Виховна година у ГПД
«Казковий калейдоскоп»
Мета: перевірити знання учнів змісту відомих українських казок; розширити та поглибити знання про казку, як вид творчості; сприяти розвитку творчої уяви, фантазії дітей; формувати загальнолюдські поняття доброти, чесності, дружби; розвивати та бажання пізнавати нове. Виховувати почуття взаємодопомоги, товариськість, доброзичливість, естетичні смаки дітей, працелюбність, уміння отримувати задоволення від своєї діяльності; Виховувати любов до усної народної творчості
Діти сидять по групам ( 4дитини в 1-й групі)
Хід заняття:
Організаційний момент.
Психологічний настрій. (Слайд 1)
1. Привітання гостей.
Любі друзі! До нас в клас
Завітали гості щирі
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром.
А тепер зручно сідаємо
Нашу виховну годину розпочинаємо.
- Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів.
Для того, щоб впоратися на занятті з завданнями, будьте старанними і слухняними.
Вихователь.
(Слайд 2)
Казка — наче той горіх.
Ти попробуй розкуси —
Знайдеш стільки в нім краси,
Стільки мудрої поради,
Стільки вигадки і правди!
Валентин Бичко
Актуалізація опорних знань
І. Виступ дітей
1.Існує книг багато на землі. Вони цікаві, мудрі, гарні.
Та кожен з нас, дорослий чи малий,
Всяк казочку читати полюбляє.
2. Казка - це світ, чарівний та незвичний,
Казка - це диво, сповнене краси.
Поринуть у казку - це ж бо так цікаво,
Це справді свято, радість для душі.
3.У казці звірі свою мову мають,
Дерева розмовляють, мов живі,
Добро і правда завжди зло долають,
Тому і люблять казку діти всі.
4.Казок чимало є на світі
І веселих, і сумних.
Хіба зможемо
Прожити ми без них?
ІІІ.Слово вчителя.(Слайд 3)
І так далі.
Всі ці книжки можна назвати одним словом. Діти, давайте разом скажемо що ж це слово? Це КАЗКИ. НАПИС- „КАЗКИ”. (Слайд 3 клик1)
Бачите, як багато є казок, всі вони живуть у цих книжках(Слайд 4)
Слайд 5
І побачимо,чи справді ви любите читати казки,чи уважні ви читці.
Основна частина.
(Слайд 5,Музика )
(Враз до класу під музику закочується Колобок з посланням)
(Вихователь зачитує послання)
Етап №1(Слайд 11 після підказки клик 1,2,3,4,5,6.7)
- Увага, перший етап нашої подорожі це - етап «Ілюстративний»
- Вам потрібно за ілюстрацією і підказкою відгадати назву казки які чарівник замкнув в скринці. Слайд11(скринька)(Ілюстрації до казок розміщені в презентації).
Тільки пам’ятаємо, що відповідаємо піднявши руку чи кольорове коло.
1.В ліс по стежці я ходила,
Сірого вовка зустріла.
До бабусі завітала
І її я не впізнала.
Очі, зуби – все страшне!
Чи впізнали ви мене?
ЧЕРВОНА ШАПОЧКА
2. Загубив дід рукавичку,
Рукавичку невеличку.
Звірі в рукавичку поховались,
Бо морозу налякались.
РУКАВИЧКА
3. Знайшов півник колосок,
Змолов борошна мішок,
Спік негайно у печі
Пиріжки та калачі.
КОЛОСОК
4. Він утік від баби з дідом, -
Не міг всидіть на вікні.
Зустрів у лісі різних звірів
І кожному співав пісні.
КОЛОБОК
5. На городі виростала,
Восени велика стала.
Дід почав усіх гукати:
„Час красуню нашу рвати”.
РІПКА
6. Ця лисиця хитра й мила
Журавля на гостину
раптом запросила.
ЛИСИЦЯ і ЖУРАВЕЛЬ
7. Підробив вовк голосок -
Став на маминім співати.
Здогадались козенята:
Вовк – не наша мати.
ВОВК ТА СЕМЕРО КОЗЕНЯТ
Все відгадали – молодці. І отримуєте першу частину казкового пазлу та можемо рухатись далі.
Етап №2 «Математичний»
Слайд 13Скільки звірів помістилося в рукавичці, яку загубив дід? Назвати героїв.
Відповідь. Слайд 13 (після відповіді дітей клик 1,2.3.4,5,6,7,8)
Сім героїв: мишка - шкряботушка, жабка-скрекотушка, зайчик-побігайчик, лисичка-сестричка, вовчик-братик, кабан - іклан, ведмідь - набрід.
Відповідь. Слайд 14 (після відповіді дітей клик 2.3.4,5)Четверо звірят: зайчик, лисичка - сестричка, вовчик-братик, ведмедик.
Слайд 15
Відповідь. Слайд 15 (після відповіді дітей клик1. 2.3.4,5,6,7) Шість героїв: дід, баба, внучка, собачка, котик, мишка.
Вихователь: Молодці, добре рахувати вмієте! Отримуєте ще частину пазлу.
Слайд 16 (коли діти приступають до роботи ввімкнути музику)
Етап № 3 «Впізнай казку за ілюстрацією»
_ А зараз перевіримо ,чи добре ви знаєте казки за ілюстраціями.
У вас на парті лежать зображення різних казкових героїв.А на дошці ви бачите ілюстрації до 5-ти казок. Із поданих предметів та персонажів до цих казок вам треба обрати лише чотири з них.Кожному по одному.
Коли група буде готова,просигналізуйте кольоровим колом і я викличу вас до дошки для того щоб ви прикріпили героїв чи предмет до фону – казки.
(«Курочка ряба», «Попелюшка», «Вовк і семеро козенят», «Маша і ведмідь», «Дюймовочка»)
Фізкультхвилинка
Наступний наш етап -Відпочинок
Слайд 17 Клик по малюнку,а потім розгорнути на весь екран
Етап № 4 «Чарівна торбинка»
Слайд 18 клик 1
В ній знаходяться речі з казок і мультфільмів, що зняті на їх основі. Здогадайтесь з якої казки ця річ.
1. Дзеркальце („Білосніжка і семеро гномів”) (Слайд 19)
2. Фонендоскоп („Айболить”) (Слайд 20)
3. Пиріжок («Маша і ведмідь») (Слайд 21)
4. Ключ („Золотий ключик”) (Слайд 22)
5. Капелюшок («Червона шапочка») (Слайд 23)
6. Солома („Солом’яний бичок”) (Слайд 24)
7. Яйце („Курочка Ряба”) (Слайд 25)
Молодці,і з цим завданням впоралися. А ось і наступна частинка пазлу.
Етап № 5 «Хто я?Що я?»
Слайд 26
На цьому етапі вам потрібно буде упізнати казкового героя за його розповіддю про себе.
(Слайд 27)
Як зраділа жінка, серцем звеселилась.
Якось серед ночі, дівчинки не стало
Бо нахаба-жаба з ліжечка украла. (Слайд 28) (Дюймовочка)
(Слайд 29)
Лишилася знову з стареньким коритом.
Назвіть хором казку відому оту.
Яка? (Слайд 30) (Про золоту рибку)
(Слайд 31)
Жила собі в діда й баби
Мов лілея біла.
Коли Весна - красна прийшла
В ліс з дівчатами пішла
Через вогонь стрибала, хмаринкою стала. (Слайд 32) (Снігуронька)
(Слайд 33)
Та й пішов співати в Лиски біля хати.
Для чого ж молотка він брав?
Як півника порятував? (Слайд 34) (Котик і півник)
(Слайд 35)
До красуні господині.
І почав її терзати, а вона давай кричати,
Просить друзів виручати,
Але друзі всі злякались і сховались.
Тут ліхтарик заблищав, хтось на ворога напав.
Павутиння розрубав, Полонянку врятував.
Хто світив - ліхтарик. Хоробрий - комарик.
А хто ж та крикуха? (Слайд 36) (Муха - Цокотуха)
Вихователь.
-Молодці,ви дуже уважні та кмітливі.Тож тримайте ще одну частину пазла.
Етап № 6 «Театральний» (Слайд 37)
Інтер’єр :Хата , прибраний пліт, дерева,посередині ділянка землі.
Вихователь . По дорозі бігла мишка І несла в торбинці книжку . А у книжці казочки, Ті, що люблять малюки. Одна казка загубилась, та до школи прикотилась, Вранці я її знайшла, Вам, малята, принесла.
Вихователь.Санце встало, ранок розбудило. На город швиденько Вийшов суперфермер Дід Кирило.
Під сучасну музику («Зацепила»)виходить Дід з лопатою, поливалкою, граблями. Обходить грядку, чухає голову , кладе знаряддя. Одягнений у джинси , сорочку, кашкет, чоботи. Копає лопатою, громадить граблями, сіє ріпку, поливає)
Дід. Мусив ріпку посадити. Буду її доглядати, поливати, пильнувати.
