Вступ. Лексикографія. Сучасні лексикографічні джерела: словники, довідкова література (у тому числі на електронних носіях)

Про матеріал
Презентація для онлайн уроку на тему: "Вступ. Лексикографія. Сучасні лексикографічні джерела: словники, довідкова література (у тому числі на електронних носіях)".
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Вступ. Лексикографія. Сучасні лексикографічні джерела: словники, довідкова література. Словники в нашому житті

Номер слайду 2

Це словник!У нього кожне слово — це перлина,Це праця, це натхнення, це людина. Не бійтесь заглядати у словник: Це пишний яр, а не сумне провалля;Збирайте, як розумний садівник,Достиглий овоч у Грінченка й Даля…М. Рильський

Номер слайду 3

Сьогодні на уроці ми: вивчимо поняття про лексикографію;сформуємо навички роботи зі словниками;спілкуватимемося з різними лексикографічними джерелами; навчимося здобувати знання про різні типи словників; познайомимось зі словниками різних мов.

Номер слайду 4

Згадаймо: У яких книгах зібрані майже всі слова будь-якої мови?Яким із словників ви найчастіше користуєтесь?У чому нам допомагають словники?

Номер слайду 5

Лексикографія – це розділ науки про мову , об’єктом якого є вивчення принципів систематизації слів та фразеологічних зворотів, укладання їх у словники. Словни́к — упорядкований в алфавітному чи тематичному порядку список заголовних слів, лексикографічно опрацьованих. Словник — лексикографічний продукт, який містить впорядкований перелік мовних одиниць (слів, словосполучень тощо) з короткими їх характеристиками або характеристиками позначених ними понять, або з перекладом на іншу мову.

Номер слайду 6

Типи словників: Залежно від призначення словники поділяються на два типи: енциклопедичні й лінгвістичні. В енциклопедичних словниках пояснюється зміст, характер і сутність предметів, явищ, понять. У них можна знайти лаконічні відомості про різні країни, народи, мови, визначні події, про видатних політичних діячів, учених, письменників, митців. Ці словники містять довідковий матеріал з усіх галузей знань. В енциклопедичних словниках уміщують також ілюстрації (фотографії, малюнки), картографічні матеріали, статистичні, хронологічні таблиці тощо.

Номер слайду 7

Словники діалектнихслів. Фразеологічнісловники. Словник паронімів. Словникомонімів. Словникантонімів. Словник синонімів Етимологічний словникІсторичнийсловник. Тлумачний словник. Лінгвістичні одномовні словники. Види одномовних словників

Номер слайду 8

Приклад: Українська радянська енциклопедія» (в 12 т., К., 1977 — 1985)«Енциклопедія українознавства» (Львів, 1993-1994, 1 — 4-й томи на літери А — М)Григораш Д. С. Журналістика у термінах і виразах (Львів, 1974)

Номер слайду 9

Зверни увагу!Словники мови окремих письменників служать для систематизації й пояснення слів, уживаних письменником у його творах. Кожнастаття ілюструється прикладами, які розкривають особливості індивідуального слововживання в художньому мовленні:«Словник мови Шевченка» за ред. B. C. Ващенка (1964) «Словник мови творів Г. Квітки-Основ'яненка» (Т. 1 — 3,1978 — 1979 pp.).

Номер слайду 10

Зверни увагу!Колектив науковців Інституту мовознавства ім. О. О. Потебні створив великий (з реєстром до 114 000 слів) «Орфографічний словник української мови» (1975, 1977). Найновішим в українській лексикографії є «Орфографічний словник української мови» С. Головащука, М. Пещак, В. Русанівського, О. Тараненка (близько 120 тисяч слів), створений на основі 4-го видання «Українського правопису» (1993). Цей словник відображає сучасний стан розвитку всіх сфер літературної мови, включаючи й найновіші запозичення. У 2003 році вийшов «Великий зведений орфографічний словник української лексики» (укладач і головний редактор В. Т. Бусел), що враховує лексичний матеріал, представлений у майже всіх орфографічних, тлумачних, енциклопедичних, термінологічних, фахових, галузевих словниках, виданих в Україні у другій половині XX — у перші роки XXI століть.

Номер слайду 11

Проблемне завдання: Прочитайте слова. Визначте в них спільну частину. Що вона означає? Чим відрізняються ці слова? Що значить кожна ця частина?Орфографія (правильно, писати), каліграфія (гарне, письмо), монографія (один, писати), лексикографія (словник, пишу)

Номер слайду 12

В бібліотеці СБРЦПО зібрано 74427 тисяч книг різноманітного змісту. Частина із цих книг - словники і довідкова література. Дані про кожну із них записані на спеціальній каталожній картці. Словники в нашому житті

Номер слайду 13

Сторінка бібліотеки на офіційному сайтіСБРЦПО ім. П. Ф. Кривоноса

Номер слайду 14

Історія походження українського словника

Номер слайду 15

Найпершим словником української живої мови вважають «Лексис сирЂчъ предложения, въкратьцЂ собранные, и из словенскаго языка на просты руский диялектъ истолкованы». Він з’явився в 1596 році завдяки Лаврентію Зизанію. Словник налічує 34 сторінки і включає в себе церковнослов’янські слова з поясненнями українською живою мовою.

Номер слайду 16

Синонима славеноросскаяІ тільки в другій половині XVII століття був складений словник української мови «Синонима славеноросская». У цьому словнику всі пояснення були написані церковнослов’янською мовою. Він налічував 185 аркушів і існував тільки в рукописному вигляді. Його автором вважається вчений чернець, чиє ім’я не згадується. Словник так і не був виданий в друкованому варіанті.

Номер слайду 17

Енеїда. Сучасним словником української мови слід вважати словник в поемі «Енеїда» Котляревського. Так письменник став не тільки основоположником нової української літератури, а й лексикографії. Після виходу «Енеїди» почали масово з’являтися невеликі українсько-російські словники, які додавалися до творів. Такі словники були пристосовані тільки до конкретних творів.

Номер слайду 18

Словник Грінченка. Українсько-російські словники активно почали з’являтися протягом XIX – поч. ХХ. Всі вони на сьогоднішній день мають велике культурне значення. Серед відомих українських словників можна назвати працю Бориса Грінченка «Словник української мови». Він з’явився в Києві в чотирьох томах. Борис Грінченко працював над ним 2 роки (1907-1909 рр.). Але вже через 49 років словник знову перевидали. Він налічує 70 000 слів української мови, як літературної, так і народної.

Номер слайду 19

Словники Калиновича, Кириченко і ПотебніСправжнім бумом у розвитку вітчизняної лексикографії видався період після Жовтневої революції. Одними з представників словників того часу став «Російсько-український словник» Михайла Калиновича і «Словник» Іллі Кириченко. Окремо стоїть «Українсько-російський словник». Це видання працівників Інституту мовознавства ім. А. А. Потебні, який створювали протягом 10 років. Справжній скарб української лексикографії, який увібрав в себе лексичні та фразеологічні одиниці української мови.

Номер слайду 20

Електронні довідники та енциклопедіїwww.uk.wikipedia.org "Вікіпедія" - україномовна версія енциклопедіїПошук за статтями вільної універсальної енциклопедії, написаних українською мовою. Вибрані статті, цікаві факти, поточний день в історії, посилання на тематичні портали і споріднені проекти.www.rubricon.com "Рубрикон" - енциклопедії в інтернетіПлатний доступ до повних електронних версій енциклопедій і словників. Тематичний каталог енциклопедій. Анонси статей, пошук за анонсами. Описи пакетів видань, ціни.

Номер слайду 21

Останнє десятиріччя української лексикографії відзначається активною роботою у створенні різноманітних комп’ютеризованих словників як лінгвістичних, так й іншого спрямування. Електронні словники

Номер слайду 22

Існує багато веб-сайтів які працюють як онлайн-словники, зазвичай з певним фокусом. Ось деякі з найвідоміших прикладів: Dictionary.com. Urban Dictionary (словник сучасного сленгу)Вікісловник (багатомовний словник, проект фонду Вікімедіа)Word. Net - семантичний словникwww.mirslovarei.com"Мир словарей" - бібліотека словників. Онлайн словники

Номер слайду 23

Робота з Інтернет-ресурсами: Відкрийте список словників української мови: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA_%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D1%96%D0%B2_%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D1%81%D1%8 C%D0%BA%D0%BE%D1%97_%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%B8 Ознайомтесь зі списком словників української мови різних видів. Запишіть інформацію про словники, які викликали у вас підвищений інтерес.

Номер слайду 24

Самостійна робота. Попрацюймо з підручником: виконайте впр. 2, стор. 5 https://shkola.in.ua/1704-ukrainska-mova-10-klas-avramenko-2018.html

Номер слайду 25

Дайте відповідь на запитання тесту:“Лексикографія. Сучасні лексикографічні джерела. Основні типи словників”https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=5696985

Номер слайду 26

Домашнє завдання: Вивчити §1 в підручнику Українська мова 10 клас Авраменко 2018, виконати впр. 4, стор. 5

pptx
Додано
21 вересня 2023
Переглядів
2769
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку