Конспект відкритого уроку з математики для 3 класу на тему: «Міри маси. Грам. Тонна. Центнер. Відношення між одиницями маси. Творча робота над задачами».
Тема: Міри маси. Грам. Тонна. Центнер. Відношення між одиницями маси. Творча робота над задачами.
Мета: Ознайомити учнів з новими одиницями маси – грамом, тонною, центнером та приладами, якими вимірюють масу; вдосконалювати обчислювальні навички, розвивати логічне мислення, творчі здібності; виховувати пізнавальний інтерес.
Обладнання: презентація до уроку, різні види ваг, куб, таблиці.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І Організація класу.
ІІ Актуалізація опорних знань.
І сувора, й солов’їна
Математика країна
Праця тут іде завзята
Вмій лиш спритно рахувати.
Вмій ділити, віднімати
Множить швидко й додавати
Вмій кмітливо все збагнути
Першим у навчанні бути.
Ледарів у нас немає!
Хто руки не підіймає?
Тож скоріше вирушаймо
І урок розпочинаймо!
Вірш допоміг мені передати мої очікування від уроку. А що ви очікуєте від уроку?
Слайд « Від уроку я очікую…»
А ваші очікування збудуться, якщо ми будемо працювати за девізом. Прочитаймо з дошки.
Міркуйте, думайте, відповідайте,
Знання нові ви здобувайте.
Тож почнемо з математичної розминки. Кілька учнів попрацюють на картках:
Картки
Продовжимо роботу з трицифровими числами: знайдіть зайве число у кожному рядку і розкладіть на розрядні доданки.
Слайд « Знайди зайве число»
111 123 222 333 444 555
217 317 417 517 617 777
220 330 440 505 660 770
Розкладіть на розрядні доданки
Молодці! Справились із цим завданням.
Молодці! Отже, ви вмієте порівнювати трицифрові числа і знаєте різновиди трикутників.
Слайд « Обчисли ланцюжком»
Пропоную обчислити ланцюжком…
А чи пов’язане число 999 з нашою сьогоднішньою датою? Так.
У записі сьогоднішньої дати також є цифра 9.
Запишемо дату. Не забувайте те, як правильно сидіти під час письма.
Перевірка карток.
Додаткові питання один одному.
Слайд
А чи знаєте ви, що сьогодні за день в народному календарі? Про це нам розкаже Єва.
Слайд « 999»
Повернемося до числа 999. Дайте характеристику цьому числу.
(Найбільше трицифрове, непарне, склад числа 9 сотень, 9 десятків, 9 одиниць, сусіди 998, 1000)
Пропишіть каліграфічно.
Кожну цифру пишемо в окремій клітинці.
Запишемо число 999 у вигляді суми розрядних доданків.
999 = 900 + 90 + 9
Слайд
Пригадаймо співвідношення між одиницями вимірювання довжини разом з чапівним кубиком.
Слайд
А зараз вас чекає незвичайний математичний диктант природничого змісту.
(Обміняйтесь зошитами) Перевіримо математичний диктант способом споглядання. Виправіть помилки.
А чи можемо об’єднати однією темою рослин і тварин, що згадувались у математичному диктанті – символи України.
Відповіді: 170 мм, 2 м, 80 мм, 30 дм, 400 см.
Ось і настав час відпочинку.
Фізхвилинка.
Слайд
ІІІ Вивчення нового матеріалу.
Слайд
Наближаються Новорічні святя. Святий Миколай, Дід Мороз проходять сотні кілометрів, щоб прийти до вас. А за плечима вони несуть мішки з подарунками. А чи важко їм? А за допомогою якого приладу можна виміряти масу?
Отож, ми сьогодні на уроці познайомимось з новими одиницями вимірювання маси, з вагами.
Де ви бачили ваги? ( магазин, ринок, вдома)
Насправді ваги бувають різні.
Слайд: побутові.
Слайд: ювелірні.
Слайд: медичні.
Слайд: вантажні.
Слайд
То ж, з якими новими одиницями вимірювання ви познайомились? ( кг, т, ц)
IV Закріплення вивченого матеріалу.
Попрацюйте в парах. З’єднайте стрілочками одиниці вимірювання маси.
Перейдімо до роботи з підручником.
С. 71 № 466. Прочитайте самостійно. Письмово запишемо два останніх завдання.
500кг = 5ц
800кг = 8ц
300кг = 3ц
3т = 10ц
7ц = 700кг
6ц = 600кг
2ц = 200кг
а) Задача 467. Усно. Прочитайте.
Проста чи складена задача? Проста.
Якою дією знайдемо масу 2 цукерок?
(15г + 15г = 30г)
б) Слайд Задача 468
Прочитайте завдання.
Чи можемо ми одразу знайти масу кроля? Ні.
Отже, запишемо діями:
Відповідь: маса 1 кроля 3 кг.
То в яких одиницях вимірювання вимірювали масу кроля? Кг
V А зараз познайомимось з давніми мірами маси, якими користувались наші предки.
Слайд( Пуд, Фунт, Золотник)
V Підсумок.
Урок наш закінчився. ( Сходинка)
Чи справдились ваші очікування?
Що нового ви сьогодні дізналися?
Що найбільше вам сподобалось?
( Оцінювання учнів)
Вправа « Істинне чи хибне судження?»
Домашнє завдання : задачі, дізнатись про інші давні міри маси.