Віднімання раціональних чисел

Про матеріал

Мета уроку:

  • -домогтися розуміння зв'язку між додаванням і відніманням раціональних чисел,
  • - засвоєння правил віднімання раціональних чисел;
  • -сформувати вміння виконувати віднімання раціональних чисел.
Перегляд файлу

Тема: Віднімання раціональних чисел

Мета:

  •              домогтися розуміння зв'язку між додаванням і відніманням раціональних чисел,
  •              засвоєння правил віднімання раціональних чисел;
  •              сформувати вміння виконувати віднімання раціональних чисел.

Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь, навичок.

Обладнання: конспект, підручник, картки для індивідуальної роботи, дидактичні матеріали

Хід уроку

І. Організаційний етап.

Перевірка готовності учнів до заняття.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Взаємоперевірка вправ домашньої роботи

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Раніше ми не могли від меншого числа віднімати більше. Сьогодні ця дія стане можливою, оскільки ми вводимо в розгляд від’ємні числа.

ІV. Повідомлення теми та мети уроку.

Сьогодні у нас тема уроку: Віднімання раціональних чисел.

Відкрийте, будь ласка, зошити, запишіть число і класна робота і тема

V. Актуалізація опорних знань

Запитання до класу

1. Як називають числа а, b і с у запису а – b = с? (зменшуване, від’ємник. різниця)

2. Що означає від числа а відняти число b? (а - b означає знайти таке с, що с + а = b.)

3. Чому дорівнює різниця 11 – 8? Як перевірити результат? (11 – 8 = 3, бо 3 + 8 = 11.)

4. Назвіть число, протилежне від'ємнику в різницях: 3 – 4; 5 – 6; 7 – (-8); -7 – (-8); а – b; а – (-b).

ІV Вивчення нового матеріалу:

Робота з підручником: п.36

Отже, різницею раціональних чисел а і ,и називають таке раціональне число х, яке в сумі із числом b дає число а.

Рівність a-b=x – справедлива, якщо x+b=a

Приклад. 7-(-2)=9, оскільки 9+(-2)=7,

                  5-8=-3, оскільки -3+8=5,

                 -9-11=-20, оскільки -20+11=-9

Якщо проаналізувати записані різниці, то можна помітити закономірність

7-(-2)=9 і 7+2=9

5-8=-3 і 5+(-8)=3

-9-11=-20 і -9+(-11)=-20

Отже, віднімання раціональних чисел можна замінити на додавання, тобто виконується рівність

a-b=a+(-b)

Отже, давайте прочитаємо правило, як знайти різницю двох чисел:

Щоб знайти різницю двох чисел, можна до зменшуваного додати число, протилежне від’ємнику.

Зауважимо, якщо ab, то різниця a-b є від’ємна;

                    Якщо a a-b є додатня

Записати в зошити рівності:

 а-в = а+(-в);                  а-0 = а;

 а-(-с) = а+с;                 0-(-а) = 0+а

Цікавинка. Дотепними аналогіями керувалися арабські вчені, виводячи правила множення цілих чисел:

«+» х «+» = «+» - друг мого друга – мій друг;

«-» х «-» = «+» - ворог мого ворога – мій друг;

«+» х « -» = «-» - друг мого ворога – мій ворог.

Саме завдяки вченим арабського Сходу математичні знаки «+» і «-», як і цифри, потрапили до Європи, а звідти розселилися по всьому світу.

V Засвоєння нових знань і вмінь:

  1.          Розв'язування вправ:

а)усно вправа 990, письмово вправа 992

б) Робота в групах

Виконайте віднімання раціональних чисел:


І група

1) 12+(-15)= 12+15= 27

2)-22-(-18)= -22+18= -4

ІІ група

3)-5,7-3,1= -5,7+(-3,1)= -8,8

4)3,5-9,5=3,5+(-9,5)= -6

ІІІ група

5)0-(-30,5)= 0+30,5=30,5

6)0-3,6=0+(-3,6)=-3,6

Додатково

7)-8,2-(-8,2)=-8,2+8,2=0


Індивідуальна картка роботи із «слабкими учнями»

Використавши поданні рівності, обчислити вирази

а-(-с) = а+с

Приклад: 5-(-2)=5+2=7

 

а-0 = а

Приклад:-58-0=-58

0-(-а) = 0+а

Приклад:0-(-98)=0+98=98

Так само виконайте віднімання чисел, використовуючи наведені приклади

12+(-15)=

3,6-0=

0-(-30,5)=

 

VІ. Підсумок уроку:

1. Яка тема нашого уроку була сьогодні?

2. Як знайти різницю двох чисел?

3. Яке число, додатне чи від'ємне, отримаємо, якщо від меншого числа віднімемо більше?

4. Яке число, додатне чи від'ємне, отримаємо, якщо від більшого числа віднімемо менше?

VІІ. Домашнє завдання: п. 36( вивчити) ст.. 278,п. ( повторити),

розв'язати письмово №991, 993 додатково 1015.

VІІІ. Рефлексія

 Вчитель видає учням картки зі смайликами. Кожен учень піднімає ту картку, яка відповідає його ступеню засвоєння даної теми і написання самостійної роботи.

 

 

 

 

 

На уроці було комфортно   На уроці було трохи важко,   На уроці було дуже важко

 і все зрозуміло                      не все зрозуміло ко                 нічого не зрозуміло

ІX. Підбиття підсумків уроку.

 Учні роблять висновок що нового вони дізналися на уроці математики про дії з раціональними числами.

docx
Додано
28 липня 2018
Переглядів
9783
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку