"Світ чарівної казки" урок

Про матеріал
Конспект уроку ( Казка "Красносвіт", підручник "Українська мова та читання: підручник для 3 класу (частина 2). Автор: М.І. Чумарна)
Перегляд файлу

СВІТ ЧАРІВНОЇ КАЗКИ

Матеріал уроку. «Красносвіт» (українська народна казка).

Мета.  Розширити й узагальнити знання учнів про види українських казок, які        вони читали у початкових класах, ознайомити дітей з ознаками чарівної казки, удосконалювати їхнє вміння читати діалоги, виховувати любов та повагу до народної творчості.

Обладнання. Презентація до уроку, таблиця Шульте, картки зі словами, картки для словникової роботи.

 

Хід уроку

І. Вправи на вдосконалення навичок читання.

  1. Вправи на розвиток периферичного зору.

 

Робота з таблицею Шульте на індивідуальних картках. За 30 – 50 секунд діти мають прочитати числа в послідовностівід 1 до 16, не переміщуючи зір за межі центральної клітки.

  1. Читання прислів’їв на одному мовному видихові.

 

Яке частування – таке й дякування.

Без трудів не їстимеш пирогів.

Чия відвага, того й перемога.

  • Пригадайте казки, до яких підходять ці прислів’я.

 

  1. «Вирощуємо» дерева.

 

Робота з карткою № 3.

  • Які слова допоможуть дереву вирости сильним і красивим?

ІІ. Повідомлення теми і мети уроків.

 

  • Ви зауважили, що в наших казках батько з матір’ю інколи фігурують там, де є троє, п’ятеро, семеро, дев’ятеро, дванадцятеро дітей? Дід і баба, як правило, або зовсім не мають дітей, або отримують їх у дар чарівним способом. Українська казка – це особливий скарб алегоричної мудрості, який закодував у собі знання про творення світу і всіх живих істот, про роль людини у цьому світі. Казка тонко і легко розкриває на рівні нашої підсвідомості ті потаємні комірчини пам’яті, в яких заховані закони співжиття у безмірному просторі буття. Тільки зовні казка видається простою: насправді вона має чіткі сюжетні лінії з потрійним повтором. У ній завжди присутні дуальні «герої», які символізують Добро і Зло, Життя і Смерть, Правду і Кривду. Казка – це як вишитий рушник, на котрому в барвистих завиточках можна вгадати контури вічного Дерева Життя.
  • Відгадайте назву казки, читаючи у кожному слові лише виділену букву.

КАЗКА, РАДІСТЬ, ПОТАЙКИ, СОНЦЕ, КОРІННЯ, ОДЕЖА, СОН, ВІТЕР, ДІТИ, ТВОРЕЦЬ.

  • Сьогодні на уроці ми будемо ознайомлюватися з українською народною казкою «Красносвіт».

ІІІ. Опрацювання казки «Красноцвіт».

 

  1. Ознайомлення з визначенням «чарівні казки».

 

  • Які казки нас повчали у 1 і 2 класі? («Івасик – Телесик», «Кривенька качечка», «Вовк і семеро козенят», «Колобок», «Ріпка», «Золоте яєчко», «Круть та Верть», «Котик і півник».)
  • Що об’єднує більшість цих казок? (Більшість із них – про тварин.)
  • Є інша група казок, герої яких – з надзвичайною силою, вступають в двобій зі злом та брехнею. У таких казках описані незвичайні пригоди, що обов’язково пов’язані з чарами і дивовижними перетвореннями. Це – чарівні казки.
  • Сьогодні ми поринемо у світ чарівної казки «Красносвіт».

 

  1. Слухання казки. Перевірка первинного сприймання.

 

Комбіноване читання: поєднання розповіді з читанням.

 

  1. Гра «Мікрофон»

 

  • Як звуть головного героя казки?
  • Чому він має таке ім’я?
  • Де ховався Красносвіт?

 

  1. Словникова робота.

 

а) вправляння у читанні слів ( вчитель показує, учень читає)

б) тлумачення незрозумілих слів.

Обруч – металеве кільце. Тут: кайдани.

Кужіль – колесо, з допомогою якого пряли нитки.

 

  1. Самостійне читання учнями казки мовчки.

 

  • Хто ще є персонажами казки?

 

  1. Читання учнями казки за логічно завершеними частинами. Складання плану.

 

а) 1-ша частина – до слів «…сватай за мене його дочку».

- Де чоловік знайшов яйце?

- Хто вийшов уночі з яйця?

- Що попрохав Красносвіт чоловіка?

 

б) 2-га частина – до слів «…і пропав».

- Як жили царівна і Красносвіт?

- Хто прийшов до царівни? Що вона їй порадила?

- Що зробила царівна?

- Що сказав Красносвіт?

 

в) 3-тя частина – до слів «…а за садом двір Поганого царя».

- До кого прийшла царівна спочатку? Що дала їй Морозиха?

- До кого прийшла царівна потім? Що дала їй Місячиха?

- До кого ще прийшла бідолашна жінка? Що та дала їй?

 

г) 4-та частина – до слів «…їй третю ніч провести у кімнаті Красносвіта».

- Що робила жінка Поганого царя біля ставка?

- На що вимінювала царівна подаровані речі?

- Чому їй не вдалося поговорити з Красносвітом?

 

ґ) 5-та частина.

- Хто розповів Красносвітові про царівну?

- Що порадив Красносвіт передати жінці?

- Чому щезла погана цариця?

 

  1. Колективне складання плану.

Діти пропонують свої пункти плану, найкращі варіанти записуємо на дошці.

 

  1. Вправи на вдосконалення техніки читання.

«Прочитай речення про…»

  • … те, де чоловік знайшов яйце.
  • … те, хто вийшов із яйця.
  • …те, як Красносвіт одружився з царівною.
  • …те, як залізна палиця прикувалася до рук царівни.
  • … те, як Морозиха розпитувала свого чоловіка.
  • … те, що дала царівні Місячиха.
  • … те, як прийняла царівну Вітриха.
  • … те, як царівна відіпрала сорочку.
  • …те, коли слуга розповів господареві про жінку.
  • … те, як щезла цариця.

 

  1. Стислий переказ казки за планом.

 

  1.  Хвилинка фантазії.

 

  • Спробуйте пофантазувати, в яких світах мандрували Красносвіт та його цариця і в чому сила прутиків – однолітків.
  • Які ще чарівні епізоди з казки вас зацікавили?

 

IV. Узагальнення прочитаного.

 

  • Чому дружину Красносвіта було покарано і їй довелося ходити по світу в залізних черевиках та кайданах? За що сердилися на неї дружини Мороза, Місяця та Вітру?

 

V. Підсумок уроку.

 

  • До якої групи казок можна віднести цю казку?
  • Які ознаки чарівності є у ній?

 

Робота в зошиті ( якщо залишиться час або на домашнє завдання).

Д/з. Намалюйте ілюстрації до улюблених казок.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

docx
Додано
10 листопада 2021
Переглядів
2008
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку