Сценарій конкурсної пізнавальної програми до Дня захисника України, до Дня українського козацтва “Шануймося, єднаймося та будьмо!".
До Дня Захисника України, до Дня Українського козацтва
святкові хвилинки
“Шануймося, єднаймося та будьмо!”
Мета: формувати у вихованців почуття поваги до захисників Вітчизни, звертатися до славної історії козацтва, привертаючи особливу увагу до його найкращих традицій в історії становлення України, як козацької держави. розвивати цікавість дітей до минулого свого народу; виховувати почуття патріотизму.
Обладнання: ноутбук, відео проектор, екран, атрибути для конкурсів.
Учасники: вихованці гуртка «Витівники», батьки, педагоги ОКЦ, вихованці інших гуртків закладу.
Використовували: відео «День захисника Вітчизни», «Час згадати..» , «Гей, ви козаченьки!», мультфільм «Таємний посол» - всі відео з YouTube ua.
Звучать мелодії козацьких пісень.
Ведуча:
Доброго дня, шановні хлопці та дівчата, педагоги, гості!
Доброго дня, дорогі українці!
14 жовтня наша держава відзначає День захисника України. Саме цього дня Україна вшановує тих, на чиїх плечах тримається наша державність і незалежність, тих, хто ціною власного життя оберігає наше мирне сьогодення і наше щасливе майбутнє.
Мільйони людей вірять, що небо нашої України-матері буде мирним, адже його оберігають славні воїни, їм довіряють найдорожче, найсвітліше – оберігати мир! Українська армія поправу може пишатися своєю історією, своїми традиціями, бо ніколи наші війська не загарбували чужих територій, не посягали на чуже добро, чужі землі, ніколи не були агресорами, а добросовісно виконували почесну місію – захищали рідну землю, що роблять і тепер.
Відео ролик 1 «День захисника Вітчизни»
Ведуча:
Українці 14 жовтня пов’язують з багатьма подіями. Перш за все, 14 жовтня свято Покрови Пресвятої Богородиці. Свято Покрови Пресвятої Богородиці було одним з найголовніших свят козаків, за що воно отримало другу назву – Козацька Покрова. Крім того, за офіційною версією саме на Покрову 14 жовтня 1942 року було створено Українську повстанську армію. У цей день воїни УПА святкували День Зброї.
Відео «Час згадати..»
Народна мудрість стверджує, що Земля може нагодувати людину своїм хлібом, напоїти водою зі своїх джерел, але захистити сама себе не може. Ви – майбутні захисники Вітчизни. Отже, ростіть мужніми, сильними, надійними і завжди будьте опорою своєї сім’ї та народу.
Сьогодні, гадаю, якраз буде вчасно,
Щоб був у нас справді чудовий настрій!
Ми зібралися, щоб переконатися, що ми є нащадками славного козацького роду, що в наших жилах тече кров сміливих, відважних, розумних людей – вільних козаків.
«Козацькому роду - нема переводу!
Ми – нащадки козацького роду!
Будьмо здорові! Будьмо веселі!
Будьмо щасливі!
Будьмо сильні, спритні, сміливі!
Відео «Гей, ви козаченьки!»
Ведуча:
Щоб справжніми захисниками стати, слід багато знати, бути сильними, спритними, умілими й розумними. Тож давайте улаштуємо веселі конкурси та змагання. За вірні відповіді, участь у конкурсах будете получати картки, у кого буде більше карток той буде нагороджений почесними медалями нашого заходу. Тож починаємо!
Козаки були майстрами у питанні вигадування різноманітних забав і розваг. Це ставало у пригоді під час сірих буднів чи виснажливих військових походів, гартувало тіло і дух та сповнювало оптимізму воїнів-захисників Вітчизни.
Інтелектуальні козацькі забави. /Вірна відповідь – 1 картка/
Що означає слово «козак»? (Вільна людина)
Хто стояв на чолі козацького війська? (Гетьман).
Як називали хати, в яких жили козаки? (Курінь).
Де розташовувались козацькі табори? (Запорізька Січ).
Про яку деталь козацького вбрання казали: «Широкі, як Чорне море». (Шаровари).
Як називалась козацька зачіска? (Оселедець).
А чи знаєте ви ім`я дивовижного гетьмана – силача, який легко міг зламати руками підкову? (Іван Підкова).
На якому острові зародилась перша Січ? (на Хортиці)
Козаки називали Січ матір’ю, а Великий Луг... (батьком)
Яку річ цінували на Січі нарівні з гострою шаблею і добрим конем? (бандуру)
Кому заборонено було навіть ступати на Січ? (Жінкам)
Вірний друг козаків? ( Кінь)
Козацький човен. (Чайка)
Хто такий пластун? (Найкращий козак-розвідник)
Яка головна козацька страва, в яку додавали пшоно? (Куліш)
З якою твариною або птахом козаки відправлялись у морські походи? (півнем)
З якого дерева були ложки у козаків? (Із верби)
Запорозькі козаки були досвідченими воїнами. Для цього вони виконували під музику рухливі вправи зі списами, шаблями, топірцями, проводили змагання. Як називалися такі змагання? (Гопак).
Ведуча: справжній захисник Вітчизни дуже любить свою країну. Любить її природу, людей і мову своєї країни. У Кодексі лицарської честі козака записано: «Люби свою Батьківщину, материнську мову, неньку Україну.» Народ зберіг козацьку мудрість у приказках.
Козацька мудрість у приказках.
У цьому конкурсі я починаю прислів’я чи приказку, а ви продовжить їх. Зверніть увагу на ширму. На ній розташовані підказки. Вірна відповідь – 1 картка.
Добрий козак бачить, де ……. отаман скаче.
Береженого Бог береже, ….. а козака шабля.
Не той козак, що за водою пливе, …… а той, що проти води.
Козак з біди ….. не заплаче.
Степ та воля …… козацька доля.
Хліб та вода - ……. то козацька їда.
Хто любить піч, …….. тому ворог Січ.
Де козак, …… там і слава.
Козацькому роду ……. нема переводу.
Ведуча:
Козацькі забави не виключали співи й танці. Метою було не тільки себе показати, а й тренувати голос, правильне глибоке дихання, серцево-судинну систему і опірно-руховий апарат.
Душа народу в пісні. Козацька пісня голосно котилася попереду, сповіщаючи про прихід славного воїнства козацького. Українська пісня допомагає захисникам захищати свою Батьківщину. Кажуть : «Козак співає – серденько крає»
Наступний конкурс «Вгадай мелодію української пісні та заспівай її»
Ведуча:
Колись козаки носили чоботи. А зараз вони модернізувались у черевики. Козаки повинні робити все швидко.
Кожен знає, що ранок солдата починається з пробудження та одягання. Солдатам в армії треба одягтися дуже швидко, щоб не порушити дисципліну. І зараз ми побачимо, як ви вмієте швидко взуватися та зав’язувати шнурки.
«Хто швидше взується.»
Виходять гравці . Виграє той, хто швидше і краще взується та зав’яже шнурки за одну хвилину.
Після сніданку розпочинається стройова підготовка на спеціальному плацу. «Кроком руш! Ширше крок! Ліворуч! Праворуч! Кругом!» – чути голос командира. Наступний конкурс називається
Конкурс «Лівоооо…руч!!!»
Гравці (5 чолові) мають вишикуватись у шеренгу. По команді ведучого, вони мають різко (рівнятися) повертатися у той бік, у який накаже ведучий. Ця гра на координацію і реакцію. Чому на реакцію? Тому що головним завданням ведучого є не просто давати команди, а затягувати слова, акцентуючи на останню частину команди «…руч». Тобто: «ЛівоооооооооооооРУЧ!», «ПравооооооооооооРУЧ!». І тільки на «…РУЧ» гравці мають повертатися.
Хто повернувся останнім, чи не в той бік — виходить з гри. І так поки не залишиться один хлопець з шеренги. Він переможець.
Ведуча:
Ви знаєте, що на Запорізькій Січі жінок не було, тому козакам самим доводилось займатися домашнім господарством, хоч вони і були з ним мало знайомі. Навіть куховарити їм доводилось самим. Наступний конкурс «Вареники» (для хлопців). За 3 хвилини потрібно зліпити якнайбільше вареників.
«Черговий кухар» для дівчат
Український солдат має бути ситим. І нагодованим добре. Кожен з них може бути черговим по кухні. А своїх однополківців треба нагодувати швидко і смачно. Зараз ми будемо перевіряти, яким буде солдат — голодним чи ситим — якщо ви його годуватимете.
«Хто швидше почистить картоплю.»
Ведуча:
Кажуть козаки, щоб до них болячки не чіплялися, як реп’яхи до собачого хвоста, любили танцювати Гопака.
Козацький танець був не просто танцем для душі. Це були спеціальні акробатичні вправи, які допомагали козаку навіть у бою.
Козак, як вихор, міг із шаблею в руках, вистрибуючи, виконувати спеціальні елементи танцю. Самі вороги говорили, що важко битися з козаком, в якого вселився ніби сам біс. Це козаку допомагав танок.
Отож, спробуйте і ви свої сили в танці. Умови конкурсу: Хто довше танцюватиме навприсядки, той – переможець.
Гоп, гоп, гопака, полюбила козака.
Козак дров насіче, козачка млинців напече…
«Затанцюємо гопака»
Відпочинок – мультфільм «Таємний посол».
Дорослі підраховують кількість карток, виявляють переможців.
Нагородження переможців.
Ведуча:
Пам'ятаєте, дорогі діти, що ви є нащадками славних українських
козаків. То ж любіть Україну, шануйте її народ. Хай кожен з вас своїми добрими справами і вчинками доведе, що козацькому роду нема переводу!
Сценарій розробила керівник гуртка Білозерського ОКЦ Афонічева А.Л.