Виховний захід для групи подовженого дня 1 класів. Ознайомлення дітей з ознаками весни, назвами квітів та птахами. Створення лепбуку "Наша природа в наших руках".
Рівненський ліцей №27
Рівненської міської ради
А вже весна, а вже красна!
Сценарій виховного заходу:
«А вже весна, а вже красна!»
Провела вихователь ГПД №1
Ю.І. Новицька
Тема: А вже весна, а вже красна!
Мета: систематизувати знання учнів про весну, птахів і квіти, а також навчити їх правильно поводитися в природі та виховати любов до навколишнього середовища та ціннісного ставлення до природи.
Очікувані результати:
• розуміти, що людина є частинкою природи;
• знати ознаки весни, весняні прикмети, весняні місяці, назви квітів та птахів;
• вміти правильно поводитися на природі, берегти навколишнє середовище.
Обладнання: плакати природи весняних місяців та їх назви, прислів’я про весняні місяці, унаочнення до гри «Збери приказку», малюнки птахів та квітів, плакат «Наша природа-в наших руках», кросворд.
Форма проведення: виховний захід.
Використана література:
1. Кульчицька О.М. Цікаві шкільні свята: Навч. посібник. – Т., 2008.
2. Макаренко О.П. Барвінковий край: Навч. посібник. – Т., 2007.
3. О. Козак. Екологічна година у групі продовженого дня // Початкова освіта №14. – 2007.
4. Чорна Ю.М. Птахи в нашому житті //Розкажіть онуку №2. – 2008.
Хід заняття
І.Організаційний момент.
Учениця
Весняні квіти.
Весна чарівниця,
Неначе цариця ,
Наказ свій послала,
Щоб краса вставала.
І проліски ,і травка ,
Й зелена муравка,
І кульбаба рясна,
Й фіалочка ясна -
Всі квіти весняні,
Веселі кохані
З- під листя виходять,
Голівки підводять од сну зимового.
До сонця ясного.
ІІ. Розкриття теми заняття.
2.1. Вступна розповідь про весну.
- Сьогодні ви дізнаєтеся багато цікавого про пору року ,
що наступила. Яка зараз у нас пора року?
- Весна.
- Правильно. Ми дізнаємося багато нового та цікавого
про весняні місяці, про те, які птахи першими
повертаються з вирію, про квіти, що розцвітають
найраніше.
2.2. Відгадування загадки та розмова про весну.
- Діти, розгадайте загадку:
Прийшла до нас вона прекрасна
Багатоцвітна, тепла, ясна,
Ніби дівчина в вінку.
Ожили луги, діброви,
Повно гомону, розмови
І пісень в чагарнику (В е с н а)
- Чому ви думаєте, що це весна? (Відповіді учнів)
- З ким порівнюється весна? Як ви гадаєте, чому весну
завжди порівнюють з молодою дівчиною?
- З приходом весни все розквітає, здається, що ніби
якась чарівна енергія виливається у кожного, після
довгого глибокого сну все прокинулося. Кожна істота
хоче причепуритися , прибрати своє житло, щоб
як найкраще зустріти красуню-весну.
2.3Гра «Які ознаки у весни»(Якщо це весно буває плескаєте в долоньки,якщо не буває тихенько сидите). Розпускаються дерева,великі морози,весело співають пташечки,падає сніг,розцвітають перші квіти,тане сніг ,біжать струмки.
2.4. Бесіда про місяці та робота над приказками.
- Діти, а хто мені скаже, які є весняні місяці?
- Березень, квітень, травень.
-Так. Першим місяцем весни є березень. Він – символ
початку весни. У березні заготовляли кленовий та
березовий сік. А як ви вважаєте, чому цей місяць
назвали саме так? Хто уважно мене слухав, то
обов’язково здогадається.
- Назва місяця походить від слова «береза». Бо з берези
точили сік.
-А знаєте ви, що є народні прикмети про
прихід весни. Наприклад, «Побачив шпака – знай:
весна біля порога» або «Ворони купаються ранньою
весною – до тепла» А наступним місяцем весни є …
- Квітень
- А чи знаєте ви , що другий місяць весни наші пращури
називали «лелечником»?
- Вони вважали, що птахи, а саме лелеки приносять
весну на своїх крилах. Після довгої зимової холоднечі
людям дуже хотілось поспілкуватися з живою природою.
- А ви знаєте, що коли на початку квітня грім – це на
тепле літо.
- Останнім місяцем весни є травень. Раніше його
Називали май. Ця назва пішла від римської богині
весни Майї. А ще його називають пісенник, травник,
місяць-громовик .
2.5. Інформація про птахів, що повертаються з вирію.
2.5.1. Гра « Збери приказку»
- Про весняні місяці ми поговорили, а зараз ми пограємо
в гру «Збери приказку». Хто хоче піти до дошки і
виконати це завдання?
( Де багато пташок, там нема комашок)
- Дякую (ім’я учня). Діти, а ви згідні з цим
висловленням? Чому? ( Відповіді учнів).
2.5.2.Розгадування загадок про птахів.
- А зараз ми будемо розгадувати загадки про весняних
птахів:
1. Першим з вирію вертаю,
Дерев’яну хатку маю,
І співати я мастак.
Відгадаєш, хто я? (Ш п а к )
2. Відгадайте, діти, хто
Має носик-долото?
Ним комах з кори виймає,
Про здоров’я лісу дбає. ( Д я т е л)
3. Все життя співати
В півня вчиться,
Але й досі
Знає вона всього
Лише половину
Пісеньки його.
( З о з у л я)
4. Довгі ноги, довгий ніс,
Прилетів – обід приніс:
Малих жабеняток
Для своїх маляток. ( Ж у р а в е л ь)
- Діти, а як ще називають журавля?
- Лелека, бусол, чорногуз, бузько.
2.5.3.Легенда та її обговорення. Слухайте уважно.
Легенда
Бог дав людині мішок і наказав віднести далеко в ліс, але не розв’язувати і не заглядати в нього. Та на півдорозі чоловік не витримав і поцікавився, що ж він несе. Як тільки він розв’язав мішок, звідти повистрибували жаби, повилазили змії і розповзлися по всьому світові. Розгніваний Бог перетворив чоловіка на птаха і звелів ходити по полях та болотах і збирати усяке гаддя.
- То про якого птаха ця легенда?
- Про лелеку.
- А чому чорногузи їдять жаб та зміїв?
- Бо Бог наказав йому збирати з Землі усяке гаддя.
2.5.4.Розповідь про весняне життя птахів.
- Птахи – це таємниця і краса. Птахи – друзі нашого
дитинства. Про птахів складені чудові пісні та вірші,
легенди і казки. Без птахів нам не обійтися. Неможливо
навіть уявити нашу землю без птахів.
Весною, здається, саме повітря співає. Співати так
Співати! Зяблик встигає за день заспівати 2500 пісень!
На різні голоси співають солов’ї, жайворонки, співучі
дрозди співають, що не наслухаєшся. Сова болотна
хлопає крилами, дятли по сучку стукають – грають на
«барабані». Лелеки дзьобами тріщать, а є птахи, які
підробляють свій спів під інших птахів. Шпак весною
свистить іволгою, квокче куркою, кряче качкою,
нявчить кішкою.
Діти, а ви знаєте, як треба готуватися до прильоту
пташок?
- Так. Треба робити і вішати на деревах шпаківні.
2.6. Розмова з учнями про квіти та проведення ігор.
2.6.1. Розповідь про весняні квіти.
- А ще чим гарна весна? Теплим сонечком, зеленим листячком і першими квітками … А які перші квіти весни ви знаєте?
- Підсніжники, первоцвіт, конвалія, нарциси …
- Найпрекраснішим витвором природи є квіти. Вони, як
музика створюють піднесений настрій, окрилюють.
Квіти є окрасою нашого життя. Вони вражають нас
найтоншими пахощами, милують різнобарв’ям
кольорів.
Учениця:
Я – перша квіточка весни,
Я – пролісковий цвіт,
Я пережив зимові сни
І знов родивсь на світ
Зелені рученьки мої
Листочками зовуть,
Я полюбив ліси й гаї
Живу я здавна тут.
У мене очі голубі,як неба синь.
Росту між кленів між дубів,
Люблю і сонце й тінь.
-Діти , про яку квітку цей вірш?
- Про пролісок.
-А ви знаєте легенду про нарциси?
Легенда. Колись дуже-дуже давно жив принц. Він був дуже гордий, зневажливо ставився до оточуючих і тому одна чаклунка перетворила його на квітку з білими пелюстками – це волосся принца ;і з жовтою серединкою – його корона. То що ви зрозуміли з цієї розповіді?
- Треба гарно і привітно ставитися до людей.
- Молодці! А наступною квіткою про яку ми поговоримо є тюльпан.
2.6.2. Гра «Весняні квіти»
- А зараз ми пограємо в гру «Весняні квіти». Я буду задавати запитання, а ви повинні сказати яка це квітка.
1.Жовтенькі, як маленькі сонечка, на товстій стеблині, а листочки незвичайні: один бік – м’який та теплий, а інший – холодний та темний .
(М а т и- й -м а ч у х а)
2.Ще лежить сніг, але що за диво? Наш погляд зупиняється на гарній квітці, яка ніжиться під першими променями весняного сонечка. Біла квітка з
Тонким стебельцем і тоненькими , довгими листочками.( П і д с н і ж н и к)
3.Ця квітка росте у квітнику, може бути двох кольорів: жовтого або біло-жовтого. (Н а р ц и с)
4. Квітка жовтого кольору, назва якої походить від двох слів: перший розцвітаю. (П е р в о ц в і т)
5. Ці квіти бувають різнокольорові, ростуть рано-навесні, тримають гордо голівку. Яка це квітка?
(Т ю л ь п а н).
2 .6.3 Діти за допомогою рухів показують як прокидаються перші квіти. Прокидаються квіти,
Розпускають пелюстки.
Вітерець дихнув тихенько,
Пелюстки гойднув легенько .
Сутеніє … і квіти закривають пелюстки.
Голівками хитають і тихо засинають.
ІІI. Підсумок заняття.
3.1. Розв’язування кросворду.
- Дітки, зараз ми перевіримо, що ви запам’ятали з
сьогоднішнього заняття. Ми будемо розв’язувати
кросворд:
1.Третій місяць весни.
2.Птах – санітар лісу.
3.А я перша розквітаю
Білим цвітом серед гаю
Відгадайте, що за квітка,
Бо мене не буде влітку?
4Будинки шпаків.
5. Птах, який за народними переказами на своїх крилах весну приносить.
6. Пора року про яку ми сьогодні говорили.
3.2. Підсумкова бесіда.
- Нажаль наше заняття підходить до логічного
завершення і я хочу подякувати вам за сміливу та активну участь.
3.3 Виготовлення плакату «Наша природа в наших - руках».
Учениця
Наш дивний світ такий ,як казка:
Он в небі хмаронька пливе,
Тож бережи його будь ласка
Все в ньому гарне і живе.