Власні та загальні іменники. Написання власних іменників із великої букви

Про матеріал
Власні та загальні іменники. Написання власних іменників із великої букви .Формувати в учнів вміння розрізняти назви істот, назви неістот; ознайомити з повними термінами “власні іменники», «загальні іменники»; удосконалювати орфографічні навички; уточнювати та збагачувати словник учнів; розвивати вміння аналізувати, узагальнювати; виховувати культуру мовлення.
Перегляд файлу

 

 

Тема: Власні та загальні іменники. Написання власних іменників із великої       букви

Мета: формувати в учнів вміння розрізняти назви істот, назви неістот; ознайомити з повними термінами “власні іменники», «загальні іменники»; удосконалювати орфографічні навички; уточнювати та збагачувати словник учнів; розвивати вміння аналізувати, узагальнювати; виховувати культуру мовлення.

Обладнання: орфографічні словники, презентація до уроку .
Тип уроку: комбінований урок                                                             

 

Хід уроку
 

І. Організаційна частина.


          Дзвоник вже сигнал нам дав.

           Працювати час настав.

           Тож і ти часу не гай,

           Працювати починай!

Слайд 2.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

 

   Конкурс на найцікавішу казку.

Учні зачитують свої казки, а слухачі висловлюють ставлення до почутого.


111. Актуалізація опорних знань.


2.1. Орфографічна   хвилинка. Відгадування загадок.

 

  •          Відгадайте загадки. Слова – відгадки запишіть.

На городі молода

Пишні коси розпліта.

У зеленії хустинки

Золоті хова зернинки. ( Кукурудза) Слайд 3.

                  

                      Маю жовтий вусок,

                      Золотий колосок.

                      Буде з мене мука

                      Й паляниця м»яка. (Пшениця) Слайд 4.

 

Улітку наїдається,

Узимку відсипається. (Ведмідь)Слайд 5.

 

                    Хто на зиму роздягається,

                     А на літо одягається? (Дерево) Слайд 6.

 

Горбатий міст на чотирьох ногах стоїть. (Верблюд)  Слайд 7.

 

                 По полю бродить, зерно молотить,

                 Жне, косить – хліба не просить. (Комбайн)  Слайд 8.

 

 

Звірятко маленьке, узимку біленьку,

Улітку сіреньке, по полю стриб – стриб. (Заєць) Слайд 9.

 

             Стоїть дід над водою, трясе бородою. (Очерет) Слайд 10.

 

- До якої частини мови належать слова – відгадки?

( До іменників)

- На яке питання відповідають?

( Хто? Що?)

- Які із цих слів відповідають на питання Що? Хто?

- Перевірте написання цих іменників за орфографічним словником. Виправте помилки.

Учні працюють з орфографічними словниками.

 

2.2 Учні відповідають на запитання і записують лише слова – відповіді.

 

  1. Де ми живемо?  Слайд 11(а-б).

( В Україні)

2. Яке місто є столицею України?    Слайд 12 (а-б).

(Місто Київ)

3. Яка найбільша річка в Україні?   Слайд 13 (а-б).

(Річка Дніпро)

4. В яке море впадає річка Дніпро?  Слайд 14 (а-б).

(Чорне море)

5.  Де народився Т. Г. Шевченко?   Слайд 15 (а-б).

( Село Моринці)

6. Хто написав «Кобзар»?    Слайд 16 (а-б).

( Т. Г. Шевченко)

- Що означають ці слова?

- На яке питання відповідають?

- До якої частини мови належать?

- Як ви написали ці іменники?

Перевірка написаного.  Слайд 17.
 

 

ІІІ. Повідомлення теми, завдань уроку.

 

Сьогодні ми поглибимо знання про написання слів з великої букви. Ознайомимось з новими термінами.

Слайд 18.

( Один учень читає тему уроку)


ІV. Вивчення нового матеріалу.

 

4.1.Ознайомлення з новими термінами  (с 15).

- Прочитайте правило. Які іменники називаються власними?

( Прізвища, імена, по батькові людей, клички тварин, назви країн, міст, сіл, вулиць, річок, гір, морів – це власні іменники)

- Як вони пишуться?

( Вони пишуться з великої букви).

Слайд 19.

- Наведіть приклади власних іменників.

- Як пишуться загальні іменники?

( Загальні іменники пишуться з малої букви).

Наведіть приклади.

Слайд 20.

 

4.2 Робота з текстом. Виділення з тексту власних іменників. ( Впр. 27)

-  Прочитайте текст.

  1. -  Що нового дізналися з нього?
  2. - Випишіть з тексту власні назви. Як вони пишуться?
  3. Слайд 21 (а-б).

 

4.3. Фізкультхвилинка

 

Працювати перестали

І тепер всі дружно встали.

Будемо відпочивати,

Нумо, вправу починати!

Руки вгору, руки вниз

І легесенько пригнись.

Покрутились, повертілись,

На хвилинку зупинились.

Пострибали, пострибали,

Раз — присіли, другий — встали.

Всі за парти посідали

 

4.4. Вибір загальної назви до власних іменників. (Впр. 28)

 

- Записати текст, добираючи з довідки загальну назву для кожної групи власних назв.

- З якої букви пишуться власні іменники? З якої загальні?

Розподіліть слова на 2 групи, дайте їм загальну назву.

Донецьк, Лопань, Київ, Харків, Дунай, Дон, Ізюм, Житомир, Дніпро, Десна.

 

( Донецьк, Київ, Харків, Ізюм, Житомир – міста, Лопань, Дунай, Дон, Дніпро, Десна – річки).

 

V. Систематизація і узагальнення знань.

 

Поясніть значення слова театр.

Театр – вид мистецтва,що відображає життя в сценічній дії, яку виконують актори перед глядачами.

Слайд 22, 23

Театр – приміщення, будинок, в якому відбуваються вистави, спектаклі.

  •          Складіть речення зі словом театр. Запишіть його.
  •          Слайди 24, 25.
  •           

VІ. Підсумок уроку.

 

6.1. Гра «Хто більше знає» з використанням технології «1, 2, 4…»

Місто –

Річка –

Письменник –

Країна –

Слайди 26 - 29.

6.2. 

– Чого навчилися на уроці?

- Що було найцікавішим?

6.3. Оцінювання
6.4. Повідомлення д/з

Вправа 30 с. 16, правило с 15

Слайд 30.

 

doc
Додано
24 лютого
Переглядів
54
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку