Виступ на батьківських зборах "Стрес і психічне здоров'я підлітків в умовах війни"

Про матеріал

Надання інформації батькам щодо ознак прояву стресу у підлітків і чим їм можна допомогти та підтримати.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Название презентации. Виступ на батьківських зборах “Стрес і психічне здоров’я підлітків в умовах війни”Підготувала практичний психолог Габрієлян Арміне Елдарівна

Номер слайду 2

Діти старшого віку і підлітки схильні до сильного стресу через війну. Однак вони вже вміють ретельно приховувати свої почуття і батькам не так вже й легко помітити у них сильний стрес. Але старші діти також потребують уваги батьків у ці дні.

Номер слайду 3

Як проявляється стрес у підлітків і чим їм можна допомогти та підтримати?

Номер слайду 4

Діти 11-13 років: відчувають дратівливість, страх, депресію, можуть поводитися агресивно та не приймати правила. Вони бояться втратити життя, близьких, будинок, звичний спосіб життя. У цьому віці діти розуміють, що відбувається, прогнозують майбутнє, але мінімальний власний досвід викликає тривожність. Батькам можна відкрито говорити про свої переживання, страхи та допомагати дітям відтворювати соціальні зв’язки. Діти 14-18 років: проявляють небезпечну поведінку, можливі суїцидальні думки та прояви аутоагресії, реакції, що нагадують реакції дорослих. Бояться втратити себе, своє місце, життя, близьких. Можуть радикально сприймати ситуацію, адже підліток тільки стає на ноги, а звичний світ зруйнувався. У цьому віці дорослим важливо не вимагати від підлітка брати на себе роль дорослого. З підлітком слід ділитися досвідом, розмовляти, допомагати знизити емоційне напруження.

Номер слайду 5

Під час війни батьки мають пояснити дитині складність ситуації, а також наскільки важливо бути зібраними та допомагати одне одному.

Номер слайду 6

1. ГОВОРІТЬ ІЗ ПІДЛІТКОМ, ЗАЛИШАЙТЕСЯ СПОКІЙНИМ ПІД ЧАС РОЗМОВИПід час спілкування з підлітком дуже важливо навчати його, як правильно фільтрувати інформацію, не вірити у фейки. Під впливом стресу підліткам зараз складно відшукати перевірену інформацію про все, що відбувається, та зрозуміти ситуацію.

Номер слайду 7

2. ПІДЛІТКУ ПОТРІБНЕ ВІДЧУТТЯ РУТИНИ: розпорядок дня, режим харчування та сну дають йому відчуття захищеності та впевненості у майбутньому.

Номер слайду 8

3. ДЕМОНСТРУЙТЕ НАДІЙНІСТЬ Дорослому потрібно продемонструвати надійність: варто сказати, що ви зробите все, щоб захистити себе і підлітка від небезпеки, й що наша армія на варті та дасть відсіч.

Номер слайду 9

4. ОБГОВОРЮЙТЕ З ДИТИНОЮ ПРАВИЛА “ЦИВІЛЬНОЇ ОБОРОНИ” Слід пояснити підлітку, що зараз дуже важливо слухатися, не сперечатись з дорослими та слідувати за тим, хто відповідальний за безпеку. Також домовтеся та навчіть дитину, де вона може зустрітися з вами або іншими родичами, де переховуватися, якщо буде втрачено мобільний зв’язок. 

Номер слайду 10

5. ВИКОНУВАТИ ЗАСПОКІЙЛИВІ ВПРАВИ малювати слухати музику окреслити навколо себе коло безпеки з нитки,  рвати на дрібні шматки папір, «Видихнути хмаринку» (уявити, що вдихнули хмаринку і видихнути її зі звуком, можна з грозою і блискавкою, тупотіти при цьому ногами) тощо.

Номер слайду 11

Якщо дихання дитини збивається, варто попросити її дихати разом з вами. Якщо помітно, що дитина чогось дуже злякалася, чим завгодно приверніть до себе її увагу, щоб змінити фокус з об'єкту тривоги на вас. Наприклад, попросіть подивитися на вашу руку. Часто говоріть дитині «Я тебе люблю".

Номер слайду 12

6. ВИКОНУЙТЕ ВПРАВИ ПРИ ПАНІЧНІЙ АТАЦІВи та ваша дитина можете робити такі вправи на вибір:покласти руку на живіт, приблизно на 3 пальці нижче сонячного сплетіння та постукати по цьому місцю потерти кінчик носунадавити не сильно на очні яблука з двох боківякщо є, де лягти, – лягти на спину і зробити рухи ногами, як на велосипедісконцентруватися на диханні – одну руку скласти, як човник і накрити нею губи, іншу руку – покласти на живіт. Видих – рука йде вниз до грудей, вдох – рука підіймається до ротазмащувати губи, полоскати рот водоювитягувати якомога далі язика – ніби намагаючись торкнутися грудної клітиниподивитися вправо, не повертаючи голови, – якомога далі на 15-20 секунд, потім перевести погляд прямо, потім подивіться вліво – якомога далі, потім знову пряморозтерти тілорозтерти точку між підмізинним (четвертим) пальцем та мізинцем – там знаходиться точка паніки покласти руки на ребра, відчути, як вони при диханні розширюються, підіймаютьсярозтерти руки, прикласти до нирок.

Номер слайду 13

7. “ЗАЙМІТЬ” ЧИМОСЬ АУДІАЛЬНИЙ КАНАЛ ДИТИНИ Під час звуку сирен у дитини в особливому навантаженні перебуває аудіальний канал сприймання, тому його потрібно чимось “зайняти”. Для цього можна співати хором, горланити кричалки проти утіпутіна і російської армії, слухати в навушниках аудіоказки та музику, взяти з собою гітару та влаштувати для всіх концерт.

Номер слайду 14

8. ЩЕ КІЛЬКА РЕЧЕЙ, ЯК МОЖНА ВІДВЕРНУТИ УВАГУ ДИТИНИОбіймайте дитину, жартуйте з нею. Поїть дитину теплими напоями, годуйте її чимось смачненьким. Виконуйте разом із дитиною рутинні справи. Вмикайте серіали, розповідайте історії.

Номер слайду 15

9. ПОЯСНЮЙТЕ ПРО ВАЖЛИВІСТЬ БУТИ ЗІБРАНИМИ ТА ДОПОМАГАТИ ОДНЕ ОДНОМУ Необхідно пояснити дитині складність ситуації, пояснити, що сталося те, чого ми боялися, тому важливо бути зібраними та допомагати одне одному.

Номер слайду 16

10. ДОВІРТЕ ПІДЛІТКУ ВІДПОВІДАЛЬНЕ ЗАВДАННЯ 11. ДОЗВОЛЯЙТЕ ПІДЛІТКУ ВИВІЛЬНЯТИ НЕНАВИСТЬ ТА ЗЛІСТЬ Зараз і для дорослих, і для дітей виявляти злість (ненавидіти, лаятися, кричати) – це здорова реакція. Тому дорослим потрібно  дозволяти собі й близьким, зокрема й дітям, це робити. Але після вивільнення ненависті та злості слід перемкнутися на щось добре і позитивне: на обійми, теплий чай, добрі слова одне одному. 

pptx
Пов’язані теми
Психологія, Презентації
Додано
12 лютого
Переглядів
255
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку