Вивчаємо рідну мову ( урок-свято в1-му класі до Дня української писемності і мови)

Про матеріал
Розробка уроку в1-му класі до Дня української писемності і мови. Матеріал можна доповнювати віршованими текстами з навчальних посібників, за якими працюють діти в навчальному рлоці.
Перегляд файлу

КЗ «Навчально – виховний комплекс «Криворізька спеціалізована школа I – III ступенів

із поглибленим вивченням іноземних мов – дошкільний навчальний заклад»

Криворізької міської ради Дніпропетровської області

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                        Вчитель:

                                                                        Горват Ольга Анатоліївна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: “Вивчаємо рідну мову. Весела подорож  абеткою”

Мета:    Формування розуміння значимості  української мови, без  якої не може існувати ні народ, ні Україна;

розширювати знання про красу і багатство української мови, про історію виникнення писемності;

виховувати любов до рідної мови, бажання розмовляти рідною мовою.

Обладнання: вишиванки, віночки, карта України, дитячі малюнки,віршики, букви українського алфавіту, наголовники-овочі,  підручники з української мови для першого класу, презентація.

Форма проведення: театралізований урок

Хід заняття

Організаційна частина

  1. Привітання:

Ось лунає вже дзвінок,

Всіх вас кличе на урок.

Тільки чути: “Дзень - дзелень”

Добрий день вам, діти!

Добрий день, шановні гості!

  1. Підготовча частина
    1.       Повідомлення теми і мети:
  •                                                      Діти, ми з вами живемо в дуже гарній і красивій країні. Як вона називається?
  •                                                      Україна!
  •                                                      Давайте разом вголос промовимо вірш про нашу країну.
  •                                                      Україна, рідний край!

Поле, річка, зелен гай.

Любо стежкою іти.

Тут живемо я і ти!

  •                                                      У нашій країні живе дуже працьовитий, щедрий , талановитий народ. Але не було б нашого народу, якщо не було б української мови. Отже, діти, сьогодні ми з вами поговоримо про нашу мову, адже  9 листопада , відзначається День Української мови і писемності . «Українська мова – наш скарб!»
    1. Вступне слово:
  • Любов до рідної мови починається ще з колиски, з маминої пісні. Бо в ній – материнська любов і ласка, світ добра, краси і справедливості.  І так само, як у кожної людини є одна мама, так і мова рідна лише одна. Людина може знати дві, три і більше мов, але рідною залишається материнська мова.
  1. Основна частина

1. Вступна бесіда:

-        Яка вона, наша рідна мова?

2.Вірші про мову:


РІДНА МОВА

По-своєму кожна

Пташина співає,

По-своєму кожен

Народ розмовляє.

У мене й народу  мого

Українська є мова чудова,

Своя, материнська.

По світу її,

Як святиню, нестиму

Допоки живу,

В чистоті берегтиму,

З Любов’ю сердечною,

Вірністю сина.

Ця мова для мене,

Як мати, єдина.   (С. Жупанин)

 

 

ВІРШ ПРО МОВУ

На білому світі,

На чорній землі

Є мова у квітів,

Є мова в зорі.

Є мова у бджілки,

В метелика й клена,

В бузкової гілки,

В любистку зеленого.

Є мова в калини,

В дрімучого лісу,

У річки й стежини,

В осіннього листу.

Та тільки тому,

Хто цурається

Рідної мови,

Не промовлять вони

Ані слова.  (А Камінчук)


3.Бесіда:

  •        Усна мова виникла дуже давно. Наш народ багатий на народні ігри зі співаночками, на вірші, загадки, скоромовки, смішинки та пісні. Але ми не змогли б все це прочитати, про все дізнатися, якби не було писемної мови. Що ж для цього потрібно? (Букви або літери).
  • Історія виникнення писемної мови пов’язана з іменем преподобного Нестора-літописця, який жив майже тисячу років тому. Його можна назвати першим українським автором, який писав історію тих часів. Саме 9 листопада вшановують його пам'ять. Тому вже більше, ніж 20 років на Україні ( з 1997 року) відзначають це свято – День писемності і мови.
  • Та не завжди букви були такими,  якими вони є зараз.

Слайд ( зразки літер).

А які вони ? Давайте розкажемо!

4. Вірші про букви. Абетка:


  1. Веселе місто Алфавіт,

Йому сьогодні наш привіт!

До нього нам лягає путь —

У ньому літери живуть.

Живуть там літери в словах,

А кожне слово — звір чи птах,

Травиця чи барвистий цвіт.

Отож в похід за мною вслід!

2.Стали букви у рядок          

І побігли в дитсадок.

Хто у них за ватажка?

Ну звичайно, буква А!

3.Цю букву знають всі на світі,    

Вона найперша в алфавіті,

Весела, гарна й голосна,

І найскромніша буква А!

4.Подивись, прошу тебе:               

Ключ в траві, як буква Б!

Тут веселик походив,

Ключ від азбуки згубив.

5.Буква "В" така цікава:        

Стовпчик вверх,

Дві дужки справа.

Так в алфавіті живе

Всім потрібна буква "В".

6. Зарядку букви - малюки          

Робили після сну.

«Те» підняла аж дві руки,

А буква «Ге» лише одну.

 

7. Буква Ґе з ріжком вгорі        

Посміхнулась дітворі:

- Щоб дзвінкішу чули мову,

Я прийшла в абетку знову.

8. Буква Д, наче дім,                    

Височенний дах на нім.

9. Буква «Ж» - неначе жук,         

Що потрапив нам до рук.

Хоч листочків «Ж» не їсть,

Та кінцівок має шість.

10. - Гей, хлопчику!            

- Я не хлопчик.

- Гей, стовпчику!

- Я не стовпчик.

- Хто ж ти такий?

- Буква І.

- А що в тебе на голові – шапка?

- Ні, крапка!

11. Ранні птахи солов’ї,                                                                                   

Покажіть нам букву Ї!

Буква Ї така ж, як І,

Тільки крапок зверху дві.

12. Букви слід вивчать, Іване,                         

Батьків метр бери складний.

Середину вдвох зігнем,

З метра букву М складем.

13. - Чи це буква, чи драбина? –              

Дивувалася дитина.

Ну, якщо один щабель,

То, звичайно, буква «Н».

14. Буква «О» така-от кругла,               

Хто не бачив, подивись:

Наче сонце, наче бублик,

Мов обручик, - хоч котись!

15. Я із букви П торік                 

Змайстрував собі турнік.

Підтягаюсь разів сто я,

Маю силу і здоров’я.

16. Буква «С» не стулить віч —     

Світить місяцем всю ніч,

А коли приходить ранок,

Округляється серпанок;

Сонце, наче буква О,

Над землею попливло.

І до нього, як до мами,

Діти тягнуться руками.

17. Тук-тук-тук, ток-ток-ток –             

Вибиває молоток.

Ним ви цвяхи заб’єте,

Схожий він на букву «Т».

18. Сказав горобчик:                                    

Букву «У» боюсь я дуже, татку.

Татусь питає: «А чому?»

- «У» схожа на рогатку!

19. Буква Ф – то фантазерка,                          

Любить фрукти, феєрверки,

І фіалки, і фонтани,

І фортецю, і фазана,

Фарби різнокольорові,

Фею й факели казкові.

20. Я – не шість!

Я – м’який знак!

Це повинен знати всяк.

Я – не літера нова.

Я пом’якшую слова.

От наприклад: хміль і тінь,

Півень, заєць, сіль і кінь.

Далі сам подумай ти,

Де ще знак м’який знайти.

21. - Як зробити букву Ю?              

Здогадавсь, Іванку?

- Букву І до О приб’ю

На коротку планку.

22. На сторінку «Букваря»              

З моря вийшла буква Я

І на якір гордо стала.

Я слова свої зібрала.

Покажіть свої знання

І назвіть слова на Я.


