Віршований урок з української мови для 4 класу на тему “Рід іменника”
Автор: вчитель початкових класів Черняховська Аліна Василівна
Нестандартний урок підвищує активність учнів на уроці, а якщо він ще й віршований, то це спонукає дітей самих до спроб віршування. Також у цьму уроці використаний казковий та жартівливий моменти, що сприяє гарному настрою. Містяться інтерактивні методи та різні форми роботи.
Тема. Рід іменника
Мета. Формувати ключові компетентності:
Формувати предметні компетентності:
Обладнання: опорні схеми і таблиці, картки для роботи в парах, ілюстрації будиночків, презентація, квіти для віночка, віночок, солом’яний бриль, карта самооцінювання учнів.
Тип уроку: комбінований, віршований урок
Хід уроку
Організаційний момент
Гості до нас прийшли у цю днину,
Давайте запросимо їх на гостину.
– Доброго ранку, доброго дня,
Щастя й здоров’я бажаєм щодня.
Запрошуємо, гості, щиро всіх вас
На віршований урок у 4 наш клас.
Налаштування на урок
Пропоную всім присутнім на урок налаштуватися
І у гру «Якщо» з вами погратися
Ідея розвитку критичного мислення «Якщо і якби»
Розпочинає ланцюжок учитель:
– Якщо урок буде цікавий, то учні засвоять тему.
Приклади відповідей дітей:
– Якщо зрозумію тему – то більше знатиму про рідну мову;
– Якщо більше знатиму про рідну мову, то буду справжнім українцем…
Мотивація навчання
Я прошу вас діти хвилин не втрачати,
Уважно подумати і пригадати,
9 листопада – чим славна ця дата?
Про день цей ще здавна всі люди говорять,
Тоді відзначають… (День рідної мови)
Тож дітки сьогодні вам час показати,
Як можете мову свою шанувати.
Якщо всі завдання ви зробите вправно,
Вінок український одержите гарний.
(на дошці план уроку, де кожне завдання біля квіточки, виконуючи яке, квітку вплітатимуть у вінок, який теж прикріплений на дошці)
Ну що ж, починаймо, не гаймо ж бо час.
Країна Іменник чекає на нас.
Визначення теми і мети уроку
Хто квіточку першу в віночок вплете,
І все що вже зна про іменник назве?
ВПРАВА Хмара слів
(учень виконує 1 завдання плану і прикріплює квітку у вінок)
-Як пишуться загальні назви?
-Як пишуться власні назви?
-Яким членом у реченні може бути іменник?(підметом і другорядним)
Хто з вас є уважним, бо ось наша тема
Сховалась в підказках-словах на цій схемі.
Усі молодці, ви змогли відгадати,
Яку треба тему сьогодні вивчати.
Про рід чоловічий, середній, жіночий, (показую на таблиці)
Тож будьте уважні, розплющуйте очі.
Скажіть, а для чого цю тему вам знати?
Можливо не треба роди нам вивчати?
Якби не було роду він чи вона,
Кому б цей віночок тоді я вдягла, ( Одягаю вінок хлопчику)
Чи може б жінки всі, вже маючи силу,
Не хустку вдягали, а бриль цей носили. (одягаю бриль)
А може дівчата, як хлопці були
Й носили б красиві козацькі штани,
Ну що ж, мабуть, досить уже жартувати,
Давайте старанно роди всі вивчати.
Навчально-пізнавальна діяльність учнів
Настав час вже мак у віночок вплітати,
Тому вам потрібно до рук зошит взяти,
Що ви українці, як слід пам’ятати
І в зошитах чисто й старанно писати.
(дитячі зошити в обгортках патріотичної тематики)
Каліграфічна хвилинка
Щоб слова і букви правильно писати, хвилинку каліграфії треба розпочати. Яка охайна,симпатична-хвилинка ця каліграфічна! Зошит швидко розгортайте,ручку правильно тримайте! За осанкою ви стежте, з чистотою ви дружіть і на відмінно напишіть.
Словосполучення із букв складіть
Де слово головне нам доведіть.
У ук їн ська ра вам о –(складіть словосполучення)- українська мова
Охайно речення спишіть,
Старайтесь і не кресліть,
А потім олівця візьміть
І головні члени підкресліть.
Плекайте, діти,
Рідну свою мову,
Вчіться складно говорити
Своїм рідним словом.
