Сценарій народознавчого свята-ярмарку
Масниці-Масляної
«Масляна, Масляна, яка ти красна!»
(проводи зими)
Виховна робота.
Заступник директора з виховної роботи Мардарівського НВК І-ІІІ ступенів, Подільського району, Одеської області
Павловська Світлана Іванівна
Ведуча.
І усі чоловіки та хлоп’ята
Поважні і молоді – повні і худі
ми кличемо на свято усіх
сьогодні буде музика та сміх
І весело посміхайтесь
хто веселитись бажає
Тут вас щось цікаве чекає
хто полюбляє забави та сміх
хто не знає, повідомляємо
ми сьогодні масляну зустрічаємо
зиму проводжаємо,
весну Мардарівську зустрічаємо
млинцями смачними усіх пригощати
сьогодні буде все гаразд – день чудовий оце раз
веселий настрій – оце два.
грати, співати будемо разом
та солодощами пригощатися
свято бо ж до нас крокує
і яскраве розмаїття
посмішками нас чарує
посміхайтеся довкола
бо сьогодні свято буде
дуже гарне як ніколи
будьте як дома
знайомтесь з всіма
хто вам не знайомий
отже Масляна починається!
Написи: праворуч — «Весна», у куті «Ярмарок», ліворуч - «Зима». Стоять столики з атрибутами для ярмарки (глечики, глиняні іграшки, бублики, цукерки, вироби з паперу, атрибути до ігор)
Ведуча. Дата святкування Масляної змінюється кожного року, адже дати свята та дати Великого посту тісно пов'язані з датою православного Великодня. Великий піст 2020 – найдовший, найсуворіший та найбільш важливий з усіх чотирьох постів, встановлених церквою. Ведуча. Масляна , Масниця, Сирниця або Сирний тиждень передує семитижневому Великому посту і завершується Прощеною неділею.
Ведуча. Для наших предків це було перше свято весни, повільна зміна харчового раціону, а також прощання із цілою серією зимових свят. Безсумнівно в Масниці є велика кількість звичаїв і прикмет язичників, але в цьому немає нічого поганого. Українці не є сиротами і завжди росли дотримуючись певних звичаїв своїх дідів та прадідів. Деякі окремі ритуали, які відбувалися на Масницю, мали вік більше ніж 2000 років.
Ведуча. Також святкування Масниці неодмінно передбачає поминання померлих родичів. Вважалося що у суботу, на Переступному тижні, Бог відпускав душі померлих на землю. Таких субот було три на рік: одна на передостанньому тижні перед Великим постом, друга перед святом Дмитра, а остання перед святом Трійці.
Ведуча. Але в цей період українці не лише весело проводили час, перш за все на Масницю люди старалися очистити перед постом свою душу. Обов’язковою традицією у цей час було прохання про вибачення у всіх ближніх, яким людина могла вчинити щось недобре. До Масниці у давні часи готувались дуже старанно — як до Різдва чи до Великодня.
Учні 6 класу. До початку 17 століття Масниця святкувалася протягом трьох тижнів. Перший називався Всеїдним — в цей період м’ясо дозволялось споживати щодня. Другий називали Переступним. Третій тиждень називався Сиропустним. І всі дні останнього тижня мали свою назву та звичаї. В деяких регіонах України Масницю називали Колодієм або Колодкою. Самі звичаї, котрі пов’язані з такими назвами, мають дуже глибоке і давнє походження, яке тягнеться ще з того часу, коли на наших землях панувала Трипільська культура. Колодій — був богом злагоди та шлюбу у наших предків.
До того ж цей понеділок значущий для наречених. В цей день в народі заведено відвідувати сватів і домовлятися про проведення майбутніх весіль.
Обов'язковий обряд у вівторок – з'їхати на санках з гірки. Не з'їдеш – скривдиш Масляну.
Незважаючи на те, що сьогодні дуже багато українців вважають традиційною стравою у тиждень перед Великоднім постом млинці, колись на території України їх ніхто не готував. Всі тогочасні українські господині варили традиційні вареники, начинкою для яких, частіше за все, був сир. Саме тому, Масницю у деяких регіонах України часто називали Сирниця. Але на варениках з сиром святкове меню тогочасних українців не закінчувалось. Саме в цей період наші предки споживали дуже багато сметани і масла. Маленькі вареники – це сучасна традиція. В давнину вони були величезними, з великою кількістю начинки. Дуже часто господині пекли налисники з сиром, коржі з пшона, гороху або кукурудзи, варили молочну кашу, кисіль, готували запіканки, сирники, рибу та багато іншого. Також в цей період випікалось досить багато різноманітних солодких смаколиків.
Ведуча. А зараз гумореска «Жерар» у виконанні учня 8 класу Гуцану Максима.
Жерар Ведуча. Пропонуємо загадки Прийшла до нас бабуся у білому кожусі. Поля причепурила – Пухнастим снігом вкрила. Відгадайте, хто вона, Ця бабуся чепурна? (Зима)
Привітанням журавля Я пробуджую поля, Наповняю ручаї Та заквітчую гаї. Кожен з вас мене впізна. Відгадайте хто вона. (Весна)
Перед постом - народні гуляння, М'ясоїд, веселощі, млинці. І з зимою лютою прощання За звітом старовини. (Масляна)
Що за місце підкажіть, Як його назвати? Можна тут будь що купить, Є з чого обрати, Продавці за всіма ходять Звуть всіх купувати, Раз на рік вони виходять, Товари продавати. (Ярмарок)
Він солодкий, не об’ємний, А на смак такий приємний! Тільки хто його спече, До рота зразу він втече! (Млинець)
Руками від вітру махає - Кінця свята ніяк не чекає. Бо розуміє - в одну мить Спалахне та згорить. (Опудало)
Ведуча. Сьогодні спеціально для Вас актори мексиканського серіалу завітали на наше свято-ярмарок, зустрічайте. (9 клас)
Ведуча. Гумореска «Смертельний рахунок» від учнів 9 класу
«Смертельний рахунок»
Ведуча. Бліц – опитування для присутніх: Символом чого є млинці, які печуться на Масляну? (Сонця) Скільки днів святкується Масляна? (7 днів) Чим мастять млинці відразу після випікання? (Маслом) Що в давнину клали на млинці окрім сметани та варення? (Ікру) Що з основних страв Масляної вважають символом місяця? (Вареники) В який із днів Масляного тижня прийнято просити один в одного прощення? (Неділя) За чим люди п'ють чай? (За столом) Яке свято в старовину ще називалось «блиноеда»? (Масляна) Як називаються зменшені млинці? (Оладки) Виберіть правильне закінчення прислів'я: «Перший млинець ...» (Грудкою) Хто в казці К.І.Чуковського гасив пожежу пирогами і млинцями? (Крокодил) Як називається спортивний снаряд з млинцями? (Штанга) Яка геометрична фігурі супроводжує все свято Масляної (Коло. Форма млинця)
Ведуча. Для продовження нашого свята пропонуємо мініатюру «Не знали й не впізнали» (7 клас)
Ведуча. Мініатюра «Інтелігентна розмова» від учнів 7 класу
«Інтелігентна розмова»
Ведуча. Мініатюра «Панянка та селянка» (учні 7 класу) Ведуча. Масляні прикмети скромні і ненав'язливі. Найцікавіші з них пов'язані з першим млинцем, приготованим до свята. Так що зробивши перший млинець – придивися до нього уважно:
Ведуча. Гумореска «Кухлик» у виконанні учениці 5 класу Сауляк Ярослави
«Кухлик»
(Всі учні, учителі, батьки, гості одягаються та виносять опудало Масляної на майданчик до багаття, біля якого проводяться ігри та забави)
Ігри та забави (проводяться на вулиці, на спортивному майданчику) Конкурс «Стрибки у мішках» Дві команди по 4 та більше учасників, перший учасник залізає обома ногами в мішок і по команді починає стрибати до певної позначки, подолавши дистанцію, починає рух назад. У гру вступає наступний учасник. Перемагає команда, учасники якої перші завершили стрибки.
«Три ноги». Команди грають парами. Права нога одного напарника і ліва нога другого зв’язуються між собою. Учасники біжать наввипередки в три ноги.
«Крижаний стовп». Високий стовп і на різній висоті розвішують призи. Найсильніша, чіпкий і завзятий дістає подарунок, що висить вище інших.
«Базиліо та Аліса». Змагаються парами, хто швидше пройде дистанцію. Першому учаснику зав’язують очі, а другий скаче на одній нозі. «Кот» підтримує кульгаву «лисицю», а «лисиця» вказує шлях сліпому «коту».
Конкурс «Знайди своїх» Ми обрали учасників. Зараз ви повинні поділитись на дві команди. Одна команда хрюкає, інша - нявкає. Завдання: випередивши суперників, зібратися своєю командою в купу. Учасникам зав'язують очі і перемішують їх один з одним.
Метання черевика. Суть гри нехитра: необхідно закинути черевик якнайдалі і точніше. Канат. Таку забаву не можна було пропустити. Збиралися дві команди, які стоячи один проти одного, починали перетягувати канат на свою сторону. Кінний бій. Змагаються пари. Один зображує коня, другий-вершника. Пара, в якій вершник не втримався на «коні», вважається як програвша. Можна влаштувати цілий «кінний бій», розділившись на окремі команди.
(Спалювання «Опудала Масляної», хоровод, виконання пісень «Подоляночка», «Масляна») (Продовження свята шкільний ярмарок) Ведуча. А на ярмарку у нас Калачі рум’яні,бублики духмяні Пісні дзвінкі, ігри веселі. А тепер, купці, виставляй свій товар! Ярмарок починай!
Ведуча. Дякуємо всім за участь в цьому святі. Ми з вами гідно провели Зиму до наступного року. Хай цей рік буде для вас щасливим та веселим. Ще раз зі святом вас, до нових зустрічей. |
1
Виховна робота. Свято Масляної. Павловська С.І.