Виховний захід - вікторина «Незвичайний Колобок»

Про матеріал
Містить інформацію про усну народну творчість рідного краю. Матеріал оформлено у цікавій формі: казки, загадки, прислів"я, казкові герої.
Перегляд файлу

Тема:  Виховний захід - вікторина «Незвичайний Колобок»

Мета:          Збагатити знання учнів усною народною творчістю рідного краю; збагачувати активний і пасивний словник учнів. Розвивати логічне мислення, фонематичний слух, пам'ять, увагу, спостережливість, старанність. Виховувати почуття дружби та взаємодопомоги, любов до Батьківщини.

Хід заняття

І. Організаційна частина 

 - Добрий день, дітки! Сідайте! 

   Ви сідайте тихо, діти,                       

   Домовляйтеся не шуміти,                       

   На занятті не дрімати,             

   А знання мерщій хапати.

- Сьогодні у вас виховне заняття. Ми з вами поговоримо про казочки, їх героїв, проведемо різні конкурси.

-А зараз давайте заспіваємо пісеньку, яку ви вчили. «Колобок – Мандрівник»

ІІ Основна частина

1. Розповідь з елементами бесіди

- Дітки! Коли ви лягаєте спати, вам, напевно, мама або бабуся читає казочки.

- А ви любите слухати казочки?

- Про що ми дізнаємося у казках?

- Як казочки завжди розпочинаються і як закінчуються?

- Якою є ваша улюблена казка?

- А ви знаєте, що казка прийшла до нас з давніх-давен?

 Передавалася вона з уст в уста, з покоління в покоління.     

Казка – це казкова країна, де добро завжди перемагає зло.

 

2. Робота над казкою

Дітки, які казки ви знаєте?

……

Дітки, я пам’ятаю деякі цитати з казок, а от назву самої казки не пам’ятаю, допоможете мені пригадати?

Гра "З якої це казки?"

1. Сховалися за клунею і раптом бачать — виходить з їхньої хати дівчина з коромислом: така красуня, така красуня! Тільки що кривенька. (Кривенька качечка)

2. Мишенята було тільки й знають, що танцюють та співають. А півник удосвіта встане, всіх піснею збудить та й до роботи береться. (Півник і двоє мишенят)

3. Ні, дідусю, я й не пила, я й не їла: тільки бігла через місточок та вхопила кленовий листочок, тільки бігла через гребельку та вхопила водиці крапельку, — тільки пила, тільки й їла! (Коза – дереза)

4. Уліз і той. Уже їх шестеро, уже так їм тісно, що й нікуди. Коли це тріщать кущі, вилазить ведмідь. (Рукавичка)

5. Котики й оддали їй грудочку сиру, щоб вона розділила. Лисичка переломила грудочку сиру надвоє, а далі й каже: «Ні, цей шматочок — більший, треба порівняти!» — та й над’їла один шматочок. (Лисичка – суддя)

6. Пішла вона, та знов до того вулика, та вже так, що мало в ньому зосталося. Вертається додому. Ведмідь прокинувся та й питає:

— Ну, як же твого хрещеника звуть?

— Та Серединкою.

А ведмідь:

— Оце ж таки, які в твоїх хрещеників ім’я чудні! (Лисичка – кума)

7. Прибігає зайчик назад та й хвалиться:

— Ховайтеся, казала лисичка, бо він як прийде, то розірве нас! (Пан Коцький)

8. Ведмідь тоді його хап за бік, давай смолу віддирати. Віддирав, віддирав та й зав’яз зубами, ніяк і не вирве. (Солом’яний бичок)

9. — Агов, хлопче, а чого тобі тут треба? Битися чи миритися?

— Де то вже миритися — битися! (Котигорошко)

10.     «Доброго здоров’ячка! Пустіть переночувати.

-         Ой, лисичко-сестричко, у нас хатка маленька, ніде буде й лягати тобі.

-         Дарма, я під лавкою зігнуся, хвостиком обгорнуся та й перночую.»

