Свято рідної мови
1-й ведучий. Доброго дня вам, шановні друзі! Вітаємо вас на святі рідної мови!
Віримо, що у цій залі зібралися щирі українці, котрим не байдужа доля рідного слова.
2-й ведучий. Спробуємо переконати своїх ровесників, що мова – це безцінний дар, який треба шанувати, як батька і матір, родину і батьківщину.
1-й ведучий. Ми - українці. Живемо у вільній незалежній державі – Україні. Розмовляємо рідною державною мовою. А мова в нас красива і багата, мелодійна і щира, як і душа нашого народу.
2 – й ведучий. Земля українська стародавня, така ж давня і наша мова. Учені довели, що вік нашої мови – 7 тисяч років. З покоління в покоління, в часи розквіту та падіння передавали нам предки цей скарб. Народ плекав рідну мову у піснях, легендах, переказах і передавав від роду до роду, щоб не загинула.
1-й ведучий. Упродовж кількох століть український народ привчали до думки про нібито „вторинність” української мови, ретельно приховуючи від нас величезний масив української писемності, історії та культури, яка сягає глибокої давнини і нараховує багато тисячоліть. То ж давайте дізнаємося цікаві факти про нашу рідну мову.
Відео « Цікаві факти про українську мову»
2 – й ведучий. Українська мова входить до групи найбільш розвинених і досконалих мов. І тому завдяки проголошенню незалежності вона, як і українська культура, по праву посідають належне місце у світі.
1 – й ведучий. А для того, щоб ми знали, вивчали і не забували своєї рідної мови, щоб підвищували її значимість для майбутнього, наш національний календар поповнився ще однією важливою датою для кожного справжнього українця – 9 листопада - День української писемності та мови. Свято встановлено до дня вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця”. Це наймолодше державне свято.
Відео про Нестора Літописця
1 – й ведучий. А ще 21-го лютого всі народи Землі відзначають Міжнародний день рідної мови. В Україні цей день відзначається з 2002 року, коли з метою зміцнення державотворчої функції української мови, Президент України підписав відповідне розпорядження.
2-й ведучий. Це один з тих днів, коли кожен має змогу відчути себе частиною свого великого народу.
1 – й ведучий. Із сивої глибини віків бере початок наша мова. Шлях її розвитку – це тернистий шлях боротьби. Дуже багато жорстоких літ пережила наша мова, мужньо витерпівши знущання, заборони. Якою ж була боротьба української мови за незалежність?
(Під мелодію студенти виходять і оголошують по 2 події)
1720 рік – указ Петра І про заборону книгодрукування українською мовою.
1769 рік – видано розпорядження російської церкви про вилучення у населення України українських букварів та книг.
1775 рік – зруйновано Запорізьку Січ та закрито українські школи при полкових козацьких канцеляріях.
1862 рік – закрито українські недільні школи.
1863 рік – указ російського міністра Валуєва про заборону видання книг українською мовою.
1876 рік – указ російського царя Олександра ІІ про заборону друкування нот українських пісень.
1884 рік – закрито всі українські театри.
1908 рік – уся культурна й освітня діяльність в Україні визнана царським урядом Росії шкідливою.
1914 рік – російський цар Микола ІІ ліквідує українську пресу.
1938 рік – сталінський уряд видає постанову про обов`язкове вивчення російської мови, чим підтинає коріння мові українській.
1983 рік – видано постанову про так зване посилення вивчення російської мови у школах і поділ класів в українських школах на дві групи – російські та українські, що призвело до нехтування рідною мовою.
1989 рік – видано постанову, яка закріплювала в Україні російську мову як офіційну загальнодержавну мову.
1991 рік – прийнята державна програма реалізації української мови та мов національних меншин до 2000 року.
(Музика замовкає. Із глибини сцени виходить дівчина і читає "Молитву")
Молитва
Я мовою вкраїнською молюсь,
Коли до серця крадеться тривога, -
За долю України я боюсь, -
З молитвою звертаюся до Бога.
І мовою вкраїнською молюсь.
Прошу для України в Бога щастя
І захисту для всіх її дітей,
А мова українська, мов причастя,
Теплом своїм торкається грудей…
О Боже мій – Великий, Всемогутній,
Мою вкраїнську мову порятуй.
І світлий день пришестя,
В день майбутній
Вкраїні Царство щастя приготуй.
Пісня про мову
1 – й ведучий. Для нас рідна мова – це не тільки дорога спадщина, яка об’єднує в собі народну мудрість, вироблену десятками й сотнями поколінь. Це наша гордість, бо все, що створено нею, увійшло в скарбницю загальнолюдської культури.
2 – й ведучий. Весь світ віддає шану великим володарям українського слова – Т. Шевченкові та Франкові, Лесі Українці та Коцюбинському, Нечуєві – Левицькому та Сковороді, Котляревському та багатьом іншим майстрам слова, що довели милозвучність та багатство мови, щоб передати прийдешнім поколінням цей дорогоцінний скарб,гідну покоління спадщину, котру треба примножувати та оберігати.
1 – й ведучий. Ми можемо багато говорити про мову та її красу, але думаю, що переконливіше будуть звучать поезії. Пропонуємо вашій увазі поетичні перлини про мову.
Яка ж багата рідна мова!
Ти містиш просто безліч знань!
Тож мову вчи і прислухайся
До того, як вона звучить.
І розмовляти так старайся,
Щоб всім її хотілось вчить!
Вона ж у нас така багата,
Така чарівна, як весна!
І нею можна все сказати.
І найрідніша нам вона!
А мову знаючи, здобути
Увесь чарівний світ у ній!
Вона барвиста і чудова,
І кривдити її не смій!
Вона про все тобі розкаже,
Чарівних слів тебе навчить,
Усе розкриє і покаже,
Як правильно у світі жить.
Мова – душа народу
Так, рідна мова – це душа народу,
Його поезія і пісня, і казки.
Оспівує він нею всю природу,
Несе в своєму серці залюбки.
Бо в ній усе – і рушники з квітками,
І хліб та сіль, як гості на поріг.
Й свята Мадонна – мати з діточками,
І Матір Божа – вічний оберіг.
І верби, що схилилися на воду,
Калини цвіт, дівочий ніжний спів.
Все те найкраще, що в душі народу,
Про що віками мріяв, що любив.
В садку вишневім засміялась хата,
З дитям за руку – мати молода...
О! Мово рідна, щира і багата –
Потрібна, як повітря і вода!
Як хліб і сіль, як росяне світання.
В тобі живуть такі п’янкі слова!
Любов і добрість, трепетне кохання.
Ти вічна, мово, щира і жива!
1-й ведучий. Мова – це показник культури людини. Недаремно говорять: « Заговори, щоб я тебе побачив». Зречення рідної мови, зрештою, призводить не тільки до мовної деградації, а й до самознищення особистості.
2-й ведучий. Шкода, правда, що дехто не бачить цього. Інколи стаємо варварами рідному слову та культурі, немилосердно знищуємо власні душі.
Постановка про мову
2 –й ведучий. Мова наша поетична і ніжна, в ній невичерпна криниця багатства. Скільки б не звертався до неї, а кожного разу відкриваєш щось нове. Про багатство та красу української мови захоплено відгукуються не лише її носії, але й іноземці. Про це вам доведе наступна сценка.
Сценка
Оповідач. Було це давно, ще за старої Австрії в далекому 1916 році. У купе вагона 1-го класу швидкого поїзда «Львів-Відень» їхали 4 пасажири: англієць,італієць, німець та українець. Балачки велися навколо різних проблем і тем, нарешті, заговорили про мови: чия мова краща і котрій із них належить світове майбутнє.
Першим заговорив англієць:
- Англія – країна завойовників, мандрівників і мореплавців. Англійська мова - це мова Шекспіра, Байрона, Діккенса, Дарвіна. Безумовно, англійській мові належить світове майбутнє!
- Ні в якому разі!- гордовито промовив німець.-Німецька мова – це мова двох великих імперій: Німеччини і Австрії, які займають більше половини Європи. Це мова філософії, техніки, армії, медицини, мова Гегеля, Канта, Вагнера, Гейне. І тому, безперечно, німецька мова претендує на світове панування!
Італієць усміхнувся і тихо промовив:
- Панове, ви обидва не маєте рації. Італійська мова – це мова сонячної Італії, мова музики й кохання. На мелодійній італійській мові написані кращі твори епохи Відродження, твори Данте, Боккачо, Петрарки, лібрето знаменитих опер Верді, Россіні. Тому італійська мова має бути провідною у світі.
Українець довго думав, нарешті, промовив:
- Я також міг би сказати, що моя мова – це мова незрівнянного сміхотворця Котляревського, мова геніального Тараса Шевченка. Я можу назвати ще багато славних імен свого народу, проте, вашим шляхом не піду. Ви ж, по суті, нічого не сказали про багатство й можливості своїх мов. Ну могли б ви своїми мовами написати невеличке оповідання, в якому б усі слова починалися з однакової літери?
- Ні, ні! Це не можливо, - відповіли в один голос англієць, німець та італієць.
- Це у вас не можливо, а нашою мовою це зовсім просто, назвіть якусь букву, - звернувся він до німця.
- Хай буде літера «П», - сказав той.
- Добре. Оповідання називається «Перший поцілунок»
Популярному поету Павлу Петровичу Подільчаку поштою прийшло приємне повідомлення: «Приїздіть, Павле Петровичу, - писав поважний правитель Підгорецького повіту Полікарп Паскевич, - погостюєте, повесилетесь.»
Павло Петрович поспішив, прибув першим поїздом. Підгорецький палац Паскевичів привітно приймав приїжджого поета. Потім приїхали поважні персони – приятелі Паскевичів. Посадили Павла Петровича із панночкою – премилою Поліною. Поговорили про політику, погоду. Прийшла пора – попросили пообідати.
Принесли печених поросят, приправлених перцем півників, пахучих паляниць, пирогів.
Потім Поліна попросила прогулятися парком, помилуватися природою. Побродивши по парку, пара присіла під платаном, посиділи, помріяли, пошепталися, пригорнулися – прозвучав перший поцілунок….
