Тема: Вживання числівників у мовленні. Особливості вживання числівників на позначення дат, часу.
Мета: Закріпити знання учнів про правильне вживання числівників у мовленні, формувати вміння правильно записувати й вимовляти їх, уживати порядкові числівники на позначення дат, часу доби.
Сприяти зміцненню навичок розрізнення їх за значенням, розрядами й будовою. Розвивати творчі вміння використовувати числівники у власних висловлюваннях, розвивати логічне мислення, уяву. Виховувати любов до рідного краю, повагу до фольклору як скарбниці народного досвіду та свідчення спостережливості й дотепності народу.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань.
Девіз уроку: Нам є чим пишатися!
Хід уроку
Наша країна – Україна! У нас є родючі поля, високі гори, широкі ріки. Ми маємо неоціненну матеріальну й культурну спадщину, а наш фольклор – це скарбниця народного досвіду, спостережливості, дотепності. Й на основі опрацьованого матеріалу ви ще раз упевнитеся, що нам є чим пишатися!
Інтерактивний метод «Мозковий штурм»
Розподільний диктант
I варіант – складні числівники |
II варіант - складені числівники |
П’ятдесят |
Двадцять дев’ять |
Шістдесят |
Двісті дев’яносто три |
Вісімдесят |
Три чверті |
Вісімсот |
Дві п’яті |
Чотириста |
|
Попрацюємо з прислів’ями, приказками, фразеологізмами, загадками, скоромовками, тому що вони посідають особливе місце у нашому житті, це те джерело, з якого хочеться пити й пити, щоб утамувати душевну спрагу.
Інтерактивний метод «Акваріум»
Хитру сороку спіймати морока,
А на сорок сорок – сорок морок.
Робота в парах
Установіть відповідність між фразеологізмом і його значенням, поставте числівники у потрібній формі:
2 чоботи - пара |
Схожі між собою (переважно негатив) |
За 2 кроки |
Дуже близько |
Палиця на 2 кінці |
Позитивні та негативні наслідки чогось одночасно |
Міряти 1 міркою |
Однаково (про дію) |
В 1 упряжці |
Разом з кимось працювати |
7 вода на киселі |
Про щось неякісне |
5 колесо до воза |
Про щось неякісне |
Не змогти зв’язати 2 слова |
Про неспроможність висловлювати думку |
3 півні не співали |
Дуже рано |
7 п’ятниць на тиждень |
Про людину, яка часто змінює рішення |
Дивитися в 100 очей |
Дивитися пильно, уважно |
Бути на 7 небі |
Дуже зрадіти |
9 вал |
Найбільша небезпека |
До 7 поту |
Виснажлива праця |
7 мішків гречаної вовни |
Нісенітниця |
Робота з підручником
Відгадайте загадки. Перепишіть їх, на місці крапок уставляючи числівники, де можливо, збірні.
Опишіть графічну роботу Якова Гніздовського «Вівці в кошарі», уживаючи числівники.
Перепишіть прислів’я, на місці крапок уставте, де потрібно, знак м’якшення.
(Опрацювання ілюстрацій до українських прислів’їв, приказок).
Робота з мультимедійною дошкою:
«Нам є чим пишатися!»
Нестор датував заснування храму тисяча тридцять сьомим роком. Висока дзвіниця – сімдесят шість метрів. А вже як подасть «голос» тридцятитонний дзвін, відлитий у тисяча сімсот п’ятому році київським майстром Афанасієм Петровичем…
І це далеко не увесь перелік, чим ми можемо пишатися!
Робота з мультимедійною дошкою:
Уживання числівників на позначення часу( пояснення вчителя).
Робота з підручником (повторити правило).
Вправа 456 (усно).
Передайте числа словами, а іменники – назви місяців поставте у потрібній формі.
Подумати і дати відповіді на запитання кросворду:
В |
І |
Д |
М |
І |
Н |
К |
1.У |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2.К |
И |
С |
Е |
Л |
І |
|
|
|
|
|
|
Д |
3.Р |
О |
Б |
О |
В |
І |
|
|
|
|
|
|
Р |
4.А |
З |
О |
М |
|
|
|
|
|
У |
К |
Р |
А |
5.Ї |
Н |
С |
Ь |
К |
А |
|
|
|
|
|
О |
Д |
6.Н |
И |
Н |
И |
|
|
|
|
|
|
|
|
Р |
7.А |
Д |
І |
С |
Т |
Ь |
а) Вправа 456 (II). Дайте відповідь на запитання «котра година»?
б) Міні-твір «Моя родина». При написанні твору використати числівники на позначення дат.
2 чоботи - пара |
Схожі між собою (переважно негатив) |
За 2 кроки |
Дуже близько |
Палиця на 2 кінці |
Позитивні та негативні наслідки чогось одночасно |
Міряти 1 міркою |
Однаково (про дію) |
В 1 упряжці |
Разом з кимось працювати |
7 вода на киселі |
Про щось неякісне |
5 колесо до воза |
Про щось неякісне |
Не змогти зв’язати 2 слова |
Про неспроможність висловлювати думку |
3 півні не співали |
Дуже рано |
7 п’ятниць на тиждень |
Про людину, яка часто змінює рішення |
Дивитися в 100 очей |
Дивитися пильно, уважно |
Бути на 7 небі |
Дуже зрадіти |
9 вал |
Найбільша небезпека |
До 7 поту |
Виснажлива праця |
7 мішків гречаної вовни |
Нісенітниця |