(« Лисичка-сестричка»)

11.     «Хлопчик почув і каже:

-         Ближче, ближче, човнику, пливи до бережка, -  це ж моя матінка снідати принесла!

Пливе. Пристав до бережка, наївся, напився, відіпхнув золотий човник срібним весельцем і поплив далі рибку ловити (« Івасик –Телесик»)

12.     «Прийшов бідний брат додому, думав, думав та й зажурився. А в нього була дочка Маруся. От вона й питається :

-         Тату, чого ви зажурилися? Що пан сказав?

-         Та загадав загадку: що є в світі ситніш, прудкіш, миліш над усе?

 А Маруся подумала і каже:

-         Ситніш над усе – земля-мати, бо вона усіх годує й напуває; прудкіш над усе – думка, бо думкою враз куди хоч перелетиш; а миліш над усе сон, бо хоч як добре та мило людині, а все покидає, щоб заснути!»  («Мудра дівчинка»)

 

3. Проведення конкурсу «Назви казкового героя»

- А зараз, наступний наш конкурс у вигляді змагання.

 Кожній групі учнів я покладу на першій парті малюнок з зображенням казкового героя, а ви будете називати, в якій казці є такий казковий герой. Який ряд назве більше казочок, той і переміг.

 

4. Конкурс «Назви казку за ілюстрацією»

– А зараз ми за малюнками разом будемо знаходити пари слів до однієї казки

Колосок – півник

Яєчко – курочка Ряба

Ріпка – дід з ріпкою….

Пір’ячко – кривенька качечка

Кленовий листочок – Коза –дереза

Булава – Котигорошко

Рукавичка – зайчик

5. Відгадай казку за опорними словами.  (ЗАВДАННЯ В ГРУПАХ)

надруковані слова, на іншому листку відповіді, з’єднати правильні.

1.     Кабан, лисичка, вовк, кіт Коцький   («Пан Коцький»)

2.     Лисичка, журавель, глечик, миска, каша, борщик  («Лисичка та Журавель»)

3.     Півник, Круть, Верть, колосок («Колосок»)

4.     Дід, баба, вовняний виріб, ліс, загубив дід, звірята, пес Рябко  («Рукавичка»)

5.     Дровця, землянка, густий ліс, поріг, дідова дочка  («Кобиляча голова»)

6.     Змій, 6 братів, горошина, булава.  («Котигорошко») 

  

1.     Лисичка, вовк, ополонка, рибка   («Лисичка-сестричка та Вовк-панібрат)

2.     Лисичка, коза, вовчик, рак  («Коза-дереза»)

3.     Бабуся, Дідусь, Вовк, Колобок, Заєць, Ведмідь,  Лисичка. («Колобок»)

4.     Човен, колисочка, срібне весельце, коваль. («Івасик - Телесик»)

5.     Голуб, 12 шкірок, князь, змій, князівна.  («Кирило Кожум’яка»)

6.     Гніздо, дівчина, пір’я, веретенце, дід, баба.  («Кривенька качечка»)

 

 

6. Відгадування загадок.

Назвати назву казки

На городі, що за черга

Дід і баба тут стоїть.

Тягнуть щось перед собою

І не витягнуть ніяк.  (Ріпка)                         

Ти впізнаєш вмить її                       

Одяг весь у попелі                           

Мачуха все лається           

Сестри насміхаються.  (Попелюшка)             

Маленьке, сіреньке,                           

 Біди наробило:                         

Щось біле, кругленьке,               

Хвостиком розбило.                           

Сумує і плаче бабуся,               

Дідусь витирає сльозу,                         

А курочка кудкудаче:                           

«Я вам золоте знесу.»  (Курочка Ряба)         

 Хто кругленький і смачненький,                     

 Із віконця скік та скік.                       

 Втік від баби та від діда   

 До лисички на язик?  (Колобок)                      

Ця брехуха — і рогата                  

І баньката, й бородата.                            

