Даний виховний захід проводився для учнів 1-2 класів , вихованців спеціальної загальноосвітньої школи - інтернату (діти з вадами розумового розвитку) , та мав на меті узагальнення знань дітей про природу рідного краю, явища природи тощо.
Екологічна абетка «Де живеш,там погода і найкраща»
Мета:Сприяти екологічному вихованню дітей. Розширити знання про погоду. Викликати інтерес до явищ природи, розвивати пізнавальний інтерес дітей. Виховувати дбайливе ставлення до природи,любов до природи рідного краю.
Словник:синоптик,природа,погода.
Обладнання:атлас «Погодні зони» ,ілюстративний роздатковий матеріал «Пори року», презентація «Тварини», презентація «Пори року. Погода»
Хід заходу:
І. Орг.момент.
ІІ. Повідомлення теми і мети.
Рано-вранці піднімаюсь,
У віконце заглядаю:
Дуже треба мені знати,що сьогодні одягати,
Що там-сонце чи негода,
Взагалі-яка…(погода)
Правильно. Кожен день синоптики передбачають погоду,і в новинах по радіо чи по телевізору ми можемо довідатися,де яка погода,що нам одягти,чи брати парасольку. (Словникова робота:синоптики-люди,які передбачають погоду)
А де ж найкраща погода?Звичайно ж там,де ми живемо! Сьогодні ми поговоримо про погоду рідного краю. А в рідному краї,як кажуть,і серце співає. Любити свій край-значить любити в нім все:людей,природу,погоду.
ІІІ.Основна частина.
1.Вступ:про погоду на Землі.
(Використовується презентація «Тварини»)
Наша планета величезна. І майже скрізь на ній живуть люди,хоч погода не скрізь однакова . Є таке місце,де не буває дощів. Як воно називається? (Пустеля). Там немає води,отже,нічого не росте:навкруги лише каміння та пісок. Які тварини там живуть?(Діти відповідають)
Та є і протилежне місце,де йде багато дощів і весь рік стоїть спека-в Африці,в Америці. Це-тропіки. Росте там все дуже швидко,густо,стоять величезні ліси,в яких живе безліч тварин та птахів. А чи знаєте ви ,які дикі тварини живуть в таких лісах?
А ще там живе ось хто:
1.На дереві все грається,
Угору піднімається,
Кривляється,чіпляється,
На хвостику гойдається,
І зветься це малятко-
Веселе …(Мавпенятко).
2.Хижий клик,страшний рик.
Хто почув, той зомлів.
Хто ж цей хижий звір? Це -..(Лев).
3.Розмальована конячка
По савані швидко скаче.
Полоси на ній -
Як зошит шкільний! (Зебра).
Є такі місця на землі, де весь рік стоїть холодна,люта зима. Тоді там навіть не світить сонце,а житло людей заметене сніговими заметами. Такі місця знаходяться на півночі, та на полюсах нашої планети – Північному та Південному. А які тварини живуть на Півночі?
-Живу я там,де вічний лід,
Люблю я рибу на обід,
В кожусі білому завжди,
Виходжу часто я з води.
Умію плавати й пірнати,
Скажіть же,як мене назвати?...(Білий ведмідь).
Скажіть, діти, а чи змогли б, наприклад, тварини з пустелі (верблюди, змії, ящірки) помінятися місцями з тваринками з півночі (пінгвінами, білими ведмедями). Чи сподобається їм така зміна погоди? Чому? Для цих тварин найкраще місце там, де вони народилися та виросли.
2.Найкраща погода у рідному краї.
(Використовується презентація «Пори року. Погода»)
Найкраще місце на Землі-у нас! Яка тут хороша погода! Спочатку до нас приходить м’яка,спокійна весна-ідуть дощі,люди виходять садити рослини.
Зійшли сніги,шумить вода,
Земля вже квіти викида,
Буяє травка молода,
Все мертве ожива…
-Розкажіть,які погодні прикмети властиві весні? (Діти відповідають)
Навесні,після зимових холодів,завжди приємно чути прогнози погоди-температура вище нуля,сонячно,якщо дощ-то короткочасний.
-Сонце пече,липа цвіте,
Вишня поспіває -
Коли це буває?
Влітку у нас спекотно і сухо. Дозріває врожай,йде косовиця. Люди працюють в полі,купаються ,приймають сонячні ванни.
- За якими прикметами ми впізнаємо літо? Яка погода влітку?
Літні прогнози погоди тішать нас своєю різноманітністю:температура навіть вночі вища за +20 градусів,сонячно,вітер слабкий,а дощ,навіть якщо грозовий-ненадовго.
Потім приходить осінь з багатим щедрим врожаєм. Природа готується до відпочинку…
-Голі поля,мокне земля,
Дощ поливає,
Коли це буває?
-За якими ознаками ми дізнаємося про прихід осені? Яка погода восени?
Осіння погода нашого регіону тішить нас теплими дощами,що напувають спраглу землю, яскравим, тихим листопадом,сонячним бабиним літом,температура повітря восени ,до самої пізньої осені – вище нуля,навіть вночі. І тільки пізньою осінню ми маємо нічні заморозки і перший сніг,що швидко тане. Останнім часом осінь затримується в нас все довше, і навіть у грудні погода більше схожа на осінню.
-Сніг на полях,
Лід на річках,
В’юга гуляє-
Коли це буває?
-За якими прикметами ми пізнаємо, що прийшла зима? -Яка погода взимку? -Які явища природи властиві лише зимовому періоду?
Останнім часом зими в Україні малосніжні і не холодні,лише наприкінці зими ,в лютому,може вдарити сильний мороз. Середня зимова температура-мінус 5 градусів.
ІV.Підсумки.
Скільки радості приносить нам погода рідного краю. Правду в народі кажуть-де живеш,там погода і найкраща.
-Якою буває погода в різних частинах Землі?.Хто передбачає погоду? Для чого потрібно знати,якою буде погода? Яка погода в Україні в різні пори року?
Молодці,діти!Заняття закінчено,дякую вам за активність!