Я-ГРОМАДЯНИН
І ПАТРІОТ ДЕРЖАВИ
Одним із видів спілкування є листування, написання листів. Якось до рук мені потрапив лист, надрукований у журналі. Він зворушив мене, змусив замислитись. Хочу зачитати його і вам. Цей лист написала одна наша співвітчизниця, яка кілька років тому виїхала до Канади. Фрагмент листа: <Я живу тут у прекрасному триповерховому будинку. У мене гарні, забезпечені господарі. Удома під час свят збираються цікаві люди, до мене добре ставляться. Але я чудово усвідомлюю своє місце тут. Це моя родина, не моя країна. Щоб бути щасливою, тут треба народитися...>
(?) На які роздуми наштовхує вас цей лист?
Епіграфом виховної години є вислів Іллі Шевельова: <У кожному з нас, хочемо ми того чи ні, закладена частинка Батьківщини. Не любити Батьківщину так само неприродно, як не любити себе>. Чи погоджуєтесь ви з думкою І. Шевельова, скажете після нашої розмови про патріотизм.
<Я ГРОМАДЯНИН І ПАТРІОТ ДЕРЖАВИ>
Щоб брати участь в обговоренні будь-якої проблеми, необхідно оперувати певною термінологією, патріот, патріотизм. Прівняймо ваші знання з тлумаченням їх за словником.
Отже,
(?) Чи можна поставити знак рівності між словами <громадянин> і <патріот>? Чому?
Термінологію знаємо. А тепер кожен з вас вирішить у процесі бесіди, чи ви громадяни і патріоти нашої держави. Чи можете ви сміливо сказати: <Я – громадянин і патріот держави>?
Ми – Українці! Це звучить гордо. Нам пощастило народитися на мальовничій, щедрій та багатій землі.
З чого ж починається Батьківщина для нас? Що означає? З чим асоціюється? Напевно, з місцевістю, де народилися й росли, де минули найкращі, найщасливіші моменти життя, куди линемо у хвилини скрути. Наша маленька батьківщина завжди з нами, у найпотаємніших куточках нашої душі, вона зігріває й підтримує нас. Ще Наполеон вважав: <Любов до Батьківщини – перше достоїнство цивілізованої людини>.
Читець
Батьківщина – це будинок,
У якому ти живеш,
Це подвір’я і стежина,
По якій до школи йдеш.
Кущ калини, запах м’яти,
І лелеки угорі,
Це ті яблуні крислаті,
Що так щедрі дітворі.
Батьківщина – це родина,
Батько, мати, прабатьки.
Це твоя колиска, сину,
І на стінах рушники.
Це осель святкові вікна
В довгожданну коляду.
Знай: теплом пасхальна свічка
Повнить силу молоду.
Батьківщина – все довкола:
Школи галасливий двір,
Сад, струмок,
Пшеничне поле
І тополі вище зір,
А від них – у світ дорога,
І куди б тобі не йти,
До батьківського порога
Шану і любов нести.
(М. Стасюк)
Відомий письменник О. Толстой зазначав: <Патріотизм – це не тільки любов до своєї Батьківщини. Це набагато більше… Це усвідомлення своєї невід`ємності від Батьківщини та невід`ємне переживання переживання разом з нею її щасливих та нещасливих днів днів>.
(?) Чи можна назвати патріотом людину, яка живе за межами своєї Батьківщини?
Сім`я відомого історика й філософа Б. Гаврилишина змушена була емігрувати в Європу. Багато років вона живе у Швейцарії, але зв`язків з Україною не пориває. Після розпаду СРСР, який був передбачений Б. Гаврилишиним задовго до цієї дини почали часто відвідувати Київ та Львів, привозити українські сувеніри до Швейцарії. У своєму заміському будиночку в Альпах вони облаштували справжню українську колибу, куди охоче запрошують друзів та знайомих, розповідають їм про свою батьківщину. Голова родини каже: <Ми живемо в Україні, лише мешкаємо в Швейцарії>
Людину, яка болісно переживає розлуку зі своєю Батьківщиною, можна назвати справжнім патріотом.
Звучить пісня у виконанні О. Білозір <Засумую я, сторона моя…>
Читець
Тепло своїх долонь, і розуму, і серця
Я Україні милій віддаю.
Люблю твої ліси, степи, річки й озерця,
Й ліричну пісню лагідну твою.
І українську мову, чарівну й багату,
Та рушники у квітах на стіні.
Люблю наш щедрий рід,
В садочку білу хату
Й рожевий кущ калини при вікні.
Люблю тебе, Вітчизно, мила Україно,
Бо щастя жити ти мені дала.
Для мене ти одна і рідна, і єдина,
Я все зроблю, щоб ти завжди цвіла!
Багато талановитих письменників, діячів культури, істориків пожертвували собою з любові до рідного краю, свого народу. Наприклад, Василь Симоненко прожив всього 28 років, залишивши нам безцінну спадщину роздумів у творах. На його думку, не може бути життя без вірності матері, мові, рідній землі, бо людина починає своє життя з колиски і материнської пісні.
Можна вибрать друга і по духу брата,
Та не можна рідну матір вибирати.
Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.
24 серпня 1991року відкрилася нова сторінка в історії України: ВР УРСР проголосила Акт про державний суверінітет української держави. Споконвічна мрія наших предків здійснилася. Україна стала суверенною, незалежною, правовою державою. Нам її потрібно берегти, адже ми – її громадяни.
У В. Сухомлинського, видатного педагога XX ст., є повчальна казка. Послухайте її і поміркуйте над питанням: <Чи підтримуєте ви рішення хазяїна ниви?>
Казка
У хазяїна – хлібороба – велика родюча нива. Щороку сіяв він на ній пшеницю. Дозріє пшениця, скосить її хлібороб, і прилітає на стерню журавель – колоски збирає. Говорить <дякую> хліборобові за смачні пшеничні колоски. Але ось настав важкий рік. Ціле літо не було дощу. Ледь викинувши колосся, засохла пшениця.
Прилітає журавель до ниви, а хлібороб сидить над засохлими стеблами.
Журавель не вірить. А людина справді ниву оре, пшеницю сіє.
Пройшла зима, настала весна. Зазеленіла нива. І знову трапилось у хлібороба велике горе. Знову за ціле літо не впала на землю жодна крапля дощу. Ледь викинувши колосся, засохла пшениця. Прилітає журавель до ниви, а хлібороб сидить над сухими стеблами.
У свій час Джордж Кеннеді сказав:<Не питай, що твоя батьківщина може зробити для тебе, спитай що ти можеш зробити для своєї батьківщини>.
Продовжте речення: