Відмінювання іменників. Поділ іменників на відміни

Про матеріал
Урок формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань, створений на допомогу вчителю у 6 класі.
Перегляд файлу

Тема. Відмінювання іменників. Поділ іменників на відміни

Мета уроку:

поглибити знання учнів про іменник як частину мови, навчити визначати відміни іменників;

формувати вміння знаходити іменники в тексті, визначати їх роль у реченні;

розвивати творче вміння використовувати іменники у власних висловлюваннях;

виховувати бережливе ставлення, любов, повагу до тваринного світу.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань.

Обладнання: підручники, таблиці,зошити.

 

Епіграф уроку: 

 

                                                            Іменник! Він узяв собі на плечі

                                                            Велике діло – визначати речі…

                                                                                                                  Д. Білоус

 

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.

1. Перевірка домашнього завдання

2. Словниковий диктант(повторення раніше вивчених орфограм: правила вживання апострофа)

Сім’я, немовля, ім’я, дев’ять, морквяний, м’ята, реп’ях, солов’ї, повір’я, м’якість, буряк, п’явка, мавпячий, черв’як, п’ятниця, в’юн, комп’ютер,свято, матір’ю, цвях, любов’ю, верф’ю, кров’ю, теля, щеня.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Із словникового диктанту виписати лише іменники і визначити їхні відміни.

І відміна

ІІ відміна

ІІІ відміна

ІV відміна

Сім’я

реп’ях

матір’ю

Немовля

м’ята

повір’я

любов’ю

ім’я

п’явка

буряк

верф’ю

теля

п’ятниця

черв’як

кров’ю

щеня

 

в’юн

м’якість

 

 

комп’ютер

 

 

 

свято

 

 

 

цвях

 

 

Ну, що все вийшло?

Давайте розбиратися, саме це і є темою нашого уроку. Ми з Вами повинні навчитися правильно розподіляти іменники за відмінами, що нам для цього потрібно? І навіщо це нам потрібно?

Ми з Вами повинні правильно визначати відміни іменників для того, щоб правильно їх змінювати і писати закінчення, а для цього нам треба чітко знати роди іменника!

Давайте пригадаємо скільки родів є у іменника?(4 – жіночий, чоловічий, середній, спільний).

ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Відтворення теоретичних відомостей, застосування яких буде потрібним на уроці.

1) Розглянути таблицю в підручнику С.   і дати відповіді на запитання:

 За якою ознакою іменники діляться на відміни?

До яких відмін належать іменники жіночого і середнього роду?

Чому при поділі іменників на відміни враховується рід слова та його закінчення?

 Яку властивість мають іменники IV відміни?

За якими ознаками визначаються групи іменників I і II відмін? Наведіть приклади.

2) Колективне опрацювання теоретичного матеріалу за підручником С. 92.

Дати відповіді на запитання:

 Скільки існує відмін іменників?

 Які іменники належать до I відміни? До II? До III? До IV?

 До якої відміни належать незмінювані іменники та іменники, що вживаються тільки в множині?

 На які групи поділяються іменники I та II відмін?

 Які іменники належать до мішаної групи? Наведіть приклади.

Які іменники належать до твердої і м’якої груп? Наведіть приклади.

2.Виконання вправ

Стор.  Впр.

3.Робота в зошитах і біля дошки

1)Розподільний диктант

( виписати іменники у 4 колонки за відмінами, які слова не належать до жодної – пропустити, якщо правильно розставити всі іменники, то підкресливши у 3 стовпчиках 2 від початку букву – отримаєте народне прислів’я)

Окуляри, кенгуру, шосе.

Обнова

спостерігач

осінь

лоша

лелека

освітлення

сирість

каченя

оздоба

вугілля

блакить

чаєня

вдача

з’єднання

мати

зайча

сім’я

столяр

 

 

алея

льон

 

 

каліка

ослятко

 

 

 

дядько

 

 

2)Творча робота.

 Придумайте « музичні» слова – такі, в яких є сполучення букв, що відповідають назвам нот, позначте відміну.

До – дорога(1), доля(1), домовик(2),дотик(2).,подорож(3), недоріка(1)

Ре – ремінь(2), перемога(1), директор(2), море(2), тигреня(4),

Мі – місто(2), комісар(2), міць(3),

Фа – фабрика(1),фальш(3)

Соль –

Ля – земля(1), лялька(1), футляр(2), весілля(2), теля(4),орля (4), маля(4).

Сі – сім’я(1), сік(2), сівба(1),сівач(2), сіль(3), сіно(2),

3) Пошукова робота

Підберіть якнайбільше синонімів до запропонованих слів. Визначте відміну.

Говоріння – розмова(1), діалог(2),

Хуртовина  - курява(1), заметіль(3),

4) Гра « Четверте зайве»

 Знайди зайве слово у кожному рядку, обґрунтуй відповідь.

 Холод, кінь, море, мати.

Мідь, січ, радість, квітка.

Вишня, Микола, плем’я, сім’я.

Ім’я, насіння, каченя, коліща.

5) Завдання

 Зайвий іменник провідміняйте.

Н.в

мати

квітка

плем’я

насіння

Р.в

матері

квітки

племені

насіння

Д.в

матері

квітці

племені

насінню

З.в

матері

квітку

плем’я

насіння

О.в

матір’ю

квіткою

племенем

 насінням

М.в

(на) матері

(на) квітці

(на) племені

(на) насінні

Кл.в

мамо

квітко

плем’я

насіння

 

6) Пошукове завдання

Дібрати чоловічі імена І відміни

Ілля, Микита, Микола, Сава, Лука, Хома.

ІV.Підбиття підсумків уроку

1)Ситуативна вправа

Відповідаючи на уроці, Оленка сказала, що слово поросятко належить до IV відміни. Вчителька виправила її. Оленка здивувалася, адже, на її думку, вона добре засвоїла матеріал про відміни іменників і пам’ятала, що іменники середнього роду із суфіксами -ат (-ят) належать саме до IV відміни.

- Невже це слово є винятком із правила? – запитала дівчинка.

Як ви гадаєте, що відповіла вчителька?

2)Гра «Ланцюжок»

Кожен ряд називає іменник певної відміни

1. Микола, Тетяна, шафа, книга.

2. щоденник, Василь, Петро, море, поле, насіння.

3. мати, січ, піч, ніч, річ, радість, ненависть.

4. каченя, лоша, осля, орля, ім’я.

 

V. Домашнє завдання

§

Ст..   Впр.

doc
Додано
18 лютого 2023
Переглядів
1608
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку