Вживання прикметників для всебічної характеристики предметів. Написання тексту есе за поданим зачином і опорними словами

Про матеріал
Конспект уроку з української мови для 4 класу з використанням новітніх технологій навчання,вправ для розвитку критичного мислення.
Перегляд файлу

Відкритий урок ,українська мова, 4 клас

Тема. Вживання прикметників для всебічної характеристики предметів. Написання тексту есе за поданим зачином і опорними словами

Мета. Поглиблювати знання учнів про роль прикметників у мовленні; вдосконалювати  вміння добирати влучні прикметники до іменників для всебічної характеристики предметів та повнішого розкриття думки; розвивати критичне мислення , монологічне мовлення учнів, збагачувати їх словниковий  запас; розвивати вміння творити добро ,викликати бажання  іти дорогою добра.

Обладнання: підручник,лепбук, картки із завданнями,збірка творівВасиля Сухомлинського, малюнки

 

 

Хід уроку

І.Організація класу до роботи.

 Добрий день, діти!  

У народі кажуть :

Добрий гість - дому радість» Сподіваюсь, що ви , як і я раді зустрічі зі мною,з нашими  гостями

Крім мене до вас завітало ще багато інших гостей, тож давайте привітаємося з ними та подаруємо їм свої посмішки.

ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання.

1.  Вправа. „ Мікрофон “.

- Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок.

(Цікавим, навчальним, трохи казковим, веселим, світлим, загадковим і т.д.)

- А ви на уроці якими повинні бути?

(Уважними, розумними, організованими, кмітливими.)

- Отже, якщо ви будете такими, то ми разом утворимо цікавий, творчий, продуктивний урок.

- До якої частини мови належить слова- відповіді? (Прикметник).

2.   Вправа «Кубування»

 Щоб пригадати вивчене, ми пограємо в гру «Кубування»,   

Перелік запитань на кубику

Що таке прикметник ? ( Прикметник – це частина мови)

Що виражає прикметник ? ( Прикметник  виражає ознаку предмета)

На які запитання відповідає прикметник ? ( Прикметник відповідає на питання : який? яка ? яке?  які? )

Як змінюються прикметники ? ( Прикметники змінюються за числами, відмінками, , а в однині – і за родами)

― З якою частиною мови прикметник найчастіше зв’язаний  у реченні ? ( У реченні прикметник найчастіше зв’язаний  з іменником)

-Чим в реченні бувають прикметники ? ( найчастіше другорядним членом речення)

ІІІ. Повідомлення теми уроку

Сьогодні на уроці ми будемо вправлятися у вживанні прикметників для всебічної характеристики предметів .Крім того, ми  будемо виконувати завдання на основі творчості великого педагога та письменника Василя Сухомлинського, складемо , запишемо есе «Чому важливо бути доброю людиною?»

IV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу

1)Робота з віршем

Сказав мудрець:

Живи. Добро звершай!

Та нагород за це не вимагай!

Хай  оживає істина стара:

Людина починається з добра.

.2) Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»

      - А як ви розумієте слово добро?

( Добро- це гарний вчинок, корисна справа)

       - А що таке доброта? ( Доброта -це чутливе, дружне ставлення до людей, тварин, птахів, рослин.)

       - Наведіть приклади доброго ставлення людей. ( Люди вітаються, допомагають у скруті, дарують квіти, вітають зі святом, допомагають людям похилого віку, тваринам).

3)Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»

      - Є слова, які доповнюють одні одних. Коли чую  слово  сонце мені на думку приходять такі слова , як тепло, ласка, турбота , радість… А які слова вам спадають на думку, коли ви чуєте слово доброта?

       щедрість            милосердя            ввічливість

 

                   турбота            Д О Б Р О ТА                 радість

 

           любов і ласка                   співчуття

 ДОБРА ЛЮДИНА Яка вона?

Утворіть прикметники від іменників, де це можливо

 

1.     Каліграфічна хвилинка

Запишіть у зошит число, класна робота.

Дд  добр  от    ота

 

2.     Робота в групах.

1група.

Доберіть і запишіть спільнокореневі слова до слова  добро

Добро, добрий . доброзичливий, добродій, добродушний, добряк

Назвіть прикметники

2група.

До поданих словосполучень доберіть близькі за значенням прикметники

Добрий борщ-смачний борщ

Добре слово-хороше слово

Добрі успіхи-гарні успіхи

3 група

Доберіть і запишіть якомога більше прикметників , які характеризують добру людину

Людина (яка?)добра,

 

С кладаємо  речення про добру людину, використовуючи прикметники.

 Добра людина робить хороші вчинки.

Краще речення записують під диктування.

 

 

        Підкресліть у реченні головні та другорядні члени речення.

 

 

5.Робота в парах. З’єднати частини прислів’я.                              

  Хто людям добра бажає                                а добрі діла.

 Не одяг красить людину -                                а зле слово – руйнує.

 Добре слово - дім будує,                                   той і собі має.

Намагайтеся жити у мирі та злагоді з навколишнім оточуючим світом. Робіть добро не за «Дякую», а від щирого серця.В народі говорять:»Хто людям добра бажає , той і собі має.»

Уявіть, що ми вийшли зі школи і йдемо дорогою. Яка вона?

Довкола лежить сніг? Який він?

Дмухнув вітер. Який він?

Раптом зазвучала казка. Яка вона?

 

4.     Робота з казкою В Сухомлинського «Сонце і Сонечко»

Читання казки

Сонце і Сонечко

Восени заховалось сонечко під корою дерева.Спить собі комашка. Не страшні їй ні морози люті, ні вітри студені.Спить Сонечко, і сниться йому теплий сонячний день , легенька хмарка на блакитному небі, яскрава веселка.

  Серед зими трапилася тепла сонячна днина. Тихо в лісі, вітру немає. Нагріло Сонце міцну кору.Жарко стало Сонечкові. Прокинулась комашка.солодко позіхнула, визирнула з-під кори.Хотіла вже було розправити крильця й полетіти та Сонцезастерегло:

-Не вилазь,Сонечку! Сховайся у свою теплу постіль.Рано тобі ще літати- загинеш

.Мої промені теплі та мороз підступний- убє тебе.Ще будуть і завірюхи й вітри холодні й морози тріскучі

  Сонечко послухалось доброго слова.Подихало свіжим повітрям і залізло знову в свою теплу постіль.

1грСлова для довідок: люті, теплий, сонячний ,студені ,блакитному, легенька яскрава

2грСлова для довідок: міцну тепла сонячна, теплу ,

3грСлова для довідок: теплі, холодні ,підступний ,тріскучі, свіжим .доброго, теплу

Якими словами описує автор вітри?(Холодні, студені)

Морози люті. тріскучі

  яка  наша казка?(Казка  цікава , повчальна, добра)

-Чого вчить нас ця казка?

5. Гра «Впізнай предмет»

 Яскраве, сліпуче, гаряче, літнє - … (Сонце)

 Холодний, сильний, , зимовий, пронизливий - … (вітер)

  Пахучі духмяні рум’яні соковиті- (яблука  )

 Барвистий, різнокольоровий ,маленький - … (метелик)

 Біла, холодна, легка, ніжна, красива - … (сніжинка)

 

 

6.     Фізкультхвилинка.

 Добре те, що сонце світить (підіймають руки вгору).

 Добре те, що віє вітер (зображують хитання дерев).

 Добре те, що ця ось школа (присідають)

 І красива, і простора (підіймаються на носочки, потягуючись   угору).

 Хай живуть у ній у мирі (крокують)

 Мешканці її щасливі (плескають у долоні). 

7. Попрацюймо разом.Гра «Так-ні»

Настав час роботи над есе. Давайте пригадаємо.

 Есе – невеликий за обсягом твір, що має довільну побудову, у якому ти  вислолюєш  власні думки .

Створюючи есе  , ти будеш :

- висловлювати   свою  думку про те, що тебе вразило,здивувало,зацікавило;

- показувати   своє ставлення до того, про що  пишеш;

- не потрібно дотримуватись якоїсь обов’язкової форми (вступу, основної  

  частини, висновку);

- не слід усебічно описувати предмет чи подію;

- можна лише частково, як у розмові, торкатися  якихось питань;

- можна висловлювати спірні міркування;

-  мова повинна бути виразною, можна використовувати образні слова, порівняння тощо;

-  есе – це текст, у нього має бути початок і кінець (завершення).

 

Розпочнемо роботу над есе.

 Алгоритм дій

1.Есе можна розпочати:

- Людина має творити добро?

- Чому важливо бути доброю людиною?

- Добра людина-це…..

- Чи можна прожити без доброти?

2.Словничок

Доброта,зло,добрий . добріти наприклад,щирий,доброзичливий,толерантний,порядний,добродій,милосердя.

3.Прислів’я,порівняння

Не роби комусь, що тобі не мило.

Не одяг красить людину, а добрі діла.

Добро,яке ми чинимо, збагачує нас.

За добро добром платять.

4.Завершення

Я вважаю,що…

Я впевнений(а),що…

Я переконаний(а),що…

 

 

7.Слухання есе вчителя

                          Людина має творити добро.

                    Добра людина… Яку людину називають доброю?

           Дивно! Але поряд зі мною живуть лише добрі люди. Це моя мама, яка подарувала мені життя. Це моя сестра, яка завжди приходить мені на допомогу. Це мої рідні , які розділяють зі мною і радість, і горе. Це мої колеги,  які  у школі створюють атмосферу доброзичливості. Це мої друзі,які завжди поряд

 

 

V. Підсумок уроку

        Про що ми сьогодні говорили на уроці?

        Що ми робили на уроці?

        Яке завдання вам сподобалося найбільше ?

        Яке значення мають прикметники в української мові?

        (Роблять нашу мову яскравою, різнобарвною, емоційною, образною...).

Незакінчене речення.

Кому сьогодні сподобалося на уроці підгніміть (веселий смайлик)

Кому не сподобалося (сумний смайлик)

На уроці мені сподобалося ….

VІ. Оцінювання.

Ви всі сьогодні молодці, допомогли мені провести урок. А оцінки ви отримаєте, коли я перевірю ваші письмові роботи.

VІІ. Домашнє завдання.

Вправа 201 , завд.3, с.102.

 

D:\МАРІЧКА2\казка сухомл сонце і сонечко.jpg04.02.158
Сонце і сонечко

docx
Додано
19 січня 2019
Переглядів
3241
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку