Виховний захід "Чарівний світ птахів".

Про матеріал
Активізація і збагачення знань учнів про пернатих друзів людини. Сприяє накопиченню конкретних уявлень про користь і значення птахів для природи.Розвиває мислення, творчу уяву, науковий світогляд. Виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до птахів.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Чарівний світ птахів”

(виховна година)

 

 

 

 

 

                                                                            

 

 

 

 

М. Марганець

 

 

 

 

Тема:          Чарівний світ птахів.

Мета: Активізувати і збагатити знання учнів про пернатих друзів людини. Сприяти накопиченню конкретних уявлень про користь і значення птахів для природи. Розвивати мислення, науковий світогляд, творчу уяву. Виховувати любов до природи, бережливе ставлення до птахів.

Обладнання: ілюстрації із зображенням птахів, аудіо запис «Голоси птахів», годівничка.

Хід заходу

І. Вступ. Створення емоційного настрою.

 Сьогодні захід незвичайний,

 Навчить багато нас чому.

 Хай буде він для вас повчальний,

 За це подякуєм йому.

 А що ми будемо робити,

 Про кого будем говорити,

 Ви зможете мені сказати,

 Коли, заплющив оченята,

 Послухаєте…

Звучить аудіо запис «Голоси птахів».

  •                 Голоси яких птахів ви впізнали?
  •                 Птахи оточують нас всюди. На нашій планеті немає жодної країни, де б їх не було. Інколи наше око просто не помічає птахів. А дарма… Адже вони – створіння справді дивовижні.

 Птахи дарують нам чарівні звуки співу, мрію польоту, відчуття свободи. Їх веселі дзвінкі пісні викликають у нас радість, надихають на створення  прекрасного, добрі вчинки.

  •                 Тож, ви, здогадалися про кого ми будемо сьогодні говорити?

  ІІ. Повідомлення теми і мети заходу.

Вправа «Мікрофон».

  • Що ви знаєте про птахів?
  • Як би  змінилося життя на нашій планеті, якби пернаті друзі зникли?
  • Сьогодні ми поговоримо про птахів і дізнаємося про них багато цікавого і корисного. А також навчимося дбайливо ставитися до цих чарівних створінь природи.

ІІІ. Мотивація діяльності учнів.

  • Дорогі діти, скажіть буз чого не може жити ні одна жива істота у світі?

Складання асоціативного куща.

 

  • А яка любов і турбота необхідна пташкам від нас , людей?

Учень читає вірш.

    Годівниця

По селу мете сніжниця,

Розгулялася зима,

У сусідів – годівниця,

А у нас її нема,

А навколо – наче вати

Хто накидав на дахи.

«Нумо, брате, працювати,

Щоб не гинули птахи».

Узялися ми до діла –

Праця нам не  новина,

Аж рубанки засвистіли,

Аж запахла смолина.

Хай сніжниця, хай пороша –

Ми радіємо з Сашком,

Скоро буде в нас хороша

Годівниця під дашком.

  • Ми теж спробуємо збудувати годівничку для птахів, виконуючи різноманітні завдання.

(Після виконання кожного завдання на дошці з’являється часточка годівнички).

ІV. «Побудова» годівнички.

  1. Гра «Упізнай мене» (відгадування загадок).

Я ловлю комах, жучків,

Їм маленьких черв’ячків.

В теплий край я не літаю,

Тут я взимку залишаюсь.

   (Горобець)

Швидко скрізь цей птах літає,

Безліч мошок поїдає,

За вікном гніздо будує,

Тільки в нас  він не зимує.

   (Ластівка)

Уночі гуляє, а вдень спочиває.

Має круглі очі, бачить серед ночі.

   (Сова)

Ну хто співця весни не знає?

Заплющивши очі він співає.

Та пісня радісна й дзвінка,

Скажи, як звати співака?

   (Соловей)

Б’ється, стука молоток,

Поправляє нам садок.

   (Дятел)

Шубка з сірого пушку,

Скаче в жовтім кожушку,

Чорний шарфик та шапчина.

Хоч маленька ця пташина,

Та корисна трудівниця

Називається …

   (Синиця)

Довгі ноги, довгий ніс,

Прилетів – обід приніс,

Смачних жабенят

Для своїх малят.

   (Журавель)

  1. Робота в групах.

(На дошці ілюстрації  птахів – горобець, ластівка, сова, соловей, дятел, синиця, журавель).

  • На які групи можна розділити цих птахів?
  • За якою ознакою?

 Перша група учнів знаходе перелітних птахів, а друга – осілих.

 Кожна група захищає свій вибір.

  • Перелітні птахи повернуться навесні в рідні краї для того, щоб збудувати гніздечко, вивести потомство. У рідному краї вони набираються сил, бо на батьківщині завжди надійно, затишно і спокійно.
  1. Хвилинка-цікавинка.

Повідомлення Всезнайок.

  • Людям в даний момент відомо 9800 видів птахів, які живуть на Землі.
  • Птахи походять від динозаврів.
  • Найбільший у світі птах – африканський страус, а найменший – колібрі.
  • Колібрі – єдиний птах, який здатний літати назад.
  • Африканський страус може бігти зі швидкістю 70 км/год.
  • Перший птах, який колись одомашнений людиною – це гусак.
  • Самим «розумним» птахом можна назвати горобця. На 100 г маси тіла у нього припадає 4, 37 г мозку.
  • Найпоширеніші птахи на землі – це кури.
  • Єдиний птах в світі, який немає крил – це ківі, який живе в Новій Зеландії.
  1. Гра «Професії птахів».
  • Чуть світло – птахи на крило. Працюють не покладаючи крил. Шпак – 17 годин на добу, ластівка – 18 годин, стрижі – 19 годин, горихвістка – 20 годин. А людина – тільки 8.
  • А чи знаєте ви, хто з птахів якою «професією» володіє? Спробуйте дізнатися!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Хвилинка відпочинку «Додай слово».

Уля-уля-уля – кує в лісі…  (зозуля)

Ець-ець-ець – зацвірінькав … (горобець)

Иця-иця-иця – нищить комах… (синиця)

Ак-ак-ак – ходить по лану … (грак)

Ята-ята-ята- у ластівки… (ластів’ята)

Узі-узі-узі – птахи – це наші … (друзі)

  • А чому ми називаємо птахів - пернатими друзями людини?
  • Яку користь вони приносять?
  1. Хвилинка – цікавинки.

Повідомлення Всезнайок.

  • Пара синиць за 1 день з’їдає близько 1000 гусениць.
  • Одна сова за літо знищує 1000 польових мишей, зберігаючи 1000 кг хліба, тобто 20 мішків.
  • Один грак або галка, під час оранки поля за день з’їдає 400 личинок хруща.
  • Ластівка за рік з’їдає близько 2000 кг комах (це майже повний кузов вантажної машини).
  • Недарма говорять «Підгодуй птахів взимку – вони віддячать тобі влітку»
  1. Гра «Прочитай і поясни».

ваСо косолу ен арпа.

(Сова соколу не пара)

нійжоК тапшіц воєс здоніг елим.

(Кожній пташці своє гніздо миле).

 еД габа то штапок, атм мена шокмако.

    (Де багато пташок, там нема комашок)

  1. Гра «Народ скаже, як зав’яже.
  • За поведінкою птахів здавна спостерігали, вони віщували певну погоду. А які народні прикмети, пов’язані з птахами ви знаєте?
  • Спробуйте з’єднати часточки народних прикмет і пояснити їх.

Ластівки низько літають -

буде тепло

Снігур заспівав -

зиму віщує.

Голуби туркочуть -

дощ обіцяють.

Жайворонок прилетів -

зиму віщує.

Синиця пищить -

бути хуртовині.

  • Коли так кажуть?

Сорока на хвості  новини принесла.

Скрекоче , як сорока.

  1. Вікторина «Найрозумніший».
  • Назвіть осілих  птахів нашої місцевості (сорока, дятел, ворона, горобець, сова…)
  • Який птах вигодовує пташенят взимку (Шишкар).
  • Що пташкам страшніше взимку – холод чи голод? (Голод)
  • Яка пташка має назву танцю? (Чечітка)
  • Які птахи врятували Рим? (Гуси)
  • В якій країні споруджено пам’ятник горобцю? (В США м.Бостон)
  • Який птах приніс звістку про аварію англійського підводного човна під час Другої світової війни? (Голуб)
  • Якого хижого нічного птаха занесено до Червоної книги України? (Пугача)
  1.  Гра «Так чи не так».
  • Ми кажемо , що птахи – наші друзі. А як нам слід поводитись, щоб бути і насправді їм друзями? Зіграємо в гру. Я буду називати дію і, якщо ви з нею погоджуєтесь, то махайте руками, як птахи крилами. Якщо ні – опускаєте «крила».
  • Зробити годівнички.
  • Руйнувати гнізда.
  • Поводитись у лісі тихо.
  • Кидати в птахів камінням.
  • Спостерігати за птахами.
  • Робити шпаківні.
  • Годувати птахів взимку.

V. Підсумок. Рефлексія.

  • Ось і збудована наша годівничка.
  • У вас на партах є малюнки птахів. Напишіть на зворотньому боці малюнка, чого ви навчилися  сьогодні, про що цікаве дізнались і  «посадіть» птахів у годівничку, озвучуючи свою думку.

 Ось і пора нашу гру закривати.

 Прошу вас тільки не забувати:

 Кожна пташинка варта любові

 В будь-який час – не лише у розмові.

 Кожного дня і кожну хвилину

 Оберігайте усяку пташину.

 Тільки добра їм потрібно бажати

 І намагатися не ображати.