Презентація до виховного заходу про Різдво "Різдвяні історії". Вікова категорія - 2-4 класи. Короткий опис: Грінч викрав Різдво. Щоб його повернути, діти виконують завдання. Після кожного завдання дізнаємося щось про Різдво: коли святкують, традиції святкування, святкове меню, подарунки, традиції святкування в інших країнах.
Різдво в Україні – одне з найважливіших свят у році, що має багатовікові традиції, які шануються від заходу до сходу країни. Під час Різдва відбуваються усі цікавинки зимової казки. З 2023 року Різдво Христове в Україні відзначається 25 грудня, як і в усіх країнах, що відзначають свята за григоріанським і новоюліанським календарями.
За традицією на столі у Святвечір має бути 12 пісних страв, набір яких може всіляко варіюватися. Є страви, котрі передаються з покоління в покоління, а деякі традиції потрібно створити власноруч.1. Кутя – головна страва різдвяного меню.2. Узвар – тобто компот із сухофруктів.3. Червоний борщ.4. Голубці.5. Вареники.6. Страви з гороху і квасолі.7. Страви з риби.8. Як гарнір можна подати тушковану картоплю з цибулею і морквою або гречану крупу.9. Соління.10. Хліб або пампушки.11. Різні салати (з буряком, капустою або морквою по-корейськи).12. Запечені яблука.
Різдвяні колядницькі ватаги споряджали переважно хлопці. Вони заздалегідь вибирали ватага, тобто керівника, «міхоношу», «козу», «пастуха з пугою» тощо. «Козу» зодягали у вивернутий вовною назовні кожух, прилаштовували солом'яні роги, хвіст і дзвіночок на шию; в інших регіонах були свої відмінності, зокрема ватагу супроводжували «циган», «лікар», «смерть з косою» тощо. Проте обов'язковим атрибутом мала бути рухома зірка, яку постійно носив ватаг. Для дітей і дорослих відомі окремі різновиди колядок. Окремо виділяються дівочі колядки. Заходячи на подвір'я, колядники просять дозволу заколядувати і, коли господарі погоджуються, колядники починають виставу з віншувальних пісень-колядок та жартівливих сценок. У поетичних текстах оспівуються господар, господиня та їхні діти, зичиться їм щастя і здоров'я, а в господарстві, щоб були статки і щедрий приплід. На більшості території України сучасне колядування триває до Водохреща.
Що готують на Різдво в АмериціБільшість різдвяних традицій у Сполучених Штатах родом із Європи, що цілком закономірно. Різдвяне меню в Америці найчастіше містить індичку, журавлинний соус, кукурудзу, гарбуз і боби. На десерт неодмінно буде яблучний або гарбузовий пиріг (знаменита випічка до Різдва), а компанію йому може скласти різдвяне печиво, марципани, пиріг панетоне та інші солодощі. До речі, на вечерю замість індички цілком доречно буде подати і запечену яловичину, пам’ятаючи про те, що не так давно (у листопаді) індичка вже готувалася на день Подяки. Ну і звичайно, варіюється різдвяне меню, залежно від штату. На Гаваях традиційним частуванням буде соус теріякі, у Вірджинії до свята подадуть устриць та великий пиріг із шинкою, на Середньому Заході, найімовірніше, стіл прикрасять страви з ріпи і лютефіск, а в Нью-Мексико – м’ясо, тушковане з кукурудзою та суп позоло.
Різдвяний стіл у НімеччиніЗвичай тримати піст до Різдва зберігся сьогодні тільки у православній церкві, а Німеччина – країна католицька. Різдвяні страви у Німеччині – це риба (лосось або короп) як древній символ християнства, фарширований і запечений гусак із винним соусом, смажений гусак із галушками або свинина з квашеною капустою. Німецький різдвяний стіл католиків багатий найрізноманітнішими закусками – м’ясне фондю, білі ковбаси та сири, усе те, що ми готуємо вже на щедрий вечір. А від випічки стіл повинен просто переломлюватися.
Для більшості з нас, як і в інших країнах, Різдво – найулюбленіше зимове свято – починається з вечері у тісному колі родини, серед найрідніших і найближчих людей. Не всі наші рідні, нажаль, будуть святкувати в сімейному колі. Тож, не забудьте привітати наших захисників та тих наших рідних, хто вимушено живе не в Україні.