КЗ «Добровеличківське НВО»
Урок читання для 2 класу
Тема: О. Пушкін «Казка про рибака та рибку»
Вчитель початкових класів
Чоботар Таміла Юріївна
Мета:ознайомити учнів із «Казкою про рибака та рибку». Розкрити головну думку та особливості художньої форми казки; вдосконалювати навички правильного, виразного й усвідомленого читання; розвивати зв’язне мовлення учнів, уміння аналізувати характер героїв, ґрунтуючись на тексті твору; виховувати любов до художнього слова, потребу виробляти позитивні якості характеру: доброту, лагідність. Викликати в учнів інтерес до читання казок О .С. Пушкіна.
Обладнання. «Казка про рибака та рибку», картки із завданнями, ілюстрації до казки, портрет О.С. Пушкіна.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Сьогодні у нас незвичайний урок
У казку сьогодні ми зробимо крок
Із казкою ми зустрічались не раз
І знову вона завітає до нас.
ІІ. Мовленнєва розминка
1.Вірш
- Прослухайте уважно віршик Ліни Костенко «Затишно дітям в пазусі казок».
- Що хотіла нам донести поетеса?
- Яка головна думка цього вірша?
- Що таке казка?
- Які бувають казки?
- Як називаються люди, які пишуть лише казки?(казкарі)
- Сьогодні ми продовжимо подорож у захопливий світ літературної казки. Але спочатку виконаємо гру.
2. Гра «Найрозумніший».
3. Бесіда
- Що ми знаємо про О. С. Пушкіна
- Як називається вірш, який вивчили на минулому уроці?(«Край лукомор’я дуб зелений»)?
- Хто хоче розповісти?
ІІІ Повідомлення теми уроку.
- Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати твори О. Пушкіна, а яку будемо казку читати ви дізнаєтесь розгадавши загадку.
1.Відгадайте загадку
У лусці мої боки –
Вони холодні та слизькі.
Плавать можу досхочу,
Та усе життя мовчу.
Виконать бажання швидко
Зможе золотенька … (рибка)
3. Чистомовка
ІV. Сприймання та усвідомлення казки.
1.Тлумачний словничок і повітряні кульки
Подивіться в підручник. У якій формі написана ця казка?(віршована)
9. Словникова робота (Прочитайте)
Ветха землянка-будинок,виритий у землі,дуже старий.
Невід-сітка рибальська.
Ночви - довгаста посудина для прання білизни, купання, виготовлення тіста.
Баговиння - тонкі густі водорості.
Стовбова дворянка-дворянка старовинного і знатного роду.
Грезетова кичка-давній головний убір заміжньої жінки із тканини з
візерунком того самого кольору.
10. Фізкультхвилинка
11. Робота над текстом
- читання „ ланцюжком”
- вибіркове читання.
12. Гра «Риболови»
- Де жив старий зі своєю старою?(біля синього моря)
- Що було розбитим у старого зі старою?(ночви)
- Якими рибальськими снастями ловив рибу старий?(невід)
- З чим перший раз прийшов невід? (З баговинням)
- З чим вдруге прийшов невід? (З травою морської)
- Що в казці фантастичне? (Золота рибка виконує забаганки старої).
13.Завдання від Питайлика
14.Робота в групах(х-ка дійовим особам)
15. Перегляд мультфільму
16. Робота над крилатим висловом
„Залишитися біля розбитого корита”.
V. Підсумок уроку.