Британська та американська англійська: суттєві відмінності
Існують різні відмінності між англійською мовою: британською англійською та американською англійською. Англія – батьківщина британської англійської, це частина Сполученого Королівства Британії та Північної Ірландії. У США англійська мова зазнала змін серед багатьох іммігрантів з різних країн, що призвело до мовних відмінностей з британською англійською.
Мову не можна назвати постійною величиною, вона нескінченно змінюється – з'являються одні слова, інші старіють, виникають нові граматичні правила. Американська англійська мова, відокремлена від Англії тисячами кілометрів океану та нерозвиненою системою комунікації, перестала розвиватися в ритмі Британської, а почала змінюватися самостійно в середовищі великої кількості переселенців з різних країн, що власне й призвело до тієї різниці в мовах, які ми спостерігаємо зараз.
Основні відмінності між британською та американською англійською полягає у фонетиці, лексиці, правописі слів та граматиці.
Одна з найсуттєвіших відмінностей у фонетиці між цими мовами полягає у вимові звуку [r]. Англійці, як правило, опускають звук [r], якщо він іде після голосної літери. Слова girl, world, turn, writer, father, verb і serve вимовляються без чіткої вимови звуку [r]. При цьому голосна, що стоїть перед цим звуком, подовжується: [gɜ:l], [wɜ:ld], [tɜ: n] і т.д.
Американці, навпаки, чітко промовляють цей звук. У фонетиці навіть існує таке поняття як "r — colored vowels" - це голосні, які вимовляються у поєднанні з наступним [r]. Вони позначаються спеціальними знаками транскрипції [ɝ] і [ɚ] чи поєднанням стандартних фонетичних символів [ɪr], [ɛr], [ɑr] та інших. Тому слово farm в американській англійській звучить як [fɑ:rm], а doctor — як [' dɔktɚ], в той час як в британському варіанті вони вимовляються, як [fɑːm] та [ˈdɒk.tə].
Іншою суттєвою відмінністю у фонетиці є вимова звуків [ɔ] та [t]. Звук [ɔ] майже не використовується в американській англійській – замість [ɔ] американці використовують звуки [ɑ:] або [ɑ:]. Наприклад: BrE: hot [hɔt] - AmE: hot [hɔːt]; BrE: dog [dɔg] - AmE: dog [dɒːg]. Звук [t] у американській англійській часто вимовляється майже як [d]. Так, слово water звучить швидше як ['wɔ:də], ніж як ['wɔ:tə], а computer вимовляється ближче до [kəm'pu:də], ніж до [kəm'pju:tə]. У низці слів американці загалом не вимовляють звук [t]. Це явище помітне, наприклад, коли голосна стоїть наприкінці слова: what звучить як [wu:].
Основними відмінністю у орфографії між американцями та британцями є написання закінчень: «-our» і «-or», «-tre» і «-ter», тощо. Британці пишуть слова з закінченнями «-our» та «-tre»: colour, neighbour, centre, theatre. Американці ж, навпаки, використовую закінчення «-or» та «ter»: color, neighbor, center, theater.
Однією з яскравих відмінностей в граматиці між британською та американською англійськими є використання граматичної конструкції «have got». Різниця між британським та американським варіантами англійської мови простежуються і в тих випадках, коли той, хто говорить, вказує на володіння чимось. Житель Лондона скаже "I have got", а людина зі США обмежиться простим "I have":
BrE: I have got a second-hand Rolls-Royce.
AmE: I have a second-hand Rolls-Royce
Особливо ця різниця помітна у питальних реченнях:
BrE: Have you got any sugar at home?
AmE: Do you have any sugar at home?
Лексичні відмінності між британською англійською мовою та її американським аналогом полягають у використанні різних слів для позначення одного й того самого предмета чи явища. Наприклад: метро в Британії називається tube/underground, а в США – subway, ліфт британці називають lift , а американці – elevator, тощо. І таких слів є дуже багато.
Отже, слід зазначити, що незважаючи на відмінності між цими мовами, великої різниці в тому, яку мову ви будете вивчати немає, адже носії обох мов прекрасно розуміють один одного. Американська англійська простіша, сучасніша, живіша і є невід 'ємною частиною американської культури. Британська мова являє собою класичну аристократичну мову, гідну королівської мови і збережену в багатій спадщині англійської літератури.
Використані джерела: