Святченко
Ольга Миколаївна
Педагогічне кредо:
Поставити справу так, щоб усе, що підлягає вивченню, вивчалось:
Я.А. Коменський
Випереджуючий урок рідної мови
Тема уроку: Префікс як значуща частина слова. Словотворча роль префікса
Мета уроку:
Обладнання: картки-слова, таблиця-схема «Будова слова», пам’ятки для учнів щодо розбору слів за будовою, конверти, прислів’я, портрет Т.Г.Шевченка, одяг з кишенею, тлумачний словник, малюнки.
Завдання уроку: Думати швидко.
Виконувати чітко.
Творчо працювати.
Каліграфічно писати.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Девіз уроку:
Схилились голівки до праці мерщій,
Ти всі перешкоди здолати зумій.
Працюй наполегливо, швидко, старанно,
Щоб кожна хвилина не втратилась марно.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Пригадати вивчене про будову слова на минулих уроках.
«Мозкова атака»
Подорож Країною Морфологією. Тренувальні вправи
Не за синіми морями, не за дальніми лісами.
А в Словарику-Країні жили-були поживали
Старий корінь сивуватий,
Префікс-брат його молодший,
Суфікс – добрий молодець
І закінчення на кінець.
Були всі вони сусіди,
Жили мирно, не тужили.
І в Словарії, звичайно,
Поважали їх й любили.
Одне одному служили
і слова нові творили
На дошці прикріплені картки – слова:
Країна Морфологія
Учитель. Значущі частини слова, з якими ви вже ознайомились на минулому уроці, називаються – морфемами.
Робота в групах (кожній групі дається картка «Розбір слова за будовою» в розкиданій послідовності).
Завдання: Правильно встановити послідовність розбору слова за його будовою за допомогою цифр (1, 2, 3, 4, 5)
Перевірка виконання завдань
На дошці учитель вивішує таблицю розбору слова за будовою.
Групи звіряють свої відповіді за нею.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Загадково-природничий диктант
Завдання
На рукав мені злетіла
Поки ніс її сюди,
Стала краплею води. (Сніжинка)
Не лякається застуди.
Як сніги впадуть умить
Із Сибіру прилетить. (Снігур)
Сніг, Сніжинка, Снігур, Сніговик, Снігуронька, Засніжило.
Аналіз слова засніжило
На дошці вивішується малюнок, за ним діти пояснюють слово засніжило.
Учитель. Так діти, морфема, яка стоїть перед коренем (сніж) в слові (засніжило), називається – префіксом.
ІV. Оголошення теми і мети уроку
V. Засвоєння нового матеріалу
Ознайомлення з правилом (Що таке префікс і яка його роль як морфеми). Діти ознайомлюються з правилом зі слів учителя.
Закріплення правила
Гра «Берег – річечка». Учні діляться на варіанти. І варіант – берег, він сидить на місці, ІІ варіант – річечка, він знайомить кожного учня свого ряду з правилом. Таким чином, кожний учень розказує дане правило 5-6 разів.
VІ. Закріплення здобутих знань про префікс
Гра «Будівельники» (диференційовано)
«Сонечки» |
«Промінчики» |
З даних морфем утворити слова і знайти слово з префіксом, визначити його. вод, ич, ян, к, під, ий, а (Вода, водичка, водяний, підводний) |
За допомогою префіксів утворити нові слова від слова йти. (Прийти, дійти, зайти, вийти, перейти, підійти) |
Робота в парах
Вправа-конкурс «Хто більше добере префіксів до слів: лити, фарбувати»
«Сонечки» |
«Промінчики» |
|
по до за пере під ви
|
до за на пере під по
|
|
Фізкультхвилинка (психологічний тренінг).
Учні показують рухами все те, що їм говорить учитель.
Учитель. Сядьте зручно, закрийте свої оченята. Уявімо, що ми на подвір’ї.. Випало багато снігу. Сонечку набридло сидіти в своїй хатинці, і воно посилає нам свої промінці. Вони торкаються вашого обличчя, пестять його. Доторкніться до них. Ми простягаємо ручку, щоб зловити промінчик, але відчуваємо, що на руці сніжинка. Вона замерзла, давайте її зігріємо. Від нашого тепла вона розтанула. Потремо свої долоньки з силою, щоб відчути в них багато тепла. Притуліть свої долоньки до долоньок товариша і скажіть один одному свої побажання:“Я дарую тобі своє тепло. Будь добрим, щирим, милосердним”.
Каліграфічна хвилинка (диференційовано)
Спільне для команд завдання:
1. Каліграфічно записати словосполучення букв і слово «праця»
Ця, пр, ац, праця
«Сонечки» |
«Промінчики» |
2. Дібрати синоніми до слова праця. (Праця – робота – труд)
3. За допомогою префіксів від слова праця утворити нові слова. (попрацювати, допрацювати, запрацювати, відпрацювати) |
2. Записати 2 словосполучення зі словом праця. (Тяжка праця, легка праця)
3. Розібрати слово праця за будовою.
|
Перевірка виконаних завдань
Завдання. Пригадати прислів’я про працю.
Орієнтовні відповіді
Не дивись на чоловіка, а на його діло. Де руки і охота, там кипить робота. Добре роби – добре й буде. Була б охота – піде на лад усяка робота. Не кажи не вмію, а кажи навчусь.
Робота з підручником
Робота в парах. Вправа 241 (усно)
Схід – захід
Вхід – вихід
Влетів – вилетів
Заніс – виніс
Зачинити – відчинити
Закопати – відкопати
Завдання. До поданих слів дібрати антоніми, виділити в них префікси. (Взаємоперевірка)
Розвиток зв’язного мовлення
Бесіда «Для чого людям джерельце і як потрібно за ним доглядати?»
Вправи 242, 243 (диференційовано)
« Сонечки» |
«Промінчики»
|
Вправа 242 1. Виписати виділені слова, визначити в них префікс. (Виблискує, прийду, порозчищаю, обкладу, обмощу, задзвенить, заспіває) . 2. Пояснити наявність 2 префіксів в слові порозчищаю. |
Вправа 243 1. За зразком. Утворити нові слова за допомогою префіксів і записати словосполучення (3 слова). (Занести сумку, перенести через річку, повести розмову, завезти піску).
|
Перевірка виконаних завдань
Орфографічна хвилинка
2. Словникова робота над словом кишеня
а). Розгляд малюнку одягу з кишенею
б). Тлумачення слова кишеня
Кишеня – частина одягу (пальта, куртки, піджака) у формі мішечка для дрібних речей і грошей.
в). Складання словосполучень (зручна кишеня, велика кишеня, мала кишеня, повна кишеня, пуста кишеня).
г). Складання речення зі словом кишеня.
Орієнтовна відповідь
Діти люблять модні куртки з кишенями.
д). “ День прощання з помилками ” (таблиця зі словами, в написанні яких були допущені помилки за 2 тижні).
На дошці демонструється таблиця зі словами, в написанні яких були допущені помилки учнями за 2 минулі тижні. Учням дається 1 хвилина, щоб запам’ятати правильне написання даних слів. Таблиця закривається, а учні по пам’яті записують дані слова собі в зошит, підкреслюючи дану орфограму.
е). Перевірка виконаного завдання
Творча робота учнів (диференційовано)
Завдання. Розгадати шаради. В словах відгадках визначити морфеми.
« Сонечки» |
«Промінчики»
|
¬ від слова (проїзд); ∩ від слова (лісник); ٨ від слова (шматок). Пролісок |
∩ від слова (зима); ٨ від слова (веснонька); від слова (річка). Зимонька |
Розбір слів за будовою
Гра «Листоноша». Робота в парах
Завдання: Розібрати три слова і розмістити їх в ті конверти, щоб слово потрапило за правильною адресою.
І група слів: візок, дощик, лісок, носик;
ІІ група слів: столики, стільчики, зимонька, дощечка;
ІІІ група слів: посадка, привезли, донесла, проліски.
Поетична хвилинка за вправою 244 (диференційовано)
Фронтальна робота
1). Словникова робота: монастир, подорожні.
2). Читання тексту «Тарасова криниця» (кращими учнями).
3). Пояснення заголовку.
4). Пригадування віршів Т.Г.Шевченка (по одній строфі).
Письмове виконання вправи 244 (диференційовано)
«Сонечки» |
«Промінчики»
|
У виділених словах визначити корінь і префікс: Вийшли, притомилися, захотілося, розгрібати, напилися, відпочили. |
У виділених словах визначити тільки префікс: Вийшли, притомилися, захотілося, розгрібати, напилися, відпочили. |
VІІ. Закріплення і узагальнення знань учнів (диференційовано)
« Сонечки» |
«Промінчики»
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
«Асоціативний кущ» Узагальнити знання про префікс як значащу частину слова (робота біля дошки)
Належить до Являється Частина країни морфемою основи Морфології
Значуща Утворює Стоїть частина нові слова перед слова коренем |
Гра «Сходинки слів» У вільні клітинки «сходинок» вписати літери так, щоб вийшло спільнокореневе слово або форма слова (слово гриб) (робота біля дошки)
Гриби, грибок, грибний, грибниця.
|
VІІІ. Підсумок уроку
Гра «Незакінчене речення»
ІX. Мотивоване оцінювання навчальної діяльності учнів на уроці
За допомогою сигнальних карток учні оцінюють свою роботу на уроці по рівнях: червоний колір – високий рівень, синій колір – достатній рівень, жовтий колір – середній рівень.
X. Домашнє завдання (диференційовано). Вправа 245.
«Промінчики» - вправа 245 завдання 1,2. Правило с. 100.
«Сонечки» - вправа 245 завдання 1,2,3,4 Правило с. 100.