Відмінювання іменників.
Особливості відмінювання іменників другої відміни
Родовий відмінок іменників ІІ відміни. Невідмінювані іменники
Мета: пригадати з учнями поділ іменників на відміни, особливості відмінювання іменників та складні випадки правопису.Навчити правильно відмінювати іменники І – ІV відмін та відрізняти правильні форми іменників від помилкових. Розвивати уважність, спостережливість, кмітливість. Виховувати любов до рідного слова, повагу до рідного народу.
Тип уроку: формування вмінь і навичок учнів.
Обладнання: таблиця, роздатковий матеріал, «Українська мова» (профільний рівень): підручник для 10 кл. закл. загал. серед. освіти / С.О. Караман, О.М.Горошкіна та ін.; маркери, аркуші для роботи груп.
Перебіг уроку
І. Організація класу до роботи.
ІІ. Перевірка домашнього завдання: вибіркова.
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь навичок:
Підсумки роботи
ІV. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація роботи на уроці. Емоційне налаштування на роботу.
На сьогодн і ми знаємо багато, але перед нами ще постало декілька важливих питань, які ми маємо розв’язати, щоб відчути щастя відкриттів.Тож у добру путь, як прийнято говорити в народі! Попутного вітру у ваші вітрила.
Для цього ми, як завжди, об’єднаємося у групи, адже в морі під час шторму триматися краще вкупі, і отримаємо завдання, щоб разом його виконати й поділитися своїми знаннями з однокласниками.
1-ша група: іменники І відміни
2-га група: іменники ІІ відміни
3-тя група: іменники ІІІ відміни
4-та група: іменники Іvвідміни
Правильно, ті, що не відмінюються (метро, кіно, крім пальто, вино, ситро), множинні іменники (двері, окуляри), ті, що перейшли в розряд іменників із прикметників (сміливі, охочі, працюючі),
V.Вивчення нового матеріалу.
1. Робота в групах.
Відповіді груп. Підсумки роботи у групах.
2. Робота з таблицею с.148.
- Чи виникли в когось питання?
3. Робота з таблицею роздаткового матеріалу.
Закінчення іменників чоловічого роду в родовому відмінку однини
(залежно від їхнього значення)
|
-у (-ю) |
Авторитета (про особу) |
Авторитету ( значення) |
Агрегата (вузол машини) |
Агрегату (інше значення) |
Акта (документ) |
Акту (дія) |
Алжира (місто) |
Алжиру (країни) |
Алмаза (окремий кристал) |
Алмазу (мінерал) |
Апарата (пристрій) |
Апарату (установи, органів |
Бала (одиниця виміру) |
Балу (танцювальний вечір) |
Береста (дерево) |
Бересту (кори) |
Блока (механізм) |
Блоку (об’єднання) |
Бора (свердло) |
Бору (хімічна речовина, рослина.) |
Буряка (одиничне) |
Буряку (збірне) |
Детектива (агент) |
Детективу (твір) |
Інструмента (одного) |
Інструменту (збірне) |
Духа ( у міфі) |
Духу (в іншому знач.) |
Звука (муз. елемент) |
Звуку (в інш. знач.) |
Корпуса (тулуб) |
Корпусу (споруда) |
VI. Закріплення вивченого. Вироблення практичних навичок учнів.
1. Робота біля дошки. Пристань «Розподільна»
Вибірково-розподільний диктант (4 учні вибирають іменники й
розподіляють їх за відмінами)
Тінь, велетень, подвір’я, олівець, мати, сум, груша, батько, круча, насіння, матінка, брат, знання, життя, гроно, ягня, колосся, молодець, суддя, теля, кошеня, любов.
2. Пристань 2 - «Граматична»
Подані іменники поставити у формі орудного та кличного відмінків, пояснити правопис закінчень.
Зірка, школа, осінь, круча, вежа, вельможа, мрія, душа, суддя, Ілля, друг, козак, батько, листя, гай, заєць
3. Пристань 3 - «Альтернативна». Робота в парах
Вправа 419. Користуючись матеріалами таблиці, оберіть варіант закінчення - -а чи –у. Обгрунтуйте свій вибір.
4. Пристань 4 - «Відмінкова» . Виконайте вправу 422, поставивши словосполучення у формі кличного відмінка.
5. Пристань 5 – «Кінцева»
Виконайте тестові завдання. Тест-взаємоперевірка.
1. У родовому відмінку закінчення –у ( -ю ) мають усі іменники чоловічого роду рядка
А кілограм, Дон, фокстрот, Кавказ
Б дощ, біль, сюжет, шовк
В дуб, вітер, жаль, мішок
Г понеділок, оркестр . полк, народ
2. У родовому відмінку закінчення –у ( -ю ) мають усі іменники чоловічого роду рядка
А ансамбль, Буг, Сибір, сніг
Б гнів, автобус, вальс, сум
В зошит, ураган, фольклор, роман
Г понеділок, оркестр, полк, народ
3. У родовому відмінку закінчення –у ( -ю ) мають усі іменники чоловічого роду рядка
А апарат, організм, гриб, спосіб
Б трактор, реалізм, нуль, епізод
В легіт, рис, рейд, космос
Г комбайн, том, ліс, колір.
4. У родовому відмінку закінчення –а ( -я) мають усі іменники чоловічого роду рядка
А вокзал, жираф, патріарх, ерудит
Б материк, медик, тигр, прямокутник
В водоспад, егоїст, атом, вересень
Г понеділок, Дунай, десяток, ввечір.
5. У родовому відмінку закінчення –а ( -я ) мають усі іменники чоловічого роду рядка
А театр, електрон, перпендикуляр, мороз
Б краєвид, овес, ведмідь, комп’ютер
В Берлін, прапор, підручник, кілограм
Г барометр, рейс, цирк, задум.
6. У родовому відмінку закінчення –а ( -я ) мають усі іменники чоловічого роду рядка
А автобус, Париж, вівторок, квітень
Б квартал, волейбол, діамант, Крим
В сад, вазон, Львів , займенник
Г граніт, долар, іменник, автомобіль.
Перевірка роботи
VII. Підсумок уроку. Оцінювання відповідей учнів. Рекомендації окремим учням.
VIII. Домашнє завдання: вивчити $ 59, впр. 420, 423, * написати есе «Немов безмежне море рідна мова»