Виховна година на тему: "Бережи книгу-вона твій друг і порадник."

Про матеріал
Тема. Бережи книгу-вона твій друг і порадник Мета : поглибити знання учнів із історією походженням книги, її значенням у житті людини; професіями людей, причетних до створення книги; розвивати інтерес до художньої літератури; виховувати бережливе ставлення до книги.
Перегляд файлу

Тема. Бережи книгу-вона твій друг і порадник
Мета : поглибити знання учнів із історією походженням книги, її значенням у житті людини; професіями людей, причетних до створення книги; розвивати інтерес до художньої літератури; виховувати бережливе ставлення до книги.
Тип заняття: заняття- подорож
Обладнання: мультимедійна презентація,станції, роздатковий матеріал.

                                                      Хід заняття

I. Організаційна частина
   -Добрий день діти!

Сядьте рівненько,посміхніться,подаруймо один одному хороший настрій. І налаштуємось на цікаве заняття.

1.Актуалізація опорних знань

- Діти, я дуже рада бачити ваше веселе,коло.

– А ви вважаєте себе дружнім класом?

– Діти, а хто такі друзі? (Друзі – це ті, хто готовий прийти тобі на допомогу, поділитися своїми думками,розвеселити, розказати цікаву історію).

-Діти,поміркуйте, про що ця загадка?

 Без язика, а говорить,

Без голови, а все розуміє,

Без ніг, а скрізь буває. (Книга)

- Так, діти, а чи можна назвати своїм другом книгу? ( Книги по-різному допомагають людям: одні навчають, інші – розважають, ще інші – дають поради в різних життєвих ситуаціях. Якісь книги розкривають нам таємниці світу природи, рідного краю, а якісь – цілого Всесвіту. Скільки у людей потреб – стільки і різних книг. Книги відкривають нам світ, допомагають уявити минуле, заглянути в майбутнє.

– Я думаю, що вам цікаво зазирнути у книжковий світ?

2.Повідомлення  теми заняття

- Діти, а ви любите подорожувати? (Так).
 

- На сьогоднішньому  я пропоную вам здійснити подорож  світ книги, згадати, як книга до нас прийшла, люди яких професій залучаються до її створення,

- Давайте вирушимо у подорож! Ви готові?

ІІ.Основна частина

1.Перша наша станція «Історична»

З давніх-давен люди прагнули знань. Від одного покоління до іншого передавалися усні відомості про речі, які допомагали людям вижити: Як добути вогонь, як виростити хліб…

Книжок ще не було, бо люди не вміли їх робити.

  • Діти,хто з вас знає,якими були «найдавніші» книги і на чому вони писалися?(«Сторінками» найдавніших книжок були камені,стіни печер. Потім люди почали писати на мокрій глині,яку потім сушили на вогні. Але ці книжки були незручними і важкими. З часом люди навчилися робити зручні та легкі книги з телячої чи козячої шкіри. На виготовлення однієї книги потрібні були шкури цілої череди телят. Люди  шукали  недорогий матеріал, з якого можна було б робити книги,щоб вони були дешевими і простими. І таки знайшли.
    - Як ви думаєте,як називався цей матеріал?( Папірус)

 

Той папір, який ти вживаєш, винайшов китаєць Чай Лунь ще в другому столітті нашої ери. До Європи папір потрапив значно пізніше — в одинадцятому чи дванадцятому столітті. Коли він з'явився на нашій землі, сказати важко, бо через війни й пожежі мало збереглося старовинних документів, написаних на папері.

30 вересня (до речі , саме в цей день тепер щороку відзначають день бібліотеки) 1452 року в друкарні німця Йоганна Гутенберга вийшла в світ перша в Європі справжня солідна книга – Біблія.

Перша точно датована друкована книга в Україні – «Апостол». Вона побачила світ 15 лютого 1574 р.

- Де це було?У Львові в друкарні Івана Федоровича (Івана Федорова) (показую пам’ятник І. Федорову у Львові). На могилі першодрукаря у Львові викарбовано напис «Друкар книг, перед тим небачених.»


(з історію виникнення книг розглядаю за допомогою презентації)
Отже, якими були перші книги?
- З чого її було зроблено?
- Які нові імена ви почули, з якими винаходами вони пов’язані?

2.Друга станція «Видавнича»

- Діти, а чи знаєте ви, як народжується книга?

Багато людей сумлінно працюють, щоб книга була гарною, цікавою та корисною.

-Діти, а книги яких авторів ви любите читати?

-А які художники їх ілюструють.

-Хто у вас в сім`ї полюбляє читати?

-Чи часто ви відвідуєте бібліотеки?

-Хто дає вам поради щодо вибору книг?

-Дуже часто ми обираємо книги з гарними малюнками (показую кілька з гарними малюнками), але не завжди цікавимося, який художник їх намалював. Ось подивіться (показую), де у книжці можна знайти прізвища художника

Подивіться на ці дитячі книжки.

Я пропоную вам зараз таке завдання. Я читатиму вірш про людей, які залучаються до створення книги, не називаючи їх професії (робитиму паузу), а ви маєте вставити слова-назви.

1. Я пишу цікаві твори                               2. Фарбами розповідаю
Для дорослих і дітей                                  Про усе, що йдеться в них.
Я …(письменник),автор тексту ,               Я…. (художник), я малюю
Автор задумів,ідей                                      Ілюстрації для книг.

3. Помилки й неточності                            4.Я для вас книжки друкую,
Уважно виправляю.                                      Отже звуся я ….(друкар)
Я…… (редактор)                                        Поставляю в магазин,
Тексти всі   я перевіряю  .                          Тільки якісний товар        
- Молодці
 

 

Фізкультхвилинка

Всі піднесли руки — раз!
На носках стоїть весь клас,
Два присіли, руки вниз,
На сусіда подивись.
Раз! — і вгору,
Два! — і вниз,
На сусіда подивись.
Будем дружно ми вставати,
Щоб ногам роботу дати.
Раз — присіли, два — піднялись.
Хай мужніє ваше тіло.
Хто старався присідати,
Може вже відпочивати.
Чи готові ми дальше подорожувати

3.Третя станція «Поетична».

На цій станції ми відчуємо себе стати авторами книги, справжніми поетами та пограємо в гру.

Гра «Буріме»

Зараз ми з вами пограємо у гру «Буріме» (слово «буріме» з перекладу з французької – «римовані закінчення». Це літературна гра, суть якої полягає у придумані віршів за римами (часто жартівливих). .

Вам дається по три слова (по рядах):

1-й ряд: сонце      2-й  їжачок            3-й:настане

  пораділо               прийшов               вода

   віконце              бурячок                   розтане

Вірш виможете складати самі, а якщо хочете, то в парі. (Читання віршів на вибір).

4.Четверта станція «Казкова»

На цій станції ми полинемо у справжню казку.
- Ви любите казки? (Так).
- Хто ваш улюблений казковий герой? ( Відповіді дітей).
-Добре діти,якщо ви так любите казки,давайте перевіримо на скільки добре ви їх знаєте.
Гра «Назви казку»

  1. «Я вирішив просто подорожувати світом і не знав ,що все так станеться.Я гадав ,що всі так само добра .як мої Бабуся та дідусь.Але виявилося ,що у цьому світі мешкають і злі, і жорстокі,і хитрі.»
                                                                                           (Колобок)
  2. «Оце так хвіст у цієї Мишки.Не зрівняти його ані з кулаком Дідуся ,ні з кулаком бабусі.Й треба ж було цій Мишці вибігти у найнеслушніший момент.Зараз би всі дивувалися з мене.Лежало б я на видноті.»
                                                                       (Золоте яєчко. «Курочка ряба»)
  3. «Відверто кажучи,неприємно ,коли тебе взуває Кіт.Бо в нього кігті.Він здряпав і розірвав усі мої устилки.Я за звичайно розумію,що уся ця біганина заради хазяїна,але дуже вже боляче»
                                                                           (Чоботи кота. «Кіт у чоботях»)
  4. «Я залишилася жити тільки завдяки цій маленькій тендітній Дівчинці.Вона обігрівала мене ,годувала,напувала.Як чудово жити!Радіти  сонцю ,вітру,теплу!» 
                                                                     (Ластівка із казки «Дюймовочка»)
  5. «Я ,звичайно ,ладна була б виконати всі її побажання .Бо її чоловік врятував мені життя .Але кінець кінцем ,я зрозуміла :що більше людині давати ,то більше вона схоче. Ось і доводиться таким людям залишатись біля розбитого коритаа»(Золота рибка з «казки про золоту рибку» ,О.С. Пушкін)
  6. «Безперечно ,я б не хотів її підводити .Але я не маю права ні поспішати ,ні відставати .А якщо б уявити ,що я уповільнив хід,то вся ця історія закінчилась б вже там ,на балу» (годинник із казки»Попелюшка»)
  7. «Для мене дуже шкідливо стільки часу перебувати у воді .Дякую цьому допитливому хлопчикові :якби не він й не черепаха ,скільки б мені ще довелось лежати на дні» (золотий ключик)

5.П’ята станція «Бережлива»

-А як потрібно ставитися до книг, щоб вони якнайдовше зберегли свій вигляд?
-А як можна допомогти старим книгам?
-Чому потрібно берегти книги?
(Створення книги –це праця багатьох людей, письменників, художників, редакторів,друкарів.Книгу виготовляють із целюлози ,а целюлоза міститься в деревах,отож щоб виготовити одну товсту книгу потрібно зрубати одне дерево.
Отже,бережемо книгу-бережемо ліс,а ліс –зелені легені країни)

•Робота в групах
Складання правил бережливого поводження з книгою.
-Діти,так як ви вже страші, і деякою мірою знаєте ,як правильно поводитися з книгами ,давай складемо правила бережливого ставлення до книги ,для первачків.

1.Книжку потрібно читати за столом.

2.Брати книгу потрібно чистими руками.

3.Перегортати сторінки за верхній кутик сторінки.

4.Не можна класти в книгу олівці,ручки та інші речі,які можуть зіпсувати книгу.

5.Для того,щоб швидко знайти потрібно сторінку,користуйтеся закладкою.

6.Не читай книгу,коли їси.

7.Не роби записів,не підкреслюй слова,не малюй на сторінках.

8.Не перегинай книгу під час читання,від цього випадають сторінки.

 

ІІI. Заключна частина

Підсумок заняття

-Що нового по книгу ви сьогодні дізналися ?
-Що було найцікавішим для вас?
-Про що ви би хотіли розказати батькам?

docx
Додав(-ла)
Пірко Анжеліка
Додано
7 квітня 2019
Переглядів
9583
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку