Виховна година
Мої улюблені книги
Підготувала
вчитель початкових класів
ЗЗСО №45
м. Києва
Шевчишина Т.С.
Тема: Мої улюблені книги
Мета: розширити уявлення дiтей про книги; ознайомити учнів з історією появи книги; розвивати інтерес до художньої книги, до самостійної пізнавальної активностi; виховувати повагу до книги.
Хід заняття
І. Органiзацiя класу
Проблемні питання
ІІ. Основна частина заняття
І коли вже навчилися читати,—0масте змогу самi поринути у захоплюючий свiт книг. Тому,0що книги — вашi друзi. Вони0здатнi викликати0великi почуття,0глибокі переживання.
В Африцi вздовж рiчок є густi заростi болотяної рослини папiрусу. Спочатку його використовували лише на будiвництвi. А згодом додумались так обробляти волокна рослин, що почали виготовляти з них папiр. Вiдтодi з’явилися сувої з папiрусу. Писати на них було зручно, але через декiлька років такий сувiй ламався та розсипався.
Справжнiй папiр,0на якому пишуть i сьогоднi, люди навчилися виготовляти двi тисячi рокiв тому. Першi книги були рукописними, тому одну книжку часом писали по кiлька рокiв.
За часiв Київськоi Русi Князь Володимир Святославович вiдкривав школи, спецiальнi майстернi, де переписували книги. А за часiв князя Ярослава Мудрого у Києві при Софiївському соборi була заснована перша у Київськiй Русi бiблiотека.
У ХIII столiттi в Європi навчилися виготовляти папiр. В серединi XIV столiтгя в Нiмеччинi запрацював перший у Європi друкарський верстат майстра Йоганна Гутенберга. Вiдтодi друкарнi з’явилися в iнших країнах.
Першодрукарем в Українi був Іван Федоров. За своє життя вiн видрукував лише кiлька книжок. Серед яких є i перший слов’янський «Буквар».
Ось така iсторiя виникнення книги. Тепер книга — всюди поруч iз нами. Вона — ваш друг i порадник.
2. Бесіда
— Чи любите ви книги?
— А чому ви їх любите?
— Про що можна дiзнатися з них?
— Чи є у вас улюбленi книги? Розкажiть про них.
3. Гра «Що це за казка?»
Назви казок: Вовк і семеро козенят, Червона Шапочка, Гуси-лебеді, Колобок, Маша і Ведмідь, Білосніжка і сім гномів, Бременські музики, Дюймовочка, Попелюшка, Курочка Ряба.
Ілюстрації:
4. Вправа «Закінчи речення».
5. Робота над прислiв’ями
— Які ви знаєте0прислiв’я про книгу?
З глибин моря дiстають перлини, а з глибин книг —знання.
Хто багато читає, той багато знає.
Книга — ключ до знань.
Книги читати — усе знати.
Книга — ключ наук i знань.
З книгою жити — з добром дружити.
З книгою подружишся, розуму наберешся.
Книга — це багатий сад, в якому є корисне i прекрасне.
Одна книга тисячi людей навчає.
— А що потрiбно робити, щоб книга тисячi людей навчала? (Берегти її.)
6. Виведення правил поведiнки з книгою
1. Обгорни книгу — не забруднюватиметься обкладинка.
2. Не читай книгу пiд час їжi — можеш забруднити її.
3. Не клади в книгу олiвцiв, ручок та iнших товстих предметiв — вiд цього рветься палiтурка.
4. Не загинай рiжкiв на сторiнках книги — рiжки вiдриваються i псується книга — зроби для книги обкладку.
5. Не рви сторiнок, не малюй i не пиши нiчого в книзi. Не роби в нiй нiяких помiток.
6. Не перегинай книгу — вiд цього виривають сторiнки.
7. Не читай книгу на сонцi.
— Але знаєте, дiтки, часом книгам буває лячно. Уважно послухайте вірш і ви здогадаєтесь,чому таке буває?
Буває книгам лячно0
Скiльки книг в твоїй книгарнi!
Книги рiзнi, дуже гарнi.
От краса, якби ти змiг
Прочитати їх усiх!
Покупцi стоять юрбою,
Шарудять по сторiнках...
Мила книго, що з тобою?
Чом ти дивишся з журбою?
І трiпочеш у руках?
Лячно книгам: хто їх купить?
Раптом купить, хто не любить?
Той у книжку — от порода! —
Запихає бутерброда...
Той,— чи є бруднулi гiршi? —
Залива чорнилом вiршi...
Недарма на продажi
Книги є зажуренi:
Хоч би не потрапити
В руки мацапуринi!
(Т. Волгiна)
— Чого бояться книги?
— А ще вони дуже бояться таких дiтей, як Грицько. Послухайте уважно вiрш i скажiть, чи є серед вас такi дiти, як Грицько?
У0Скворцова0Гришi —
Книги0найбруднiщi:
Всi0вони — патлатi,
Порванi,0горбатi.
Ну,0немає0в0них0лиця:
Без0початку, без0кiнця.
Палiтурки,0як0ганчiрки,
Тi0книжки0ридають0гiрко.
Бився Гриша з хлопчаками,
Вiн розмахував книжками,
дав Мишку по головi —
Замiсть книжки стало двi.
Обдертий, некрасивий
Задачник буркотливий.
Прошамкать ледве змiг:
«Дiвчатка i хлоп’ятка
Калiчать книг багато.
Куди нам утiкати
Вiд Гришi i вiд них?»
— Чи є такi дiти серед вас?
Що ви порадите книжкам?
—А цим дiтям iз вiрша?
III. Пiдсумок
— Читайте, читайте, читайте! Хай не буде у вас жодного дня, щоб ви не прочитали навiть однiєї сторiнки з нової книги. Людина, яка любить i вмiє читати,— щаслива людина. Навколо неї завжди багато розумних, добрих та вiрних друзiв. Друзi тi — книги.
Вовк і семеро козенят Червона Шапочка
Гуси-лебеді
Колобок
Маша і Ведмідь
Білосніжка і сім гномів
Бременські музики
Дюймовочка
Попелюшка
Курочка Ряба