Позакласний захід
Вікторина «Впізнай героя» Мета. Розвивати пам’ять, кмітливість, вміння передавати свої думки в розмові, виховувати любов до книг, бережне ставлення до них. Вчити поважати добро і правду, боротися зі злом і кривдою. Обладнання. Ілюстрації до казок, магнітофон, диск з піснями з казок, сигнальні картки, мішечок, предмети з казок, грамоти учасникам.
Хід заходу: -Доброго дня, друзі. Вітаю вас на гостинах у казки. Добра, мудра, чарiвна казка завжди була у пошанi. Її із задоволенням слухають i дiти, i дорослi. Казки бувають рiзнi: довгi i короткi, веселi, чарiвнi, написанi автором або складенi народом. Проте у всiх казок є одна спiльна риса — мудрiсть. І особливо це проявляється у народнiй казцi. Ми з вами, друзi, знаємо багато чудових українських народних казок. Дiйшли вони до нас завдяки талановитим оповiдачам, яких так багато було колись в Українi, та сумлiнним збирачам народного фольклору.
Казка запросила нас на гостини, щоб дiзнатися, чи добре ми пам’ятаємо її. Отже, оголошую казкову вiкторину.
І конкурс «Розминка» 1. Хто з'їв колобка? а) Коза-дереза; б) пан Коцький; в) Лисичка. 2. Хто п'ятим уліз у рукавичку в однойменній казці? а) Кабан-іклан; б) Вовчик-братик; в) Ведмідь-набрід. 3. Скільки братів було в Котигорошка? а) один; б) три; в) шість. 4. Що зварила кривенька качечка діду та бабі? а) борщ з пампушками; б) вареники та узвар; в) гарбузову кашу. 5. Скільки разів Круть і Верть відмовлялися до¬помогти півнику в казці «Колосок»? а) п'ять; б) два; в) три.
II конкурс. «Вгадай казку» 1) «Приходь, кумоньку, приходь лебедику, чим зможу — тим тебе і пригощу!» (Народна казка «Лисиця та журавель») 2) «Я піду по дрова, а ти нікому дверей не від¬чиняй». (Народна казка «Лисиця та Півник») 3) «Нічого я не пила, нічого не їла». (Народна казка «Коза-дереза»)
4) «А лисичка наскидала рибки з воза, а са¬ма зіскочила та й ласує». (Народна казка «Лисичка-сестричка і вовк-панібрат»)
5) «От не ляпай ніколи по-дурному язиком, то нічого й не буде». (Народна казка «Язиката Хвиська»)
ІІІ конкурс «Загадки казкових героїв» 1. — В одного чоло¬віка був кіт, старий такий, що вже не здужав і мишей ловити. От хазяїн його взяв і вивіз у ліс. Покинув його, а сам поїхав додому.Сидить кіт, коли це підходить до нього Ли¬сичка. («Пан Коцький») — 2. Жили собі дід та баба, та такі убогі, що нічого в них не було. Ось одного разу дід і каже: — Бабусю! Піди у комору, назмітай у засіці борошна та спечи колобок. («Колобок») — 3. Ішов дід лісом, а за ним бігла собачка. Та й загубив дід рукавичку. («Рукавичка») — 4. Жили собі дід та баба. Дід служив на май¬дані майданником, а баба вдома сиділа, мички пряла. От баба і напала на діда: — Зроби мені та й зроби, діду, солом'яного бичка і осмоли його смолою. («Солом'яний бичок») 5. — Здорова була, лисичко-сестричко! —Здоров. — А що ти робиш? — Рибку їм! — Дай і мені! — Отак! Я стільки морочилась, ловила та й віддай йому. Піди сам на¬лови та й з'їж на здоров'я! — Я не вмію, навчи мене! ( «Лисичка-сестричка і Вовк-панібрат») 6. — Жили собі дід та баба. Поїхав дід на яр¬марок та й купив собі козу. («Коза-Дереза»)
ІV конкурс "Здогадалки» 1. «Баба діда за сорочку, дочка бабу за торочку…»( «Ріпка») 2. «Я не пила , я й не їла: тільки бігла через місточок та вхопила кленовий листочок, бігла через гребельку та вхопила водиці крапельку…» («Коза-дереза») 3. «А мишка бігла, хвостиком зачепила, яєчко покотилося, впало та й розбилося.» («Курочка Ряба») 4. «Уліз ведмідь – семеро стало…» («Рукавичка») 5. У якій казці дівчинка випила випила з пляшки невідому рідину і зменшилась у розмірі? («Аліса в країні чудес».) 6. У якій казці принцеса вкололась гострим предметом, що після цього трапилось? ( У казці «Спляча красуня» принцеса вкололась веретенцем і заснула на сто років.) 7. Один смішний чоловік може гратися на балконі, перехилятися через підвіконня, навіть жити на даху. Хто це і з якої казки? ( Карлсон з казки «Карлсон, що живе на даху».)
V конкурс Для капітанів команд. (Вчитель викликає капітанів і вони витягують листочки з завданням.) 1. Скільки звірів помістилося в рукавичці, яку загубив дід? Назвати героїв. Відповідь. Сім героїв: мишка - шкряботушка, жабка-скрекотушка, зайчик-побігайчик, лисичка-сестричка, вовчик-братик, кабан - іклан, ведмідь - набрід. 2. Скільки звірів зустрів по дорозі Колобок? Відповідь. Четверо звірят: зайчик, лисичка - сестричка, вовчик-братик, ведмедик. 3. Скільки героїв-персонажів витягують ріпку? Відповідь. Шість героїв: дід, баба, внучка, собачка, котик, мишка 4. Скільки звірів приліпилося до солом’яного бичка у казці «Солом’яний бичок»? Відповідь. Четверо Вовк, ведмідь, заєць, лисиця.
VI «Країна загадок» На городі, що за черга Дід і баба тут стоїть. Тягнуть щось перед собою І не витягнуть ніяк. (Ріпка)
Ти впізнаєш вмить її Одяг весь у попелі Мачуха все лається Сестри насміхаються. (Попелюшка)
Маленьке, сіреньке, Біди наробило: Щось біле, кругленьке, Хвостиком розбило. Сумує і плаче бабуся, Дідусь витирає сльозу, А курочка кудкудаче: «Я вам золоте знесу.» (Курочка Ряба)
В’ється річка невеличка Хлопчик у човні сидить. З берега матуся кличе, Щоб обідом пригостить. І вгадать цього героя Справа зовсім не складна. Казка ця усім відома Про кого вона? ( Про Івасика Телесика)
Хто кругленький і смачненький, Із віконця скік та скік. Втік від баби та від діда До лисички на язик? (Колобок)
Дівчина, Хоч і кривенька, Роботяща, Моторненька, Як гніздо її Спалили, То з качками Полетіла. Всі ви знаєте Цю казку, Тож назвіть її, Будь ласка! («Кривенька качечка».)
Ця брехуха — і рогата І баньката, й бородата. Обдурила свого діда, Принесла в родину біди, Хату в зайчика украла, Жити в домі цьому стала. (Коза-Дереза.)
Ця хатинка,така мила, Всіх у себе приютила: Мишку, зайчика,лисичку, Вовка, жабку невеличку, І кабанчика іклана, І ведмедя великана. Це хатинка невеличка Зветься просто — ... (Рукавичка).
Двоє сірих Мишенят Працювати не хотять. Все пустують, все танцюють, Півника прохань не чують. До роботи — геть не годні, То ж лишилися голодні. Як же звати Мишенят? Хто ж бо знає із малят? (Круть, Верть.)
Хто журавлика вітав, Ще й кашкою пригощав? Пригадайте-но, будь ласка, Із якої герої казки? («Лисичка та Журавель».)
VII конкурс «Чарівні слова.» Пригадайте, хто говорив такі чарівні слова?: 1. « По щучьему велению по моему хотению…»(Омелько) 2. «Сивко - бурко, віщий каурко? Стань переді мною, як…..» (Іван – дурак. Казка «Сивка – бурка») 3. «Сім – Сім, відкрий двері.» (Алі –Баба. Арабська казка «Алі – Баба і сім розбійників.») 4. «Крекс, фекс, пекс!» (Буратіно. О.Толстой «Золотий ключик, або пригоди Буратіно.») 5. «Не їж мене, я тобі пісеньку заспіваю.» (Колобок. Українська народна казка.) 6. «Один, два, три. Горщик, вари!» (Дівчинка. Брати Грімм «Горщик каші») 7. «Котику-братику, несе мене Лиска По каменю-мосту на своєму хвосту, Порятуй мене!» («Казка про Котика і Півника») 8. «Призволяйся, Журавлику, призволяйся, лебедику…» («Лисичка та Журавель»)
|