Оповідач. У купе зааплодували. Всі визнали, що милозвучна, багата українська мова житиме вічно. Та зазнайкуватий німець не міг примиритися з тим, що програв.
- А коли б я назвав іншу букву?- вигукнув він. - Наприклад, букву «С».
- Гаразд, хай буде «С». своєю мовою я можу створити не лише оповідання, а навіть вірш, в якому всі слова будуть починатися на «С».
Сипле, стелить сад самотній
Сірий смуток – срібний сніг,
Сумно стогне сонний струмінь
Серце слуха скорбний сміх.
- Геніально!Незрівнянно!- закричали англієць і італієць.
Оповідач. Потім всі замовкли. Говорити вже не було потреби…
За лаштунками: Як довго ждали ми своєї волі слова,
І ось воно співа, бринить.
Бринить-співає наша мова,
Чарує, тішить і п`янить.
Народна пісня
1-й ведучий. Ще із сивої давнини, від Кирила і Мефодія, від Нестора – літописця впродовж багатьох років розвивалося, розцвітало рідне слово.
2 –й ведучий. Згадаймо український дотепний жарт! А сміх іскрометний! Українці сміялися споконвіку. Загальновідомо,що українці – творці найтоншого гумору.
Увага на екран!
Відео «Кухлик»
1-й ведучий. Українці сміються відтоді, відколи себе
пам’ятають , бо гумор, сміх, веселість, дотепність є однією з найкращих рис. Час іде, мудра ріка веселих народних усмішок не міліє, талановитих гумористів не меншає.
2-й ведучий. А ти, …………., любиш жартувати?
1 – й ведучий. Звичайно, але поки що надамо слово нашим гумористам.
НАШІ ХЛОПЦІ
Іде вуйко Хрещатиком -
Приїжджа людина.
Запитує у зустрічних:
- А котра година?
Перехожі пробiгають,
Позиркують скоса.
Той рукою вiдмахнеться,
Той відверне носа.
А тут раптом двоє негрів
Вийшли з гастроному.
Один глянув на годинник:
- Зараз чверть на сьому.
Вуйко низько поклонився.
- Дякую, шановнi!
Значить, є ще у столиці
Україномовні.
***
Там, де річка голуба в'ється біля гаю
Хлопець дівчині сказав:
- Я тебе кохаю!"
- Значить, - мовила вона, - візьмем паспортишки
і швирнемось разом до загсишки.
З нами там халам-балам трохи поговорять
З нами там балам-халам штемпель пришпандорять.
- Звідки в тебе ці слова? - хлопець гірко хмуриться
А вона відповіда:
- Що ти корчиш пурицю.
Ти мені не заливай правил пунктуації.
Я тобі й не те скажу після реєстрації!
1- ведучий. Дорогі друзі, українську мову, літературу треба добре знати, щоб не було вам так, як оцій дівульці, про яку зараз ви почуєте у гуморесці « Гаряча філософія».
Не боялася дівулька
Ні лайки, ні бійки.
Закінчила школу на нещасні «трійки»,
Але в мами є знайомий
В університеті.
- Будеш ти на філософськім
Вчитись факультеті.
Та, явившись на екзамен,
Ляпнула дівуля,
Що жив колись на Вкраїні
Філософ Каструля.
І сказав екзаменатор,
Вставши із-за столу:
- Я вам радив би вступити
В кулінарну школу.
І закінчила дівулька
Курси кулінарні.
Пече тепер пиріжечки
І оладки гарні.
І на кухні порядкує
Рукою твердою,
І не плутає Каструлю
Зі Сковородою.
2-й ведучий. Мова – це одне з багатьох чудес світу. Вона є тим цінним надбанням нашого буття,тією скарбницею важливих знань, що визначає нашу ментальність. У ній сконцентровано всі бажання, надії та сподівання мільйонів людей.
1-й ведучий. Саме вона – наша мова – втілює в собі український характер, нашу пам’ять, історію та душевну міць, наші звичаї і традиції, розум і багатющий досвід поколінь, ніжну красу і силу душі людської.
Як сказав Володимир Сосюра:
„Мова – це душа народу, а народ без мови не народ”.
2-й ведучий. Ми живемо на чудовій, багатій, мальовничій землі – на нашій славній Україні. Тут жили наші прадіди, діди, тут живуть наші батьки, тут корінець роду українського, що сягає сивої давнини. І негоже, просто соромно бути поганими нащадками у таких великих і славних батьків.
1-й ведучий. Людині визначено Богом місце народження, країна, небо, вона не може нічого того поміняти, як не може поміняти саму себе. А якщо щось із того призначеного їй, поміняє, то не на краще, бо чуже ніколи не буває кращим. І куди б ти не пішов – твоя Батьківщина, земля твоя, твоя мова, твій народ завжди будуть з тобою. То ж давайте любити нашу Україну так, як любить ось цей маленький хлопчик!
Відео «Я тут народився»
2-й ведучий. Дякуємо за увагу! До нових зустрічей!