Конспект уроку з української мови
для учнів 3 - А класу
Тема. Вправи на визначення числа іменників.
Мета: закріплювати знання учнів про слова – назви предметів; навчати учнів визначати число іменників та змінювати за числами; розвивати увагу, спостережливість; збагачувати словниковий запас; розвивати творчі здібності молодших школярів, виховувати вміння відчувати красу рідного слова.
Тип уроку: урок систематизації та закріплення знань.
Хід уроку
І. Організаційна частина
. Аутотренінг «Настрій»
Я – третьокласник.
Я – думаю, замислююсь.
Я – аналізую, висловлюю свої думки.
Я – хочу знати.
Вправа «Очікування»
Я теж хочу висловити свої очікування
Ви маєте:
На дошці прикріплено малюнок дерева.
В учнів по три кольорових листочки на партах.
Зелений – не помилився жодного разу.
Жовтий – допустив неточність.
Червоний – треба працювати і успіх прийде.
Посадимо своє «Дерево успіху»
ІІ. Актуалізація опорних знань.
3. Каліграфічна хвилинка
БББББ ббббб Ббб Бе бе бр бу ба барвінок
Чи не тому в барвінку, ненько, і взимку листя зелененьке,
що від землі бере тепло? (В. Василашко)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
ІV. Узагальнення і систематизація отриманих знань
«Перестав літери, щоб утворити нове слово»
Лісок (сокіл), банка (кабан), осел (село), липа (пила), сосна (насос), курча (качур).
У лісі ростуть дерева. До годівнички прилетіли птахи.
Ведмідь малював картину – осики, берези, ялини й між ними червону калину.
А поруч поставив пасіку і вікна відкрив у поле, а сам у кущі сховався, щоб не кусали бджоли. Бо дуже хотілося меду рудому ведмедю. (М. Сингаївський)
Фізкультхвилинка
Я називатиму слово, а ви будете виконувати відповідні рухи.
а) слово в однині – один стрибок;
б) слово у множині – два стрибки;
в) слово вживається лише в однині – руки вверх;
г) слово вживається лише в множині – руки в сторони.
Слова : вікно, парти, молоко, дрова, цукор, ножиці, листок, ручки, олівці, клас.
Кожен учень вибирає один із листочків за бажанням.
Утворіть групи за кольором вибраних листків.
Кожна група одержує завдання і кольорові маркери, виконуючи лише одне завдання своїм кольором маркера, і передає таблиці по колу. Продовжувати гру доти, поки кожна група не відповість на всі запитання.
Таблиця 1. Власні і загальні іменники
а) записати 5 іменників власних назв: ……………
б записати 5 іменників загальних назв:…………..
в)записати 5 іменників опредмеченої якості та дії:……………..
Таблиця 2. Рід іменника
а )записати 6 іменників чоловічого роду: ………..
б) записати 6 іменників жіночого роду: ………….
в) записати 6 іменників середнього роду: ………..
Таблиця 3. Число однина і множина
а) подані іменники записати у множині: дощ - , вітер - , сніг - , туман - ,
блискавка - , злива - .
б) подані іменники записати в однині: горобці - , списи - , гнізда - , морози - ,
ранки - , співи - .
в) впізнай іменники, які вживаються тільки в множині:
квіти, сани, дерева, морози, двері, ножиці.
знайди іменники, що мають тільки однину:
місяць, молоко, трава, золото, зошит, півень.
Аналіз виконаних завдань, допущені помилки.
Один учень називає іменник в однині – інший ставить цей іменник у формі множини.
V. Домашнє завдання
Вправа 280 с. 117 Випишіть іменники жіночого роду, потім чоловічого роду. Допишіть 3 іменники того роду, якого не вистачає.
VI. Підсумок уроку.
Робота за схемою
Спитати хочеться мені,
Навчились ви чогось, чи ні?
Я |
дізнався |
зрозумів |
|
навчився |
|
повторив |
У вас сьогодні все вийшло!