Тема. Вимова звуків, що позначаються буквами ґ і г
Мета: поглибити знання про звуковий склад української мови, навчитися правильно вимовляти звуки, що позначаються буквами г і ґ; формувати вміння розрізняти букви г і ґ; розвивати фонематичний слух, мислення, пам'ять, увагу, спостереження; вміння римувати, навички використання орфографічного та тлумачного словників; розширювати словниковий запас дітей; виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку: урок-гра, урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, мультимедійний пристрій , словники, малюнок винограду, мультимедійна презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Настановчо-мотиваційний етап.
Сьогодні в нас буде незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну прекрасну, в країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову.
Країна цікава, тож парти свої
Перетворіть у всюдиходи малі.
Всі сядьте рівненько, працюйте уважно.
Потрапить туди щоб було вам неважко.
Вправа «Хвилинка настрою»
Психологічна вправа « Сонечко світить…»
Усім вдалої роботи!
ІІІ. Створення ігрової ситуації.
Слово вчителя.
( Вчитель показує на аркушах 2 літери)
Це дві літери-сестрички. Вони шукають нових друзів і тому вирішили запросити вас до себе в гості. Але перш, ніж потрапити до них, вам потрібно буде виконати декілька завдань.»
-Ну що, діти, вирушаємо в незвичайну мандрівку до країни звуків. А як вона називається?(фонетика)
IV. Актуалізація опорних знань учнів.
Індивідуальні картки. «Фонетична скринька».
Учням потрібно дістати зі скриньки аркуш і відповісти на запитання.
-Який розділ науки про мову ми вивчаємо?
-Що вивчає фонетика?
-Скільки звуків в українській мові?
- На які дві основні групи поділяються звуки?
-Скільки є голосних звуків і як вони творяться?
- Скільки є приголосних звуків і як вони поділяються за способом творення?
- Як поділяються звуки за вимовою?
- Як передати вимову на письмі?
1 ягідка ( буква М)
V. Мотивація навчальної діяльності.
1. Слово вчителя.
Мандруючи цією країною, ми будемо спілкуватися з її мешканцями і разом із цим виконувати наступні завдання: здобувати нові знання, будемо навчатися розрізняти й правильно вимовляти звуки. А які звуки, ви дізнаєтесь, коли прослухаєте віршик.
Галасливі ґави й галки
в гусенят взяли скакалки.
Гусенята їм ґелґочуть,
Що й вони скакати хочуть.
2 ягідка ( буква О)
-Отже, на які звуки ви звернули увагу в цьому віршику?( г і ґ)
-У звуків є вірні друзі – це літери або букви. Позначаються вони на письмі так Г, г і Ґ, ґ.
Саме ці літери – сестрички й запросили вас у гості.
Інтерактивний метод «Мікрофон».
Опитування «Закінчіть речення»
« На уроці я хочу навчитися…»
« На уроці я хочу дізнатися…».
VI. Опрацювання нового матеріалу.
Запам’ятаймо!
В українському алфавіті є дві подібні букви - г і ґ. Вони позначають на письмі різні звуки.
Звук [г] утворюється низько в гортані ( гарний, господар, гуси, гуляти, груша, гості).
Звук [ґ] утворюється за допомогою задньої частини язика (ґава, ґрунт, ґанок, ґазда, ґелґотіти, ґречний).
2.Презентація «Буква Ґ, ґ».
Буква Ґ з ріжком вгорі
Посміхнулась дітворі:
— Щоб дзвінкіш лунала мова,
Я прийшла в абетку знову,
Бо колись у ній жила,
Мов та маківка, цвіла.
В багатьох словах цікавих
Красувалась, наче пава:
Ґрунт і ґрати, і ґирлиґа,
Ґуля, ґніт, дзиґар і дзиґа,
Ґаламаґа, ґринджолята...
Тож прийміть мене, малята.
Придивляйтеся, вивчайте,
Букву Ґ не забувайте.
Історична довідка.
Літеру ґ вилучили з українського алфавіту в 1933 році, а повернули – в 1990 р.
2.Робота з таблицею (у презентації).
Читання слів «ланцюжком».
Слова з літерою Ґ, ґ.
аґрус |
ґелґотати |
ґроно |
ґава |
ґирлиґа |
ґрунт |
ґазда |
ґлей |
ґрунтовний |
ґандж |
ґніт |
ґудзик |
ґанок |
ґонт |
ґума |
ґатунок |
ґрати |
ґумка |
ґвалт |
ґречний |
дзиґа |
ґедзь |
ґринджоли |
зиґзаґ |
Орфоепічна хвилинка
Прочитайте слова, правильно вимовляючи звуки [ґ] і [г].
Голова, ґрати, гімназія, ґніт, ґринджоли, гості, дорога, ґуля, дзиґа, говорити, орфографія, Ольга, ґанок, ґазда, Євген, ґвалт, гора, аґрус, ґава.
3 ягідка ( буква Л)
Робота з підручником.
Читаємо правило та вправу в підручнику.
VII. Закріплення вивченого.
-Так, дійсно, слів з літерою ґ небагато, тому їх слід запам'ятати. Значення таких слів не завжди нам відоме, тому ми спробуємо це з'ясувати. Для цього використовується тлумачний словник.
Робота зі словником ( роздрукувати на кожну парту)
Аґрус -рослина, ягоди
Ґаблі -вила з трьома зубцями
Ґава- ворона
ґазда, ґаздиня -господар, господиня
ґандж- вада
ґанок- прибудова біля входу в будинок
ґатунок- сорт, розряд виробу за якістю
ґвалт, ґвалтувати- сильний крик, галас; волання про допомогу; змушувати силою
ґедзь- комаха
ґлей- вишневий клей
ґніт- у свічці
ґрати- переплетення металевих прутів на вікнах
ґречний- увічливий, чемний
ґринджоли- сани
ґрунт- верхній шар земної кори
ґудзик- застібка в одязі, прикраса
ґуля- наріст на тілі
дзиґа- дитяча іграшка
дзиґарі- годинник
дзиґлик- стільчик
зиґзаґ і зигзаг- ламана лінія
Розподільний диктант
Розподілити слова у дві колонки 1- з літерою г, друга – з ґ.
(Г,Ґ) айок, (г, ґ) алас, (г, ґ)ава, (г, ґ) андж, (г, ґ)алицький, (г, ґ)аньба, (г, ґ)рунт, (г, ґ)іркий, (г, ґ)ість, (г, ґ)удзик, (г, ґ)уля, (г, ґ)едзь.
Самоперевірка за ключем
Ключ
Г- гайок, галас, галицький,ганьба, гіркий, гість.
Ґ- ґава, ґандж, ґрунт, ґудзик, ґуля, ґедзь.
4 ягідка (буква О).
Робота біля дошки. Лінгвістична гра «Зашифроване слово».
Учням потрібно записати слова, що відповідають поданим значенням. Учитель зачитує значення слів .
1)Площадка зі східцями при вході в будинок.(ґанок)
2)Кущ із колючими гілками та зеленими чи коричнюватими кисло – солодкими на смак ягодами. (аґрус).
3)Верхній шар землі, на якому ростуть рослини і де є різні живі організми.( ґрунт)
4)Невеликий предмет, найчастіше круглої форми, який пришивають на одяг для застібки чи прикраси.( ґудзик)
5)Скупчення значної кількості невеликих плодів або квітів на гілці.( ґроно)
6)Дитяча іграшка у вигляді кола або кулі на осі, яка при швидкому обертанні утримується у вертикальному положенні.(дзиґа)
7)Ламана лінія, напрямок по ламаній лінії (зиґзаґ)
8)Маленькі дитячі санчата.( ґринджоли)
Ягідка 5 (буква Д ).
Робота в парах. Творча робота.
а)Завдання записані на картках: у тлумачному словнику знайти й пояснити в зошити лексичне значення слів.
Тлумачний словничок ( малюнковий)
ГРАТИ - виконувати щось на музичному інструменті або грати в гру .
ҐРАТИ- переплетення металевих (зрідка дерев'яних) прутів, що використовується для загорожі.
ГНІТ- те, що морально пригнічує, мучить: тягар.
ҐНІТ- стрічка або шнур, що використовується для горіння у деяких освітлювальних та нагрівальних приладах
ГУЛЯ – 1)жіноче ім’я; 2)веселе проведення часу з танцями та розвагами.
ҐУЛЯ- заокруглена опуклість, наріст на тілі людини або тварини від запалення, удару і т. ін.
Ягідка 6 (буква Е ).
б)Творче завдання: із одніє з цих пар слів скласти вірш.
1.За м’ячем ганялась Гуля
Стрибнув м’яч
І в Гулі ґуля.
Ягідка 6 (буква Ц ).
Мовна гра „Коректор”.
Завдання: виправити помилки, правильні відповіді записати, підкреслити слова, в яких були допущені помилки. Учні виконують завдання самостійно, потім зачитують відповіді вголос.
Ґолос, грудень, ґрецький, гава дзиґа, ґавкати, ґумовий, гелготати, гребінь, газда, газета, гудзик.
Ягідка 7 (буква Ь).
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА (у презентації)
Гуси гучно ґелґотали —
Горобці зерно клювали.
Гуси гонять горобців,
Голубок на ґанок сів.
1. В. п.: основна стійка, ноги нарізно, руки в сторони. 1–4 — хвилеподібні рухи руками.
2. В. п.: основна стійка. 1–4 — нахили тулуба вперед: прогнувшись, руки назад.
3. В. п.: стійка руки в сторони. 1–4 — нахили тулуба вліво, вправо.
4. В. п.: основна стійка. 1–4 — присідання, руки вперед і повернення у В. п.
VIII. Узагальнення та систематизація вивченого
Бліцопитування:
- У чому схожість і відмінність вимови звуків [г] і [ґ ]?
ІХ. Підсумок уроку.
Прийом «Лінгвістичний волейбол»
Рефлексійна анкета
Сьогодні на уроці я:
Дізнався…
Повторив…
Навчився…
Зрозумів…
Зробив успіхи в…
Труднощі я відчув…
Ягідка 8 ( !)
-Діти, погляньте, ми з вами виконали всі завдання , подружилися з літерами – сестричками, і вони вам кажуть: «МОЛОДЦІ!»
-Так, ви дійсно молодці, добре сьогодні попрацювали і отримали такі оцінки…
2.Виставлення оцінок.
X. Домашнє завдання:
Обов’язкове:
Для учнів високого й достатнього рівня:
Для учнів середнього рівня:
Записати 10 слів з літерою ґ, з трьома скласти речення.
Тлумачний словничок ( малюнковий)
ГРАТИ - виконувати щось на музичному інструменті або грати в гру .
ҐРАТИ- переплетення металевих (зрідка дерев'яних) прутів, що використовується для загорожі.
ГНІТ- те, що морально пригнічує, мучить: тягар.
ҐНІТ- стрічка або шнур, що використовується для горіння у деяких освітлювальних та нагрівальних приладах
ГУЛЯ – 1)жіноче ім’я; 2)веселе проведення часу з танцями та розвагами.
ҐУЛЯ- заокруглена опуклість, наріст на тілі людини або тварини від запалення, удару і т. ін.
Тлумачний словничок ( малюнковий)
ГРАТИ - виконувати щось на музичному інструменті або грати в гру .
ҐРАТИ- переплетення металевих (зрідка дерев'яних) прутів, що використовується для загорожі.
ГНІТ- те, що морально пригнічує, мучить: тягар.
ҐНІТ- стрічка або шнур, що використовується для горіння у деяких освітлювальних та нагрівальних приладах
ГУЛЯ – 1)жіноче ім’я; 2)веселе проведення часу з танцями та розвагами.
ҐУЛЯ- заокруглена опуклість, наріст на тілі людини або тварини від запалення, удару і т. ін.
Тлумачний словничок ( малюнковий)
ГРАТИ - виконувати щось на музичному інструменті або грати в гру .
ҐРАТИ- переплетення металевих (зрідка дерев'яних) прутів, що використовується для загорожі.
ГНІТ- те, що морально пригнічує, мучить: тягар.
ҐНІТ- стрічка або шнур, що використовується для горіння у деяких освітлювальних та нагрівальних приладах
ГУЛЯ – 1)жіноче ім’я; 2)веселе проведення часу з танцями та розвагами.
ҐУЛЯ- заокруглена опуклість, наріст на тілі людини або тварини від запалення, удару і т. ін.
Тлумачний словничок ( малюнковий)
ГРАТИ - виконувати щось на музичному інструменті або грати в гру .
ҐРАТИ- переплетення металевих (зрідка дерев'яних) прутів, що використовується для загорожі.
ГНІТ- те, що морально пригнічує, мучить: тягар.
ҐНІТ- стрічка або шнур, що використовується для горіння у деяких освітлювальних та нагрівальних приладах
ГУЛЯ – 1)жіноче ім’я; 2)веселе проведення часу з танцями та розвагами.
ҐУЛЯ- заокруглена опуклість, наріст на тілі людини або тварини від запалення, удару і т. ін.
Тлумачний словничок ( малюнковий)
ГРАТИ - виконувати щось на музичному інструменті або грати в гру .
ҐРАТИ- переплетення металевих (зрідка дерев'яних) прутів, що використовується для загорожі.
ГНІТ- те, що морально пригнічує, мучить: тягар.
ҐНІТ- стрічка або шнур, що використовується для горіння у деяких освітлювальних та нагрівальних приладах
ГУЛЯ – 1)жіноче ім’я; 2)веселе проведення часу з танцями та розвагами.
ҐУЛЯ- заокруглена опуклість, наріст на тілі людини або тварини від запалення, удару і т. ін.
-Який розділ науки про мову ми вивчаємо?
-Що вивчає фонетика?
-Скільки звуків в українській мові?
- На які дві основні групи поділяються звуки?
-Скільки є голосних звуків і як вони творяться?
- Скільки є приголосних звуків і як вони поділяються за способом творення?
- Як поділяються звуки за вимовою?
- Як передати вимову на письмі?
Словник літери Ґ
Аґрус -рослина, ягоди
Ґаблі -вила з трьома зубцями
Ґава- ворона
ґазда, ґаздиня -господар, господиня
ґандж- вада
ґанок- прибудова біля входу в будинок
ґатунок- сорт, розряд виробу за якістю
ґвалт, ґвалтувати- сильний крик, галас; волання про допомогу; змушувати силою
ґедзь- комаха
ґлей- вишневий клей
ґніт- у свічці
ґрати- переплетення металевих прутів на вікнах
ґречний- увічливий, чемний
ґринджоли- сани
ґрунт- верхній шар земної кори
ґудзик- застібка в одязі, прикраса
ґуля- наріст на тілі
дзиґа- дитяча іграшка
дзиґарі- годинник
дзиґлик- стільчик
зиґзаґ і зигзаг- ламана лінія
Словник літери Ґ
Аґрус -рослина, ягоди
Ґаблі -вила з трьома зубцями
Ґава- ворона
ґазда, ґаздиня -господар, господиня
ґандж- вада
ґанок- прибудова біля входу в будинок
ґатунок- сорт, розряд виробу за якістю
ґвалт, ґвалтувати- сильний крик, галас; волання про допомогу; змушувати силою
ґедзь- комаха
ґлей- вишневий клей
ґніт- у свічці
ґрати- переплетення металевих прутів на вікнах
ґречний- увічливий, чемний
ґринджоли- сани
ґрунт- верхній шар земної кори
ґудзик- застібка в одязі, прикраса
ґуля- наріст на тілі
дзиґа- дитяча іграшка
дзиґарі- годинник
дзиґлик- стільчик
зиґзаґ і зигзаг- ламана лінія
Додаток 1.Презентація «Буква Ґ, ґ».
Додаток 2.
Додаток 3. Вправа «Дерево знань» (презентація).
Використаний матеріал:
О. Пометун, Л. Пироженко. – К.: А.Н.Н., 2002.
5. Тлумачний словник української мови А. П. Загнітко, І А. Щукіна, Донецьк, «БАО»,2009