С. Воробкевич
Попрошу усіх вас зручненько сідати
Бо казку вам будуть розповідати.
Учні розповідають біля дошки за слайдами
Казка про роди іменника
Колись давненько пан Іменник жив.
Багатим був, проте порядок скрізь любив.
Він вирішив багатствам своїм облік дати
Про все, що в нього є в журналі записати.
Побачив зайчика і закричав: «Він мій»,
Як місяця угледів теж сказав: «Він мій».
А як почув коли співала пташка:
«Вона моя», сказав, і квітка, і комашка.
А про все інше, що у нього є,
Сказав той пан ось так: «Воно моє»
Моє весняне сонце, жовте жито…
Став пан із тим журналом так і жити.
І з тих часів ведеться так до нині –
Є три роди в іменника хатині.
Тепер любисток до вінка вплетіть,
Що казку зрозуміли – доведіть,
В будиночки слова, що розгубились поселіть.
Отже, іменники бувають чоловічого,жіночого та середнього родів.Іменники мають рід-визначати його вмій.
Як додаси ,,він,, і ,,мій,,-чоловічий буде рід
А жіночий дуже просто-моя,вона-мама, ложка
Моє,воно-це середній:поле,сонечко і небо.
Здогадалися, які слова можна додати до іменника чол,жін.,та сер.роду?
-Це слова-ПОМІЧНИКИ.
Розподільний диктант.
На дошці три будиночки. Діти селять у них, записуючи по черзі, на дошці українські слова, розкидані на слайді .(Взаємоперевірка)
Фізкультхвилинка
Чорнобривці просяться в віночок
ну а ми підемо у таночок.
Застосування мовних знань і вмінь
Гра «Відредагуй текст і вкажи рід» (робота в групах)
Тепер дзвіночки хочуть у вінок,
Але для кожного із них є свій танок.
Тоді лиш квіточку в вінок вплетемо,
Коли у тексті помилки знайдемо.
Різнорівневим час настав завданням,
Їх обирайте ви за вподобанням.
Уважно з текстом треба працювати,
Слова залежні відредагувати,
У зошит все красиво записати,
Роди іменників над ними надписати.
Високий рівень:
Щоденно український дівчина вплітав у волосся стрічку,а на свята одягав віночок. Чим старший дівчина, тим пишніша віночок. Кожний квітка у вінку щось символізував.
Достатній рівень:
Українська хлопець щогодини ходила напувати свою коня. По коневі було видно яке у неї господар.
Середній рівень:
Щоразу український дитя аби не плакати, мав забавлятися лялькою мотанкою.
Роботу вашу час перевіряти
Чи все вдалося треба з’ясувати.
(Один учень читає утворений текст, інший називає іменники та їх роди).
Тепер нас чекає ЛЕГО-вікторина.
Інтерактивне завдання
Вже мальві до вінка вплестись охота,
А нас чекає інтеративна робота.
Гаждети в рученята візьміть
І до онлайнзавдання всі перейдіть.
Тепер ми сонях у вінок вплетемо,
Релаксику для очок проведемо.
Релаксична хвилинка
Групова робота
Останнім у вінок барвінок ми вплетемо
І залюбки підсумок роботи проведемо
Тож зараз по рядах ви групи утворіть
Іменники потрібні на ватман запишіть
Годинник візьмемо, щоб час нас не підвів,
Та група виграє, в якої більше слів.(2 хв)-даємо листи А-3
Підсумок уроку
Який красивий вийшов наш віночок
Він ніби проситься піти в таночок.
Із ним ми просто мусимо пограти,
І будем підсумки уроку підбивати.
Інтерактивна вправа «Продовж далі»
(Учитель, тримаючи у руках віночок, починає висновки, а далі його передають з рук у руки, говорячи про що вивчили на уроці)
Ось і настав уроку вже кінець,
Хто добре працював, той молодець.
Самоаналіз за таблицею зробіть,
Свою роботу чесно оцініть.
Щоб вдома знали ваші мама й татко,
Як рідну мову знає їх дитятко.
Таблиця самоаналізу
І наостанок я скажу вам знову
Рядками вірша Федора Пантова:
Мова — державна перлина,
Нею завжди дорожіть:
Без мови немає країни —
Мову, як матір, любіть!