Виховна година на тему
«Квіти українського віночка»
для учнів 2-5 класів
Підготувала і провела
Вчитель історії
Демченко Лілія Анатоліївна
Квіти українського віночка.
Мета: ознайомити учнів з історією українського віночка, звичаями та обрядами, пов'язаними з цим оберегом, із квітами українського віночка та їх лікувальними властивостями; ознайомити дітей з складом українського віночка, з походженням назв квітів; формувати естетичні смаки; розвивати спостережливість, вміння порівнювати квіти;збагачувати знання про квіти як обереги людського життя, їх народні назви, вшанування; виховувати любов до рідного краю, бережне ставлення до рослин, пошану до народних традицій.
Обладнання: шаблон для виготовлення віночка, паперові квіти, ілюстрації квітів.
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Вступна бесіда
Сьогодні у нас незвичайне заняття. Надворі вже холодно, квітів вже майже нема, а ми опинились серед царства квітів. На цьому занятті ми з вами ознайомимося зі складом українського віночка
Український вінок. Це не просто краса — це символ добра й чудовий оберіг нашої української культури. А ще в ньому прихована чарівна сила рідної землі.
Віночок — це атрибут. Вони бувають різних видів. Є вінок лавровий. Його одягали на переможців. Терновий вінок завжди був символом страждання. Весільний віночок одягають тільки раз — на весілля,його плетуть із барвінку.Віночок — це не просто прикраса, це оберіг. У давнину вважалося, що він володіє надприродною силою, що головний біль знімає, зберігає волосся від випадання. Недаремно віночок є частиною українсько¬го народного костюма.— Подивіться, які дівчатка красиві у віночку.
Сьогодні «заплетемо» чудовий український віночок, дізнаємося про значення у ньому кожної квітки та кожної стрічки.
ІІ. Основна частина.
1. Розповідь з елементами бесіди.
- Діти, а хто з вас може сказати, що таке віночок? (Це сплетене коло з квітів, листя, гілочок).
Своєрідним жіночим оберегом на Україні завжди був віночок. І нині, як і в давнину з раннього дитинства кожна дівчинка вчиться виплітати квіткові вінки.
2. Склад і символіка українського вінка.
- Скільки квіток входить до українського вінка? (12)
- Кожна квітка у вінку – це лікар, символ і оберіг
У гаю. На лузі, в полі –
Скільки там квіток!
Ми нарвали їх до волі,
Потім посідали в колі,
Щоб сплести вінок.
Віночок, сплетений з квіточок і трав, оздоблений яскравими стрічками, — один з найдавніших українських символів. Образ української дівчини неможливий без гарно увінчаної квітами голови.
Дівчата починали носити віночок із трьох років. Перший — для трирічної дівчинки, плела мама, намочувала в росах, коли на небі сонце зійде. У віночок вплітала чорнобривці, незабудки, барвінок, ромашку..
У чотири роки плели інший вінок. Доплітався безсмертник, листочки яблуні. Для шестирічної дівчинки до віночка вплітався мак, що давав сон та беріг думку. Вплітали ще й волошку.
Для семирічної дівчинки плели вінок із семи квіточок. І вперше вплітали цвіт яблуні. То був цілий ритуал, коли батько торкався вінком голівки і примовляв: «Мати — яблуне, дядино моя, дай дитині здоров'я й доброї долі».
Віночок мав бути із живих квітів, тому що вони мають цілющі властивості, оберігають людину від різних хвороб, від лиха, від злого ока. Усього у вінку українському 20 квітів. Переважна більшість квітів, які впліталися до віночка, має лікувальні властивості. Це, зокрема, ружа и деревій, безсмертник і любисток, волошка й ромашка, незабудка і цвіт (ягоди) калини, барвінок.
Віночки переплітали з батіжком хмелю - символом розуму й гнучкості.
Кожна квітка у вінку має своє значення. Ось як пояснювали присутність певної квітки у вінку наші предки:
( учні -читці по черзі розказують про квіти українського вінка, супроводжуючи кожну розповідь відповідним малюнком квітки. Закінчивши розповідь, учень-читець прикріплює малюнок до дошки таким чином, щоб урешті-решт утворилося коло, яке нагадуватиме вінок)
Найпочесніше місце належало деревію. Хоч би де проросла ця рослина, вона завжди цвіте. Тому й вплели її люди у вінок символ нескореності.
Листя дуба - символ сили, троянда - кохання. Біла лілія - символ чистоти і цноти, вважається квіткою діви Марії.
Безсмертник дарує здоров’я нашому роду людському. Чи виразки, чи подряпини – дуже гарно гоїть, тому і співають славу цьому квітові життя.
Барвінок до людської оселі тягнеться, ним прикрашають святковий хліб, хату, вплітають у весільні букети. Цілий рік його шанують, вважають символом життя.
Мак. Цвіт маку долучають у віночок лише ті дівчата, у чиїх родинах хтось загинув у боротьбі з ворогом. До того ж мак є символом печалі і туги.
Любисток і Волошка були колись птахами, що вчили людей любити одне одного та бути щирими в розмовах. А коли померли, то проросли двома пахучими рослинами – любистком та волошкою. Ними миють волосся, купають малих дітей, тому у віночку – це символ людської відданості, уміння бути корисним.
Ромашка – наймолодша за своїм віком. ЇЇ вплели, коли переконалися, що приносить вона не лише здоров’я, але й доброту та ніжність.
Квітка Соняшника – диво природи. Соняшник — символ сонячної енергії, життя, здоров'я та процвітання соняшник символізує родючість, єдність, сонячне світло та квітучість.
СОНЯШНИК - чи не найсильніший серед квітів... він знайшов своє місце під Сонцем. І не міг не знайти, бо постійно орієнтується на небесне Світило - повертає за ним свою схожу на Сонце голову. Тож Сонце його не засліплює, а це означає, що він не боїться осліпнути від успіхів чи досягнень...
Чорнобривці…Ця квітка є символом нескореності. Коли чорнобривці перецвітають, вітер розносить насінини далеко-далеко. Та хоч би де проросла ця рослина, вона завжди цвіте. Тому дівчата і вплели її до віночка.
Мальви живлять спогади, зв'язують докупи родину, несуть її членам твердість, волю, характер.
А в центрі віночка – гроно калини – символ краси дівочої
2 . Гра – вікторина «Віночок» .
-Зараз ми проведемо квіткову вікторину «Віночок».
( Відгадавши загадку , учень бере відповідну паперову квітку і прикріплює її на коло з картону . Таким чином заповнюється весь віночок квітами ).
Загадки для вікторини . (з використанням ілюстрацій)
У червоному намисті
Видивляться у воду
На свою хорошу вроду .(Калина ) .
Лиш блакитні діточки
З жита виглядають,
Літечко вітають. (Волошки)
Послухайте віршик про волошки
Там, де колоски налиті,
Зацвіла волошка в житі,
На голівці у волошки
Поселилось неба трошки.
Я - волошка синьоока,
Падаю я всім до ока.
Пахну житом і полями,
Бо вмиваюся дощами.
Що за диво - дивина
В житі квітка є одна
Пала мов ліхтарик
Червоний кептарик. (Мак.)
Цвіт її не в’яне, бронзовіє.
Серед квітів справжній характерник.
У вінок вплітається…(безсмертник).
Приживеться там й цвіте.
НЕСКОРИМИЙ дух у ній
Зветься квітка … (деревій).
Квітнуть навесні сади плодові.
Щоби ДІТКИ були гарні і міцні,
В цвіт рожевий вбрались. (яблуні).
Є чар-зілля у дівочому вінкові.
Щоб душа і думка були чисті,
Зацвітав жовтенький, духмяний … (любисток).
Дивовижна, запашна.
Хто не ВІРИТЬ що це правда
Кольне того шипом …(троянда).
Та не колить бо шипів не має,
Щоб була ЛЮБОВ, була гармонія,
У дівочому віночку виграє …(півонія).
Тих хто воював за долю.
Квітка та ПЕЧАЛІ знак,
Символ СМУТКУ квітка …(мак).
Усміхнулось, розцвіло,
Потім стало біле-біле
І за вітром полетіла. (Кульбаба)
Всі ці квіти мають лікарські властивості. їх використовують для виготовлення ліків. Лікують хвороби серця, шлунка, простуду, алергічні хвороби.
- А ще у віночок вплітали цвіт яблуні та вишні, м’яту.
Плести віночок, то була ціла наука і дійство. Наші прабабусі знали різні секрети: як плести і коли, як зберігати квіти у вінках.
3. Складання опису квітки.( робота в групах)
- Зараз Ви будете працювати у групах. Зараз вам потрібно використати свої творчі здібності і колективно скласти опис квітки.
1. Ромашки.
2. Троянди.
3. Півонії.
4. Чорнобривця
5. Волошки
6. Соняшник
4. Символіка стрічок у вінку.
До дівочого віночка в’яжуть кольорові стрічки. Першою посередині завжди прив’язують світло-коричневу стрічку – символ землі-матері. Зліва і справа – дві жовті – символ сонця. За ним ідуть з різних сторін світло- і темно-зелена – символ живої природи, краси, юності. За ними в свою чергу синя і голуба – символ неба і води. Тоді з однієї сторони оранжева – символ хліба, а з другої фіолетова – символ розуму. Стрічки берегли дівоче волосся від чужих очей. Вони були не коротшими від коси.
5. Гра «Продовж речення»
Зараз ми спробуємо словесно сплести віночок, провівши вікторину.
Не забудь, будь ласка, друже,
У вінку найперша -.. .(ружа).
Друга квітка теж не зайва,
Друга квітка зветься ... (мальва).
Щоб була гармонія - Третя в нас ...(півонія).
Як перлина між перлинок То між квітами ...(барвінок).
Цвіт самої України - Це звичайно цвіт ...(калини).
Ось на небо схожа трошки,
До вікна прийшла ...(волошка).
Не останній він за змістом,
Зелененький наш ...(любисток).
Плести я віночок вмію так,
Зараз черга на червоний ...(мак).
6. Виготовлення аплікації
А на завершення нашого заняття пропоную вам виготовити аплікацію одного із символів України – соняшника(діти виготовляють аплікацію за допомогою кульок з серветок) і послухати пісеньки про наш оберіг - український віночок
ІІІ. Підсумок заняття.
Давайте ще раз пригадаємо ,які квіти вплітались у вінок . (Діти ще раз називають квіти українського віночка ) .
Діти, що нового ви дізнались на сьогоднішньому занятті?
- Що вам сподобалось найбільше?