Тема уроку: Traveling
Цілі уроку:
Практична: 1. Формувати навички учнів сприймання на слух.
2. Вчити висловлювати власну думку на тему "Traveling"
Освітня: 3. Розширити знання учнів про види подорожей, їх значення в
житті людини.
Розвивальна: 4. Розвивати уяву, мовну здогадку та критичне мислення учнів.
5. Спонукати учнів логічно викладати свої думки, уміти
аргументувати власну відповідь.
6. Стимулювати пізнавально-комунікативну мотивацію.
7. Розвивати уміння працювати в парах.
Виховна: 8. Виховувати доброзичливість та допитливість.
9. Підтримувати інтерес до вивчення англійської мови.
Очікувані результати:
Учні повинні:
Форми роботи: фронтальна, індивідуальна, робота в парах.
Тип уроку: узагальнення навчальних досягнень учнів.
Методи і прийоми: Проблемно-пошуковий,
аудіо-візуальний метод,
інтерактивні: "Асоціативний кущ", «Мікрофон», робота в
парах.
Обладнання: підручник, тематичні та лексичні картинки, звукозапис, відеозапис, роздатковий мтаеріал.
The motto of our lesson: “Travel broadens the mind, and raises the spirits”
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Привітання. (2 хв)
T: Good morning, dear children! I am glad to see you at our lesson. And let’s greet each other with the song of greeting “Hello. How are you?”
Today's motto of the lesson is “Travel broadens the mind, and raises the spirits”
How do you understand it?
Tongue twister (Скоромовка): Two trains travel together to Toyland.(2 хв)
Введення в іншомовну атмосферу
Загадки. Riddles: (3 хв)
1. I live on the sky. I am very hot but people love me. (Sun)
2. You wear it on your head. (Hat)
3. You wear there on your feet, while walking on the beach. (Flip-flops)
4. You put it on your skin. It protects you from a sunburn. (Sunscreen)
5. You need to have it when you go abroad. (Passport).
6. You pack your clothes there while you are traveling. (Suitcase)
Основна частина уроку.
T: Children, think of different ways of travelling and complete the Mind-Map.
by plane by train by bus
by car by ship
Travelling
by bike by helicopter
on foot
Speaking. Говоріння.
Тренування комунікативної фрази : I would like to travel by/on......next summer, because it is.... (4 хв)
fast
cheap
interesting
exciting
comfortable
unusual
expensive
funny
2. Watch the video and do the test. Перегляд відео та виконання тесту. Запис в зошитах.(4 хв.)
Test:
1. Where does the boy want to go?
a) to the International food festival b) to the International art festival c) to the International movie festival d) to the International game festival
2. Where will be the festival?
a) at Central Square b) at Central Hotel c) at Central Park
d) at Central Palace
3. What can they try at the festival?
a) costumes b) shoes c) games d) food
4. What activities will be at the festival?
a) live music and firework b) dancing and pick nick c) fishing an barbeque d) football and quest
5. Where will boy and girl meet?
a)Yellow Station b) Your Station c) Yard Station d) Young Station
6. What time will they meet?
a) 9:30 b)6:30 c) 11:30 d) 8:30
3. Reading the text. (5хв)
Pre-text activities
Dou you know what places do people visit if they want to look at historic artifacts, pictures, sculptures etc?
Vocabulary
1 |
Department |
Відділ |
2 |
To include |
Включати(входити до складу) |
3 |
Entrance fee |
Плата за вхід |
4 |
Antique |
Антикваріат |
5 |
Exhibits |
Виставковий експонат |
6 |
Prehistoric |
Доісторичний |
7 |
To pay |
Платити |
Teacher: Let's read the text Ex. 1 p.61. Now mark the sentences True or False
4. Listening (3хв)
Ex. 2. p. 61 (Listening)
You will listen to the recorder twice and after that choose the correct answer.
Let's revise the vocabulary weather:
sunny, hot, below, above, foggy, rainy, cloudy.
5. Grammar practice. (5 хв.)
Work in groups. (Робота в групах) Let's discuss the main rules at the beach, at the museum and at the airport.
Must |
Mustn't |
|
|
6. Vocabulary practice (5 хв.)
work in pairs (робота в парах)
Find and write down 12 words
s |
u |
r |
f |
i |
n |
g |
q |
s |
g |
w |
m |
q |
i |
k |
e |
q |
d |
u |
l |
i |
o |
i |
s |
a |
i |
l |
i |
n |
a |
m |
n |
d |
h |
a |
t |
s |
v |
b |
s |
m |
e |
j |
i |
b |
e |
a |
i |
u |
s |
i |
y |
l |
n |
o |
a |
p |
n |
r |
e |
n |
a |
f |
g |
s |
d |
s |
g |
n |
s |
g |
f |
l |
i |
p |
f |
l |
o |
p |
i |
h |
i |
k |
i |
n |
g |
s |
y |
q |
s |
s |
o |
u |
v |
e |
n |
i |
r |
s |
i |
1 10
2 11
3 12
4
5
6
7
8
9
7. Speaking Practice.(4хв)
I am going to go......
I must (take)......
I mustn't......
the sea the museum the airport the restaurant the shop the cinema |
money passport camera credit card water bag/packet flip flops |
eat before swimming shout run talk during the film smoke stay at the sun for long take photos |
III. Заключний етап уроку:
1. Підведення підсумків (2хв.).
- Let us summarize our work. What new have you heard today? What rules have you remembered?
2. Reflection. Рефлексія (1хв.)
What was interesting?
What was difficult?
What would you like to do the next lesson?
3.Виставлення оцінок (1 хв.).
- You have worked very hard and actively. So, your mark is…
4. Домашнє завдання (2хв).
Впр.2 с.60 (Wb).
Скласти 12 речень з виразом to be going to.
Вивчити нові слова теми.