Вчитель :  Веселе місто Алфавіт.

В нім кожне слово — цілий світ.

В нім кожна літера жива —

Із них складаються слова.

Ви розпізнати їх зуміли?

Запам'ятали? Зрозуміли?

Тоді до зустрічі в книжках —

У букварях і читанках.

Бажає вам щасливих літ

Веселе місто Алфавіт!

5. Вірші про мову:


РІДНА МОВА

Буква до букви —

І виникло слово.

Слово до слова —

Звучить рідна мова.

І. Січовик

 

 

 

 

УКРАЇНСЬКА МОВА

Золоте курчатко

В золотій торбинці

Принесло сьогодні

Літери дитинці.

А дитина з літер

Збудувала слово.

І звучить, як пісня,

Українська мова.

Г. Чубач


6. Бесіда:

- Ви гарно говорите про мову. Але чи знаєте ви, що у нашій рідній мові є «чарівні» слова?

(Діти. Так, знаємо! ) (Діти називають «чарівні» слова — звертання, привітання, подяки.)

7.  Вірш «Добрі слова» В.Бірюкова

— Доброго ранку! — мовлю за звичаєм.

Доброго ранку кожному зичу я.

— Доброго дня вам! — людям бажаю.

— Вечора доброго! — стрічних вітаю

І посміхаються в відповідь люди:

Добрі слова ж бо для кожного любі.

8. Інсценування  української пісні «Ой піди ж ти, кицю!»

9. Фізкультхвилинка

10. Загадки:

  • А зараз, діти, давайте трошки повідгадуємо загадок!

 

Серед літа біля липки

Виграють сопілки, скрипки.

Це не скрипка, не сопілка,

То медок збирають … (бджілки)

 

  • Що ви знаєте про бджілок?
  • Чим корисні бджілки?

 

Диба – диба у лісок,

Кожушок із голочок.

На нім яблучка, грибочки,

Золотистії  листочки. (Їжачок)

  • Де живе їжачок?
  • Що він їсть?

 

Пошкребуться тут і там,

Кішці спокою не дам.

Зледачіли б кішки

Без малої … (мишки)

 

  • Які слова допомогли відгадати?

 

До пухнастого хвоста

Личить шубка їй руда.

Як рушає полювати.

Не виходить зайчик з хати. (Лисичка)

 

Довгі ноги, довгий ніс.

Прилетів — обід приніс:

Смачних жабеняток

Для своїх маляток. (Журавель)

 

  • Молодці, діти, добре повідгадували загадки!
  • В якій казці зустрічаються лисичка та журавель?

11. Інсценування народної казки в обробці І.Я.Франка «Лисичка та Журавель»:

- Хто ж буде грати Журавля? Давайте оберемо за допомогою лічилки:

Один, один, одиничка.

В лісі бігає лисичка.

Та лисичка неспроста

все довкола погляда.

Ніч, день, кущ, пень.

Де сховався журавель?

12. Інсценування  української народної пісні «Ходить гарбуз по городу»

  1. Заключна частина

1.   Підсумок уроку:

-   Про що ми сьогодні говорили?

-   Що нового ви дізналися?

-   Якою є мова?

2. Читання вірша

 Учениця:

Я — україночка. Хоч зовсім ще маленька,

Але ходжу до школи в перший клас!

Читати я навчилася легенько,

Бо дуже гарна рідна мова в нас.

Це українська мова промениста.

Доступна й лагідна, весела і дзвінка.

Багата, як земля, джерельна-чиста

І тепла, наче мамина рука.

Я вчуся нею гарно розмовляти,

Читаю вірші і пишу слова,

Бо рідну мову треба добре знати.

Вона чудова, ніжна і жива.

3.Прощання

- Вже кінчилось свято

І прощатись нам пора.

Ми бажаємо Вітчизні (Разом) : Щастя, миру, добра.

-    Дякуємо за увагу!  До побачення!

 

 

 

 

 

doc
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
30 грудня 2021
Переглядів
855
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку