
IV. Закріплення знань.
Тестові завдання.
1. Складним є речення:
а) яке містить одну граматичну основу, є поширеним і двоскладним;
б) яке містить 1 граматичну основу і є ускладненим;
в)яке складається з двох або більше граматичних основ, з’єднаних сполучниками або інтонацією.
2.Складні речення поділяються на :
а) поширені й непоширені;
б) сполучникові й безсполучникові;
в) повні й неповні.
3. Складнопідрядним називається речення:
а) яке складається з двох нерівноправних частин;
б) яке складається з двох ускладнених частин;
в) яке складається з двох рівноправних частин.
4. З яких частин складається складнопідрядне речення:
а) двох рівноправних;
б) двох однорідних;
в) головного і підрядного.
5. Від якої частини складнопідрядного речення ставиться питання?
а) головної;
б) останньої;
в) підрядної.
6. За допомогою чого з’єднуються частини складнопідрядного речення?
а) інтонацій, сполучників сурядності, сполучних слів;
б) інтонації, сполучників підрядності, сполучних слів;
в) інтонації, сполучників сурядності й підрядності.
7. Яких видів бувають складнопідрядні речення?
а) означальні, відповідальні, розповідні;
б) означальні,з’ясувальні, обставинні;
в) з’ясувальні, обставинні, розповідні.
8. На питання яких членів речення відповідають підрядні частини при визначенні їх виду?
а) однорідних;
б) другорядних;
в) головних.
9. Установіть відповідність:
А. Підрядне означальне. 1. Нехай же всі про те почують, що розповів Дніпро мені.
Б. Підрядне з’ясувальне. 2. Україна моя починається там, де доля моя усміхається.
В. Підрядне обставинне. 3. Я живу в країні, яка нікуди мене від себе не відпустить.
V. Підсумок уроку.
Рефлексія .
- Сьогодні на уроці я працював над темою........;
- я повторив......;
- мені було важко......;
- мені було легко.....;
- тепер я знаю й можу.....
VI. Домашнє завдання: із драми “Наталка Полтавка” випишіть по два речення: з підрядними означальними, з’ясувальними, обставинними.
Розробка уроку з української мови
“Види складнопідрядних речень. Тренувальні вправи”
9 клас
Підготувала:
вчитель української
мови та літератури Швидка І.Г.
Кривий Ріг
2024