Вихователь.Озирнувся, знову ходить І пішов собі додому. Дощик землю поливав, Нашу ріпку напував, Кущики умив і квіти, Щоб усі раділи діти.
(В цей час вибігає РІПКА та сідає на землю.)
З’являється Дід , чухає голову,обходить Ріпку. Поливає Ріпку.
Дід. В мене ріпка на городі Подивіться , хоч куди, Якби сил було й здоров’я Ріпку витягти мені.
Ріпка. Я маленькою вродилась Та великою зросла. На городі засиділась, Вже до погребу пора.
Дід. Моя Ріпко, моя Ріпко, Уродилась хоч куди. Моя Ріпко, моя Ріпко Час з землі тебе тягти.
Вихователь.Смикнув раз, смикнув вдруге, Сили всі зібрав, потяг, Та таку красуню Зрушити не міг ніяк . Сили в діда вже не ті. А щоб ріпку цю дістати, Треба мускули круті.
Дід. Бабо, Бабо, не барися, Засиділась на ходу, Ти за мене ухопися Ріпку витягнем мою.
Баба виходить під музику. («А я иду такая вся…..»)
Баба. Ой , старий, ще дуже рано, Я готую всім сніданок.
Дід. Бабо, кинь свої діла! Ріпка виросла - он яка
Тягнуть, не можуть витягнути.
Дід. Ну ж бо , бабо, клич онуку! Чи зі школи не прийшла?
Баба. Ні, закінчила науку, Та вже губи підвела. Гей, онуко, кинь помаду Треба ріпці дати раду.
Під сучасну мелодію(«Вау,мама,кто это?») виходить модно вдягнена Онука , пританцьовує.
Онука. Як же ріпку витягати, Зачіску собі зім’яти, Манікюр собі зламати. Бачите, он нігті в мене. Ріпку рвати ? – Не для мене. Дівка я така - міська. На городі може в мене Заболіти голова..
Тягнуть Ріпку , не можуть витягнути
Онука. Бімчик, Бімчик йди сюди, Нам ріпку витягнути допоможи.
Вибігає Бімчик, бігає навколо Онуки.(під пісню «Буся»)
Бім. Чую, чую хтось гукає, І на поміч закликає, Зараз хату оббіжу І усім вам поможу.
Бім оббігає хатку та допомагає тягти.Тягнуть усі Ріпку, не можуть витягнути.
Бім. Мурка, Мурка йди сюди, Нам ріпку витягнути поможи.
Пісня «Сама по себе», виходить Кішка.
Мурка.Треба ріпку витягати І швиденько йти до хати. Я не знаю як у кого Мій режим ведеться строго: П’ять хвилин і на горище, Полювати треба миші.
Тягнуть всі разом , не можуть витягнути.
Мурка. Від режиму відступлю, Мишку я сюди позву.
Вибігає Мишка.(пісня «Пикачу»)
Мишка. Але дай лиш чесне слово, Що залишуся живою.
Мурка. В мене віскас є в запасі.
Мишка ставить всіх по порядку , тягнуть Ріпку, витягають і всі падають.
Вихователь. Всі за ріпку ухопились І на землю покотились. Дід упав штовхнувши Бабу, Та собі трималась слабо І на Внучку повалилась, Та на Бімку покотилась. Бімка впав уже на Мурку, Ну а Мишка шусть у нірку.
Всі разом. Ми візьмемося за руки, Веселіше стане нам. Бо у групі всі ми дружим, Усмішки даруєм вам.
Вихователь. От і казочці кінець , А хто слухав молодець. (Слайд 38)
Вихователь Молодці,А частину пазлу отримає мишка .
Напевно, час вже повертатися до класу. Ви горові?
Раз,два,три!Чарівник,нас поверни! (слайд 40)
Підсумок заняття
Вихователь Ось і все. Наша подорож закінчилася. Ви просто молодці. (Слайд 41)
Скажіть мені,будь ласка,
Давайте підсумуємо нашу роботу. У вас на партах лежать смайлики з різними емоціями. Підніміть,будь ласка,ту емоцію,яка на вашу думку відповідає вашому настрою після заняття.
Дружіть із казкою, малята,
І між собою теж дружіть.
Бо з друзями завжди цікаво.
І веселіше в світі жить.
Слайд 43. Ввімкнути музику.