Обдурила свого діда,                    

Принесла в родину біди,        

Хату в зайчика украла,             

Жити в домі цьому стала. (Коза-Дереза.)   

Ця хатинка, така мила,   

Всіх у себе приютила:       

Мишку, зайчика, лисичку,           

Вовка, жабку невеличку,   

І кабанчика іклана, 

І ведмедя великана.   

Це хатинка невеличка                         

Зветься просто — ...   (Рукавичка).                       

Двоє сірих Мишенят    

Працювати не хотять. 

Все пустують, все танцюють,                    

Півника прохань не чують.          

До роботи — геть не годні,  

То ж лишилися голодні.    

Як же звати Мишенят?      

Хто ж бо знає із малят?  (Круть, Верть.)                         

Хто журавлика вітав,   

Ще й кашкою пригощав? 

Пригадайте-но, будь ласка, 

Із якої герої казки? («Лисичка та Журавель».)

 

7.  Гра «Доповни правильним словом»

1.     Відома казка має назву «Кіт . . .»

а) у кросівках;

б) босоніж;

в) у чоботях.

2.     У відомій казці коза принесла козенятам …

а) пиріг;

б) кисіль;

в) молоко. 

3. Відома казка про дівчинку й вовка має назву: . . .

 а) «Біла панамочка»

 б) «Червоненький капелюшок»

 в) «Жовта береточка» 

4. Мишенят у казці «Колосок» звали . . .

    а) Круть і Верть;

    б) Стриб і Скок;

    в) Тяп і Ляп. 

5. У казці «Коза-дереза» Коза говорила дідові неправду :

а) бо була дуже скромна;

 б) через те що була вередлива;

 в) тому що сиділа на дієті.

6. Відома казка називається «Вовк і . . .»

  а) семеро гномів;

  б) семеро братів;

  в) семеро козенят. 

7. У казці «Ріпка» останньою  на  допомогу прийшла . . .

а) кішка;

б) мишка;

в) мавпочка.

8.     До приходу Червоної  Шапочки в будинок бабусі вовк. . .

а) грав на комп’ютері;

б) грав у футбол;

в) лежав у ліжку.

9.     У відомій казці дід загубив річ, яка згодом стала житлом для лісових звірів

Це була  

а) сорочка;

б) панчоха;

в) рукавичка.

10. У відомій казці Попелюшка загубила на сходах: . . .

    а) кришталевий черевичок;

    б) золоту каблучку;

    в) діамантове кольє.

11.Бабуся Ягуся використовувала у казках, як засіб власного пересування: . . .

 а) велосипед;

б) літак;

в) ступу з мітлою.

12. У казці «Колобок» Баба зліпила Колобка з . . . :

     а) глини;

     б) тіста;

     в) пластиліну.

13. Як звали дівчинку з казки «Три ведмеді»?

 а) Маша;

 б) Майя;

 в) Мура. 

14. Найліпший приятель Бабусі - Ягусі?

     а) Карабас - Барабас;

     б) Бармалей;

     в) Чахлик Невмирущий.

 

 

- Ось  ми пригадали з вами українські народні казки. Герой з однієї казки завітав  сьогодні до нас. Здогадайтеся, хто це?

D:\ЦЕПОВА. ВСЁ\2. РАНОК\0. ОНОВЛЕНИЙ   КОМПЛЕКТ БУКВАР +++\2. МАТЕРІАЛИ ДО  БУКВАРЯ\1. ДОБУКВАРНИЙ ПЕРІОД\УРОКИ ДОБУКВ. ПЕРІОДУ.  1-16\УРОК 5. КАЗКИ НА НОВИЙ ЛАД\РНС Колобок картинки\kolobok1.jpg

Вовка зовсім не боявся

І ведмедю не дістався,

Але лисиці на зубок

Все ж потрапив... (Колобок).

 

Фізкультхвилинка

У країні казочок

Жив веселий Колобок.

Разом з ним усі звірятка

Вишикувались на зарядку.

Похитали головою,

Раз-притупнули ногою,

Руки вгору піднесли,

Трішки ними потрясли,

Нахилились вліво, вправо,

Та цього іще замало.

Руки вгору, руки вниз,

Раз - присіли, піднялись,

Головою похитали,

й працювати знов почали.

 Продовження

Показуємо всіх персонажів з колобка

  •          як стрибає зайчик;
  •          як ходить вовк;
  •          як ходить ведмідь;
  •          як ходить лисичка;
  •          а хто ще в цій казці був? показуємо діда та бабу.

8. Гра «Знайди зайве»

Хто зайвий з персонажів в казці Колобок – зайчик, вовчик, сорока – білобока, лисичка.

Баба спекла колобка з – муки, крохмалю, картоплі.

Баба поклала вистигати колобка на підлогу, на сходи, на підвіконня.

Колобка з’їла – лисичка, вовчик, дід.

9. Робота над змістом казки «Колобок»

-  Діти, вам подобається казка Колобок?

А чи подобається вам кінець казки?

Який він — сумний чи радісний?

А ви б хотіли щось змінити в казочці?

 

 

 

 

 10. Інсценівка казки Колобок

НЕЗВИЧАЙНИЙ КОЛОБОК

У старому лісі, в норі під пеньком, жила сім’я їжачків. Тато і мама були дуже поважні їжаки. І був у них синок – маленький їжачок – Колобок.

Одного разу вирушив Їжачок на прогулянку. Підігнув короткі ніжки і покотився по доріжці. Котиться, котиться Їжачок, а назустріч йому Заєць:

– Їжачку, Їжачку, я тебе з’їм!

– Не їж мене, Зайчику, я тобі пісеньку заспіваю:

Я їжачок-їжачок,

Маю безліч голочок,

Уколю, як будячок!

Злякався Заєць і не став чіпати незвичайного колобка. А Їжачок підстрибнув і покотився далі.

Котиться, котиться Їжачок, а назустріч йому Вовк:

Їжачку, Їжачку, я тебе з’їм!

– Не їж мене, Вовче, я тобі пісеньку заспіваю:

Я їжачок-їжачок,

Маю безліч голочок,

Уколю, як будячок!

Розсердився Вовк і схопив Їжачка лапою! Колючки в лапу вп’ялися, Вовкові, ой, боляче! А Їжачок покотився далі.

Котиться, котиться Їжачок, а назустріч йому Ведмідь:

Їжачку, Їжачку, я тебе з’їм!

– Не їж мене, клишоногий, я тобі пісеньку заспіваю:

Я їжачок-їжачок,

Маю безліч голочок,

Уколю, як будячок!

Розлютився Ведмідь, хотів Їжачка в пащу схопити, – губи наколов, – ой, боляче! А незвичайний колобок далі покотився.

Котиться, котиться  Їжачок, а назустріч йому Лисичка:

– Добридень, Їжаче, куди поспішаєш?

– Кочуся  по доріжці, гуляю лісом. 

 Їжачку, любий, заспівай мені пісеньку! Тільки я погано чую, тому сідай мені на носа.

Стрибнув Їжачок Лисиці на носа, згорнувся клубочком і тільки-но почав співати, а Лисиця як закричить:

– Ой-ой-ой! Поколола носик! Боляче!

Плаче Лисиця та колючі голки з носа витягає. А Їжачок пирхнув  та й пішов собі далі, мовлячи:

– Поплач, поплач, можливо, тепер не такою хитрою будеш!

11. Малювання малюнків «Колобок»

Пригадування ТБ під час творчої роботи.

Презентація малюнків, на закінчення пісня «Пригоди Колобка».

ІІІ. Заключна частина

– Наше заняття підходить до кінця.

– Дітки, яких героїв ви найбільше любите?

– Малюнок з якої казки вам найбільше запам’ятався?

– А яким героєм казки ви б хотіли бути?

 

 Ви молодці. Я дуже рада, що ви були сьогодні такі розумники!

 – До наступної зустрічі!

docx
Додано
11 жовтня
Переглядів
27
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку