Презентація наочно демонструє основну інформацію про козаків як особливий прошарок тогочасного суспільства. Цікаві ілюстрації та картинки дають можливість учням краще запамятати матеріал.
Виникнення українського козацтва та Запорізької Січі
Номер слайду 2
Мета уроку: навчальна: охарактеризувати причини виникнення українського козацтва; проаналізувати особливості господарського життя; визначити місцезнаходження перших Січей; прослідкувати характерні риси суспільного устрою Запорізької Січі. розвиваюча: продовжити працювати з історичними джерелами; робота з картою; аналіз понять: «козак», «пороги», «клейноди». виховна: виховати почуття патріотичності, поваги до пам'яті і творчої спадщини українського козацтва.
Номер слайду 3
План Особливості соціально-економічного і політичного життя в кінці XV століття. Утворення перших Січей. Господарська діяльність козаків. Заснування Запорізької Січі. Політичні символи нової держави.
Номер слайду 4
Територія сучасної України та сусідніх держав в кінці ХV століття
Номер слайду 5
Літопис Григорія Граб'янки – одне із джерел про походження козацтва.
Номер слайду 6
Основні причини виникнення козацтва 1) Польща і Литва обмежувалися самоврядування цих земель аж до ліквідації залишків їх автономії; 2) окатоличення православних; 3) консолідація шляхетства, що вело до розширення його землеволодіння; 4) посилення феодального гніту.
Номер слайду 7
Таким чином, до початку XVI століття козаками було освоєно середнє Подністров'я та Запоріжжя. У середині XVI століття на Дніпрі за порогами був створений козацький центр Запорізька Січ.
Номер слайду 8
Січ – укріплена фортеця
Номер слайду 9
Пороги Дніпра і місця створення Січей
Номер слайду 10
Козацький зимівник Чайка козацьке судно
Номер слайду 11
Вогнепальна зброя козаків Холодна зброя козаків
Номер слайду 12
Дмитро Вишневецький Український політичний і військовий діяч, один з організаторів запорізького козацтва, козацький гетьман і засновник Запорізької Січі.
Номер слайду 13
К О З А Ц Ь К А Р А Д А
Номер слайду 14
Символи влади Печатка Бунчук Пірнач і булава Литаври Козацькі корогви - прапори
Номер слайду 15
Домашнє завдання 1. Вивчити матеріал за підручником, для самоперевірки використати питання після параграфу. 2. Намалювати портрет козака у повний зріст або козацькі клейноди.