Сценарій виховного заходу
« Соняхи пам’яті»
до Дня Іловайської трагедії (29.08)
чи першого уроку для учнів 9-х-11-х класів
ЗДВР Ірпінського ліцею № 3
Данюк Лариси Костянтинівни
2021р.
Учасники «Джури» під музику виходять із соняхами в руках і стають у вигляді літери v
1 учасник промовляє: Дню пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, та тим, хто захищає державу, присвячуємо наш захід «Соняхи пам’яті».
2 уч.Сьогодні ми, нащадки козацького роду, - діти молодого та прекрасного міста Ірпеня, представники рою «Добре серце» Ірпінського ліцею № 3, хочемо всьому світу продемонструвати нашу позицію, пригадавши одну з найстрашніших битв для української армії у війні на Донбасі.
Він тихо говорив й палив багато,
І смуток в погляді, у зморшках все чоло.
Розповідав, як загубив він брата,
А іх у нього триста душ було.
Під Іловайськом, в “коридорі”, всіх поклали…
Хто був поранений, добили, мов шмаття,
Була домовленність, “зелений” їм давали,
А потім кров’ю вмилась матінка-земля.
Перегляд відео https://www.youtube.com/watch?v=GV_XV5VVEa4
Іловайський котел. Роковини трагедії.(4хв.03).
4 уч. Бої тривали майже місяць з 6 серпня по 3 вересня 1914 року, у ході яких українським військовим вдалося оволодіти частиною міста та увійшли в історію під назвою “Іловайський котел”, але згодом вони виявилися оточеними ворожими підрозділами Збройних сил Російської Федерації.
5 уч. Тоді в Іловайський «котел» потрапили батальйони «Донбас», «Дніпро-1», батальйони МВС «Херсон», «Світязь», «Миротворець» і «Шахтарськ», а також зведена рота 93-ї та 17-ї бригад ЗСУ.
6 уч. 27 серпня: командування АТО спробувало організувати прорив зовні кільця оточення силами підрозділів 92-ї ОМБр та 42-го БТрО. Планувалося, що разом вони спробують розблокувати українські сили, які знаходились в оточенні під Іловайськом, втім протягом ночі техніка колони була майже вся знищена артилерійськими обстрілами з мінометів.
7 уч. 28 серпня: іловайське угрупування опинилося в оточенні. Українських бійців в Іловайську почали розстрілювати з "Градів" та "Ураганів". Вихід можливий без зброї та важкого озброєння.Почали формуватися дві колони для виходу з Іловайська: північна колона з кодовою назвою “Булава” і південна – “Вітер”.
8 уч. Уже 29 серпня президент РФ виступив з пропозицією про гуманітарний коридор, котрий, начебто, гарантуватиме нашим військовим вихід із Іловайська. 29 серпня, 8:15: наші військові двома організованими колонами почали вихід із Іловайська за попередньо оговореними маршрутами. Спершу українські колони безперешкодно рухалися повз російські укріплені позиції.
1 уч. 29 серпня, 10:00: попри домовленості, російська сторона почала розстріл “гуманітарного коридору”. В цей день Україна втратила найбільшу кількість армійців за весь час бойових дій. Пісня«Он выходил из-под Илловайска»(3хв.27с.)
https://www.youtube.com/watch?v=cYZTa9IcCh0
2 уч. На початку вересня 2014 року ворожі сили завершили ліквідацію «котла», при виході з якого українська сторона зазнала втрат, що обчислюються сотнями убитих, поранених і полонених.
3 уч. Так сталося, що він живим зостався,
Хоч уцілів, але потрапив у полон,
Огидно ворог у лице йому сміявся,
Що підло, низько, розстріляли батальон.
Рубцем на серці рана гоїтись не буде,
Вона кривавитиме довго, все життя,
4 уч.Він Іловайськ та побратимів не забуде,
Вони ніколи не підуть у небуття…
Ми також мусимо героїв пам’ятати,
Бо то рубець на тілі нашої землі,
Бо наші воїни пішли нас захищати,
Та найцініше віддали — життя свої.
5 уч. Українська армія втратила 368 воїнів, 429 - отримали поранення різного ступеню тяжкості, 300 - потрапили у полон, 18 уважають зниклими безвісти. Втрати під Іловайськом стали наймасштабнішими для українських сил за час бойових дій на сході країни.
6 уч. Те, що називали «гуманітарним коридором», перетворилося на дорогу смерті, на якій розстріляли українських військових і добровольців. І на весь світ про Іловайськ залунає цей наш вальс…" Іловайський вальс" ( з 2 хв.20 сек 2до 2хв.50 с) https://www.youtube.com/watch?v=KKgNflIpU_s
Хвилина пам’яті
7 уч.З дня виходу українських військ з Іловайська пройшло 7 років. Пам’ятаючи трагедію, вшануймо хвилиною мовчання полеглих в боях українських воїнів.
8 уч. Ми пам’ятаємо про тих, хто віддав найдорожче- життя, Хай пам’ять про загиблих згуртує нас, живих, дасть нам силу, волю і мудрість для зміцнення власної держави. Хай їх світлі образи навічно залишаться в нашій пам’яті, бо герої не вмирають!
1 уч. Ми хочемо виразити подяку і підтримку воїнам світла, воїнам добра, усім тим, хто захищає нас! Дякуємо вам за наше мирне життя! Дякуємо за те, що ми можемо прокидатися у теплих ліжках! Дякуємо, що ми не чуємо свисту куль, не знаємо «градів» і «ураганів»!
2 уч. Дорогі наші, рідні Герої! Немає слів, якими можна подякувати за Ваш подвиг! 2.Але ви знайте, що щира дяка – у серці кожного з нас.
Адже ваші добрі серця надихають і нас до корисних справ. Ми розуміємо ( учні по черзі промовляють):
Людина починається з добра,
Із світла, що серця переповняє,
Ця істина,як світ, така стара,
А й досі на добро нас надихає…
Виразне читання поезії «Вірш воїнам АТО»
Я дивлюсь на світлини бійців,
Щирі посмішки, втомлені очі,
Сиві скроні та безліч рубців…
А мій розум сприйняти не хоче:
Це не сон, не синдром маячні,
Ця війна не в далекій країні,
Не в Іраку чи десь там в Чечні,
А в вишневій моїй Україні
Саме зараз її вояки
Схід країни від зла захищають,
Б’ються на смерть мої земляки,
Кров’ю землю святу поливають.
Щоб країна ввійшла в майбуття
Вільна, сильна, без чвар та війни.
Віддають саме цінне -життя,
України найкращі сини!
(Світлана Александрова)
Лист до бійця АТО (уривок)
Мій Любий солдате, пишу я до тебе
З подякой від щирого серця,
Що маю сьогодні я мирнеє небо,
Й надію, що лихо минеться.
Ти зараз на Сході — мене захищаєш,
Щоб мирним у мене був сон,
І те, що молюсь я за тебе — не знаєш,
На це не потрібно ікон.
Я просто у небо звертаюсь до Бога,
Щоб він тебе крізь боронив,
Безпечною всюди була щоб дорога
І стало на все тобі сил.
Щоб ти повернувся вцілілим, благаю,
Молюся за тебе щодня,
І хоч особисто тебе я не знаю,
Мені відтепер ти — рідня!
Тож вклонімося героям, і живим,і мертвим,
І героям слава скажем, слава Україні!
Ви - справжні герої, які у нерівному двобої із ворогами, протиставили їм свій патріотизм, відповідальність, безмежну любов до країни, яку ототожнюють зі своїм рідним краєм, найдорожчими людьми. І саме за це вам наша людська вдячність і низький уклін.
Світлана Тарабарова «Повертайся живим» https://www.youtube.com/watch?v=svA-ZwvM9Nc