Тема. Спостереження за роллю прикметників у загадках. Складання загадок. Добір влучних прикметників для характеристики предметів.
Мета. Поглиблювати знання учнів про прикметник, його ознаки та роль у
реченні; удосконалювати вміння добирати прикметники; розвивати
творчу уяву, здібності учнів; збагачувати активний словник;
виховувати у дітей любов до усної народної творчості, до рідної мови.
Обладнання. Малюнки із зображенням тварин, грамзапис, картки із
завданням.
Хід уроку
І. Організаційна частина
1. Вітання: Доброго дня вам!
Доброго дня нам!
Доброго дня всій Україні!
ІІ. Актуалізація опорних знань
Учитель читає вірш, що записаний на дошці:
Велична, щедра і прекрасна,
Прозора й чиста, як вода, -
Це України мова барвінкова,
Така багата й вічно молода.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Учитель. Сьогодні ми продовжимо розмову про слова-ознаки предметів.
Будемо спостерігати, як влучно їх добирає народ, складаючи загадки, і самі будемо цього вчитися. Складатимемо також власні загадки. А допоможе нам у цьому Озивайко.
Учитель. Продовжіть речення: Наша школа…, …, …, … .
У нас всі діти …,…, …, … .
І «Озивайкові помічники»
Учитель. На узліссі нас зустрічає господиня лісу. Допоможіть Озивайкові впізнати її.
На дошці: Словничок
тоненький Маю плаття …,
білу …, …, віти,
ніжні …, кору,
гнучкі стан … .
зелененьке Як я звуся діти? (Берізка)
Учитель. Які слова вам допомогли здогадатися, що це берізка?
(Тоненький, білу, ніжні, гнучкі, зелененьке).
ІV. Опрацювання нового матеріалу
Учитель. Дуже широко слова-ознаки використовувались народом при складанні загадок.
ІІ «несподіване знайомство»
Учитель. Озивайко пропонує нам познайомитися з лісовими мешканцями.
а) Руда, руда рудиця
Рудим хвостом гордиться.
В неї шуба найпишніша,
А зовуть її … (Лисиця)
б) Косоокий
І вусатий…
Як же звіра
Цього звати? (Заєць)
в) Буркотливий, вайлуватий,
Ходить лісом дід кудлатий;
Одягнувся в кожушину,
Мед шукає і ожину. (Ведмідь)
г) Сірий, зубастий,
По полю блукає,
Ягнят шукає. (Вовк)
д) Дивний звірок:
Круглий, мов клубок,
Гострі голки стирчать-
Спробуй відгадать. (Їжак)
ж) Червонясту шубку має,
По гілках вона стрибає.
Хоч мала сама на зріст,
Та великий має хвіст,
Я намисто оченята…
Хто це? Спробуй відгадати. (Білка)
(Діти відгадують загадки, визначають ознаки у них)
Учитель. Діти, Озивайко, нас запрошує побувати на зупинці
ІІІ зупинка «Лісові секрети»
(Діти роблять цікаві повідомлення про даних тварин, вилучають із почутого назви ознак).
ІV зупинка «Неждана радість»
Учитель. А зараз ми спробуємо скласти загадку.
Тільки, друзі, пам᾽ятайте:
Сам предмет не називайте.
Краще все розповідайте:
Який він і що має.
а) Складання загадки про яблуко.
Демонструю яблуко
Кругле, жовте і солодке,
У садочку на дереві росте,
Людям здоров᾽я додає.
б) Складання загадки про лимон.
(Демонструю лимон і т.д.)
Дуже кислий,
Дуже жовтий,
Скибочку у чай вкидаєм
І простуду забуваєм.
в) Складання загадки про білочку.
- За поданим початком придумайте кінцівку загадки.
Руденька, сіренька,
З дерева на дерево стрибає… (Горішки збирає. На зиму запасає).
Учитель. Крім загадок описового характеру є ще порівняльні загадки. Це означає, що в них описується предмет у порівнянні з іншими предметами.
Наприклад: Круглий, як куля,
Зелений, як трава,
Червоний як кров,
Солодкий, як мед. (Кавун)
а) Робота в парах
Складання порівняльних загадок.
б) Колективна робота
(Діти складають загадку про метелика. На дошці малюнок із зображенням метелика).
Гарний, як квітка,
Легкий, як пір᾽їнка,
Літає, як птах.
V зупинка «Загадки для Озивайка»
Учитель. Готуючись до уроку, ви підготували загадки, які знайшли в різних книжках.
- Давайте спробуємо їх відгадати.
(Відгадування загадок)
V. Підсумок уроку
Гра «Мікрофон»
(Учитель виконує роль журналіста)
Учитель. Діти, чи захопив вас сьогоднішній урок?