"Віруси. Будова та життєдіяльність"

Про матеріал
Віруси, їх історія відкриття, будова та класифікація. До уроку створюється додатково презентація з 5 слайдів, які використовуються в роботі над темою.
Перегляд файлу

Тема: Віруси. Будова та життєдіяльність

Мета:

  • сформувати поняття про віруси як про неклітинні форми життя, ознайомити учнів з особливостями їх будови, життєдіяльністю та розмноженням як доказу того, що вони є живими організмами;
  • розвивати логічне мислення шляхом розв’язування проблемних завдань;
  • виховувати в учнів такі позитивні якості як пізнавальні риси характеру, пошукову активність.

Обладнання: комп’ютер, мультимедійний проектор, інтерактивна дошка, презентація PowerPoint «Віруси. Будова та життєдіяльність»

 

хід уроку

І. організація уроку.

ІІ. актуалізація знань учнів.

Як вам відомо, світ, який нас оточує, представлений двома формами. Ці форми взаємодоповнюють одна одну. Я говорю про матеріальну та енергетичну сфери всесвіту. Природничі науки вивчають структуру та закони цих сфер. Біологія вивчає живі організми, що представляють собою живу матерію. Відповідно до складності структури та процесів, що відбуваються в живих організмах, розрізняють і різні рівні організації живої матерії.

Робота біля дошки.

Скласти схему «Рівні організації живої матерії» із наданих складових.

Молекулярний — клітинний — організмовий — надорганізмовий

- Які рівні ми вже вивчили з вами? (молекулярний та клітинний)

- Наступний рівень — організмів. У якій формі життя може бути представлене на цьому рівні? (цілісного організму)

- Охарактеризуйте поняття «цілісний організм» (Складна життєва система, утворена різнорівневими структурами, що знаходяться у постійному взаємозалежному зв’язку)

Робота біля дошки.

- Визначте структуру організму, спираючись на відомі вам компоненти.

Організм – системи органів – органи – тканини – клітини.

Висновок: Отже живі організми – це складні системи, утворені упорядкованими структурами живої матерії.

Робота біля дошки.

Складіть схему «Живі організми в природі», спираючись на відомі компоненти.

ЖІВА ОРГАНІЗМИ

 

ІМПЕРІЯ

 

НЕКЛІТИННІ     КЛІТИННІ

 

 

        НАДЦАРСТВО

 

ПРОКАРІОТИ   ЕУКАРІОТИ

           ЦАРСТВО

ВІРУСИ         ДРОБ’ЯНКИ   ГРИБИ

РОСЛИНИ

ТВАРИНИ

Визначення проблеми уроку.

  • Згідно однієї з тез клітинної теорії всі організми складаються з клітин. Чи можна тоді вважати віруси живими організмами, якщо вони не мають клітинної будови?

IІІ. вивчення нового матеріалу.

 3.1. Відкриття та вивчення вірусів. Робота із слайдами презентації.

  Контрольні запитання:

 - Кому належить історія відкриття вірусів?

 - Хто ввів термін «Вірус» і що він означає?

 - Яке відкриття сприяло вивченню вірусів?

 3.2. Класифікація неклітинних форм. Робота із слайдами презентації.

  Контрольні запитання: 

- Якими обєктами представлені неклітинні форми?

 - Що таке віруси, віроїди, вірусоїди, пріони?

 - Які бувають віруси забудовою та складом?

3.3. Будова вірусів. Робота із слайдами презентації.

  Контрольні запитання:

  • З чого складається вірус?
  • Чим відрізняються прості віруси від складних?

Висновки: вірус не мають клітинної будови, але мають генетичний апарат представлений молекулами нуклеїнових кислот, дещо схожий на нуклеоїд бактерій. Ступінь захисту апарату залежить від рівня організації вірусу.

 3.4. Життєвий цикл вірусу. Робота із слайдами презентації.

   Контрольні запитання:

  • На які стадії поділений життєвий цикл вірусів?
  • Які особливості цього циклу ви можете визначити?

Висновки: віруси є облігатними паразитами і поза межами клітини-хазяїна неактивні.

3.5. Формування відповіді на проблемне питання

Чи можна вважати віруси живими організмами, якщо вони не мають клітинної будови?

Робота біля дошки.

Скласти схему ідентифікації вірусів як живих чи неживих об’єктів.

Основні властивості живого

Віруси

1. Обмін речовини та енергії

2. Єдність хімічного складу

3. Клітина як одиниця організму

4. Спеціалізація складових організму

5. Розмноження

6. Спадковість та мінливість

7.Ріст і розвиток

8. Подразливість

10. Адаптивність

11. Саморегуляція процесів

12. Ритмічність.

 

 

IV. Узагальнення та систематизація знань.

Група І – робота з дидактичними картками «Будова вірусів»

Група ІІ – робота з дидактичними картками «Життєвий цикл вірусів»

Група ІІІ – визначити роль вірусів в природі та житті людини.

V. Домашнє завдання:

1. Обовязкове: § 32,33 пит. 7ст. 170, 182.

2. За вибором: до наступного уроку підготувати одне з питань (регламент 3 хв.)

- Віруси тварин

- Віруси рослин

- Роль вірусів в природі

- Роль вірусів в житті людини.

1

 

doc
Пов’язані теми
Біологія, Розробки уроків
Додано
29 серпня 2019
Переглядів
1227
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку