План – конспект
відкритого уроку з англійської
мови за темою:
«The haunted house»
3 клас
Вчитель: О. В. Теленик
Тема: The haunted house. Будинок з привидами. Мій будинок.
Цілі: закріпити вивчені лексичні одиниці з теми та практикувати вживання їх у монологічному мовленні, практикувати вживання граматичних структур, вчити учнів обговорювати та описувати будинок, стежити за презентованою інформацією, прослуховувати висловлювання та реагувати на нього, читати та розуміти значення окремих слів; розвивати навички та вміння монологічного і діалогічного мовлення, вміння розуміти співрозмовника, культуру праці та спілкування учнів на уроці; розвивати швидкість та критичність мислення, довільну пам’ять та мовну здогадку, мовленнєву реакцію, стійку увагу, вміння переносити знання та навички в нову мовну ситуацію, розвивати творчу уяву учнів, фонематичний слух та правильну вимову, формувати вміння використовувати міміку, жести, емоційне забарвлення голосу; виховувати у дітей уміння дотримуватися чистоти у будинку, старанність та наполегливість, прищеплювати інтерес до вивчення англійської мови, сприяти вихованню взаємодопомоги та дружби, вміння слухати вчителя.
Обладнання: комп’ютер, мультимедійний проектор, тематичні малюнки: малюнки кімнат та меблів, малюнки казкових героїв, картки для гри, підручник Пухта Г. «Англійська мова для 3 класу», робочий зошит, аудіо додаток для прослуховування, таблиці для читання, іграшки, картки-звуки, різнокольорові сонечка для рефлексії, кліп для фізкультхвилинки, презентація «Мій будинок».
Хід уроку
1) Організація класу.
1. Greeting. Привітання. Уведення в іншомовну атмосферу.
T: - Stand up, please! Good morning, children!
Ps.: - Good morning, teacher!
Встало сонечко, посміхнулось: «Good day!»
Ми до сонечка потягнулись: «Good day!»
Підтягнулись, підрівнялись.
Продзвенів дзвінок, починаємо урок!
T: Sit down, please! How are you today? I hope you are fine and happy. Сподіваюся, що у вас гарний настрій.
2. Speech warm-up. Мовна розминка. T: - Repeat after me, please.
Spring is green. Autumn is yellow.
Summer is bright. Winter is white.
Т: - Nice, now let’s compose our own poem. Look at the screen. What’s this?
Ps: - The armchair, the mat, the lamp, the window.
T: - Repeat after me.
The armchair is greеn, The lamp is yellow,
The mat is bright, The window is white.
T: - Nice! At home try to compose your own poems.
3. Warming up.
3.1. Інтерактивна вправа «Мікрофон».
- Hello! What is your name? - Hello! My name is … (ім'я).
- Hello, … (ім'я)! How are you! - Hello, … (ім'я)! - I am fine, thank you.
- How old are you? - I am … .
- Hello! My name is ... . My surname is … I am pupil ….class. I`m from Ukraine, the village/town
of … . I like… . I don’t like… .
T: - Well done! You are so clever! Do you like English?
Т: - What day is it today? What season is it now? Do you like ….. ?
T: - I like ….. too. It is a beautiful season.
T: - I see you are in a good mood. So we may start our lesson. We hope we will be active, cheerful and positive. ( - Бачу, у вас гарний настрій. Тож ми можемо розпочати наш урок. Сподіваюся ми будемо активними, веселими та позитивними.)
4. Phonetic warm-up. Робота з хмаринками. T: Let’s repeat some sounds, please!
kite sky drink men well end
quick black jem
Т.: Good job.
5. Developing reading skills. Reading words.
flag duck six well bad cup
animal clock box west hand
in ten on doll desk big spell
help milk pen red not tell sit
Т.: Well done!
2). Основна частина.
1. Aim. Повідомлення теми та мети уроку.
T: - Our old friend teddy bear - Teddy - visited us today.
Today is his birthday, congratulations to him: «Happy birthday, Teddy!».
And he invited his friends - fairy-tale heroes, but they got lost at the stops where we will travel and help them repeat our learned words, write them, and help them arrive on time for the holiday to Teddy.
Do you want to have new friends? Then start our trip.
2. 1-а зупинка «Ігрова». Activation of vocabulary.
T: - Ми зупинились на 1-ій зупинці «Ігровій» і тут ми можемо зустріти Буратіно. Він хоче з вами погратися.
2.1. Гра “Be attentive!” (Учитель показує на малюнок і називає кімнату. Якщо вчитель говорить правильно, учні повторюють, якщо ні - мовчать). Repeat after me: bathroom, bedroom, living room, hall, dining room, kitchen, stairs, cellar T: - Well done!
2.2. Гра "Bring Me Quickly". У класній кімнаті розкладаються різні предмети (зображення предметів), назви яких учні знають. Учитель викликає учня і просить принести один із цих предметів (зображень). Наприклад: Т: Bring me … : Good job!
2.3. Game “Snowball” T: - Answer the questions. (Запитання написані на аркушах паперу, які змотані в сніжку. Учні розмотують по одному листочку, читають запитання та відповідають на нього.)
Do you live in the house or in the flat? I live in the … .
Is your house/ flat big or small? It is … .
What rooms are there in your house/flat? In my house … .
Is there a bedroom? Yes, there is./No, there isn`t.
Are there any beds? Yes, there are./No, there aren`t.
How many chairs are there? There are ... chairs.
Is there a bathroom? Yes, there is./No, there isn`t.
Is there a living room? Yes, there is./No, there isn`t.
Are there any armсhairs? Yes, there are./No, there aren`t.
How many mirrors are there? There are/There is ... mirrors.
Is there a sofa in the living-room? Yes, there is./No, there isn`t.
Are there any wardrobes? Yes, there are./No, there aren`t.
How many mats are there? There are/There is ... mats.
Is there a hall? Yes, there is./No, there isn`t.
Is there a stairs? Yes, there is./No, there isn`t.
Is there a cellar? Yes, there is./No, there isn`t.
Is there a kitchen? Yes, there is./No, there isn`t.
Are there any tables? Yes, there are./No, there aren`t.
How many tables are there? There are/There is ... tables.
Are there any cupboards? Yes, there are./No, there aren`t.
How many cupboards are there? There are/There is ... cupboards.
Is there a dining room? Yes, there is./No, there isn`t.
Are there any bookcases? Yes, there are./No, there aren`t.
How many clocks are there? There are/There is ... clocks.
2.4. Game “Building a house”.
House
R o b d e o m, l a h l, t e k I c h n, o o r m, t h b a o o r m, ginind moor, viling room, tsairs, rellac
PS: - I have got a kitchen in my house .
2.5. Game “Complete”
1) There a red mat in the room?
2) There two chairs near the table.
3) Is there a in the room?
4) There is a in the kitchen.
T: - Take our new friend and continue our trip. Т.: Well done!
3. 2-а зупинка «Читальня». Checking the Homework.
T: - And now we arrived at the stop "Reading Room". Here we met Malvina, and she asks you to read the home text. Let's help her.
Very good. Great. T: - Take our friend and go on.
4. 3-а зупинка «Відпочивальна». Phys. minute.
Т: - OK. Now we will stop at the “Rest” stop.
Do you like to relax?
Ch: - Yes, of course.
T: - Let’s show how we know how to relax.
Hands up, hands down.
Stand up. Turn around.
Look left, look right,
Look up, look down.
Touch your desks
Sit down. Т.: Well done!
5. 4-а зупинка «Слухання». Consolidation of the studied lexical units.
5.1. Listening. 1. Т: - Next stop is “Listening.” Little Dwarf got lost here because he can't listen well. Let's help him.
T: - Open your books on the page… 42. Read ех. 1. (Unit 4 lesson 7 CD 2 трек № 28) T: - Great job.
5.2. Listening. 2. Презентація «Мій будинок»
Т: - Now listen and name the room.
а) It is the first room when you come into the house. Usually you take off your coat and hat here. Слайд 2.
b) This is the room where food is prepared. Слайд 3.
c) It is the biggest room in the house. You can see a sofa, two arm- chairs. A table and a TV set there. Слайд 4.
d) This is my favorite room. I can sleep there. Слайд 5.
е) This room is small. You can wash your face and hands there. Слайд 6.
f) This is the room where they eat. Слайд 7.
g) Room under the house, for food storage. Слайд 8.
h) This is a building that is a connection between floors/ Слайд 9.
Т.: Well done! . T: - Take our friend and go on.
6. 5-а зупинка «Говоріння». Consolidation of the studied lexical units.
T: - We arrived at the “Speaking” stop and Clown needs our help here, because he still can’t speak English.
Maybe we help him? за р. 42, ех. 2. T: - Great job.
7. 6-а зупинка «Письмо». Writing. Work in the Workbook.
Т: - We arrived at the "Letters" stop. On it we need to help the wise Owl to complete several written tasks.
Т: - Please open your notebooks at page …, task … .
T: - Very nice. So, we have got a new friend.
8. Singing a song. р. 38, t. 1.
T: - Let's sing a song with our friends.
Т.: Well done!
3). Заключна частина. Summarizing: - Was our today’s lesson interesting for you? Were the tasks difficult or easy? Evaluate the sun.
Your home task for the next lesson will be.
Homework. Намалювати малюнок свого будиночка та описати його письмово за зразком в. 2, с. 43.
That’s all for today. Be happy all the time.
Our lesson is over. See you next time. Goodbye, children!
Прощання віршем:
T: Оne, two, three, four, five. I say Goodbye!
Ps: Оne, two, three, four, five. We are say Goodbye!