В Андрія є можливість спілкуватися з компанією підлітків, які ходять на додаткові заняття з літератури, багато читають, обговорюють прочитане й самі пишуть вірші. Але він більше часу витрачає на спілкування з підлітками, які сидять увечері у дворі, курять, п’ють пиво й обговорюють, у кого з них кращий одяг і взуття. Чим відрізняється спілкування у цих двох компаніях?Обміркуйте й обговоріть ситуацію
Життя неможливе без спілкування з оточуючими людьми. Людям завжди потрібні підтримка та схвалення близьких і друзів. У спілкуванні з однолітками, у підліткових компаніях обговорюють спільні проблеми, із захопленням розповідають про враження від перегляду кінофільму, говорять про плани на майбутнє. Маючи спільні інтереси й захоплення, ровесники можуть разом проводити дозвілля. Підліткам важлива думка компанії однолітків. У взаємному спілкуванні підлітки вчаться розуміти одне одного, відстоювати власні думки й дослуховуватися до думок інших.
Ознаки дружніх компаній кожного сприймають таким, яким він є;толерантно й доброзичливо ставляться до думок і поглядів одне одного;поважають і підтримують одне одного;допомагають у навчанні;охоче приймають нових друзів;не мають жорстких правил поведінки всередині групи;не забороняють спілкуватися з іншими людьми поза групою.
мають ватажка й жорсткі правила поведінки; вимагають повної підпорядкованості та відданості;можуть карати неслухняних;ставлення до інших зверхнє, агресивне. Можуть тиснути на оточуючих, глузувати з них, принижувати;забороняють спілкування поза групою;Поширене вживання тютюну, алкоголю, наркотичних речовин, схильність до ризикованої поведінки. Ознаки небезпечних компаній
Для підлітків спілкування в компаніях однолітків дуже важливе. Взаємні доброзичливі стосунки сприяють розвитку кожного. Для ровесників важливо вміти обирати гідні приклади для наслідування. Щоб зберегти здоров’я, почуватися в безпеці, треба обирати для спілкування дружні компанії. Слід уникати небезпечних компаній.
Ви можете зіткнутися з насильством у компанії, з якою спілкуєтеся, або на вулиці. Насильницькі дії свідчать про соціальне нездоров’я тих людей, які до них вдаються. Треба обов’язково опиратися насильству, захищати себе всіма можливими способами: тікати, кликати на допомогу, битися. У жодному разі не підкорюватися і не мовчати!
Вас самих можуть спробувати залучити до насильства. Наприклад,умовлятимуть разом побити когось. Пам’ятайте, що насильство надвами, і насильство, яке чините ви самі, завдає шкоди вашому психіч-ному, фізичному й соціальному здоров’ю. Зіткнувшись із насильством,не мовчіть, а неодмінно розкажіть про це дорослим
Найпоширенішими проявами насилля у твоєму середовищі є бійки, штовхання, підніжки, а також прізвиська, обзивання, кривляння, псування чиїхсь речей — це види насилля. Як і тоді, коли не приймають у гру чи виганяють з неї. Одним із найнебезпечніших видів насилля є вимагання грошей або речей. Кожен із вас може стати свідком і жертвою насилля. Тому дуже важливо навчитися активно протидіяти йому.
У суспільстві живуть дуже різні люди. Не всі з-поміж них є моральними, добрими, не всі поважають чуже життя й чуже здоров’я, не всі дотримуються законів. Ви можете зустрітися з такими людьмив різних ситуаціях. Наприклад, є чимало сект, потрапляючи в які, підлітки припиняють спілкуватися зі своїми рідними й фактично залишають родину. Сектанти, знаючи психологію підлітка, граючи на її вразливих місцях, переконують його, що найкраще - це стати членом секти, де вас усі начебто люблять і розуміють.