Тема. Сім’я. Склад сім’ї.
Мета: вчити дітей розуміти історію свого роду, сім’ї, бажання піклуватись про членів родини; розвивати спостережливість, уважність, вміння запам'ятовувати, робити висновки; виховувати почуття духовної єдності поколінь, бажання берегти родину, як часточку великої родини – українського народу.
Обладнання: картки з прислів’ями, реченнями та літерами, сигнальні картки, кросворд, дерево зі словами, аудіозапис пісні «Моя Родина».
Тип уроку:урок-змагання.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку
- Подивились один на одного, щоб налаштуватися на добрий настрій. Посміхніться один одному, покажіть, як ми вміємо любити, які ми хороші.
– А зараз заспокоїмось, сядемо рівненько. Як ви вже зрозуміли, у нас сьогодні нестандартний урок – урок-змагання. Ви поділені на 4 команди.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і завдань уроку
Буду з ним дружити, гратись, бо це мій рідненький …(братик)
Знає, вміє він багато, гордимося, це наш …(тато)
Для матусі він – татусь, а для мене він -….(дідусь)
Непосида невеличка називається …..(сестричка)
Я до неї пригорнуся, бо вона моя …(бабуся)
ІІІ.Сприймання та усвідомлення нового матеріалу
Одного хлопчика запитали, як звуть його бабусю. А він не знав.
– А як же ти дідуся кличеш?
– Діду, дайте меду.
Смішно та й не дуже. Більше сумно, що є такі хлопчики. Може, вони позабували, як і тата й маму звуть.
– Е-е-е, – каже дід Петро. – Хто не має коріння, той як перекотиполе. Куди вітер подме, туди й котиться.
А гарні дітки знають свій рід: і батьків, і дідів, і прадідів, і прапрадідів знають. Вони мають такий альбом, де вміщують знімки своїх родичів і добре слово про них. І складають родовідне дерево. Воно коренисте, гіллясте, а що гілка, то член красного роду. Що глибше коріння в такого дерева, то міцніше воно стоїть на землі.
-Зберіть листочки за порядком і запиши вислів.
Не забудь із якого ти роду, де коріння твоє проросло.
Робота в парах
Яке коріння, нема переводу.
Є рід,буде й обід.
Який рід, хоч з мосту та в воду
У нашого роду таке й насіння
Без роду - такий і приплід.
6. Гра «Ланцюжок ніжних слів»
- Команди, ви отримуєте картки зі словами, вам потрібно підібрати, якнайбільше ніжних слів до:
Фізкультхвилинка
Зробимо фізкультхвилинку про сім’ю гусей.
Пішла гусочка до річки, щоб помити собі щічки –
А за нею гусачок – ніженьками топ-топ-топ.
А за ними - гусенята – здоганяють маму й тата.
Одне впало, га-га-га, посковзнулася нога.
І не знають броду, а з розгону – в воду.
(Чи чемні були гусенята? Чому )
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
Р, о, д, и, н, а, с, і, м, я, т, ь, к, б, у, к, в, й.
2.Вправа «Буря запитань»
– Хто ми для своїх батьків? (Діти).
– Хто ми для бабусь та дідусів? (Онуки).
– Кого в сім'ї називають берегинею? (Маму).
– Як можна одним словом назвати всіх близьких родичів? (Родина).
Питання особистого характеру:
– Як звати батька твого батька?
– Як звати мамину неньку?
– Як звати бабусиного чоловіка?
– Як звати дитину твоєї мами, але не тебе?
– Встаньте всі, хто залюбки ходить в гості до родичів?
– Сядьте всі, хто любить свою родину.
Дочка моєї мами – то …. (моя сестра)
Найбільше ласкає свою дитину … (мама)
Своїх онуків розуму навчає старенький… (дідусь)
Твою матусю, донечкою зве твоя… (бабуся)
Син мого дідуся…. (мій тато)
Дочка моєї бабусі - … (моя мама)
Тато мого тата - … (дідусь)
Без чого на білому світі
Дорослим не прожити і дітям?
Хто підтримає вас, друзі?
Ваша дружна... (сім'я)
Це слово кожен знає,
Ні на що не проміняє!
До цифри «сім» додам «я» -
Що вийде? (Сім'я)
Хто миліше всіх на світі?
Кого дуже люблять діти?
На питання відповім прямо:
- Наймиліше наша... (мама)
Вдень вона працює,
Ввечері вона - дружина,
Якщо свято, вона - дама,
Хто ж це? - Моя... (мама)
Хто стирає, варить, шиє,
На роботі втомлюється,
Прокидається так рано? -
Лише турботлива... (мама)
Фотографія стоїть
В золотистої рамочці,
Чий погляд зігріває сонцем?
Погляд коханої... (матусі)
Ти працювала, ти втомилася
І зовсім не відпочивала,
Буду просити сонечко
Вранці у вікна не світити:
- Не вставай так рано,
Не буди ти... (маму)
Хто кохані всіх на світі?
І за всю сім'ю у відповіді?
Від зарплати до зарплати
Що б ми робили без... (тата)
Хто ж важку роботу
Може робити по суботах? -
З сокирою, пилкою, лопатою
Будує, працює наш... (тато)
Хто навчить цвях забити,
Дасть машину покермувати
І підкаже, як бути сміливим,
Сильним, спритним і вмілим?
Всі ви знаєте, хлопці, -
Це наш улюблений... (тато)
Хто любити не втомлюється,
Пироги для нас пече,
Смачні оладки?
Це наша... (бабуся)
Хто все життя працював,
Оточував турботою
Онуків, бабусю, дітей,
Поважав простих людей?
На пенсії вже багато років
Нестаріючий наш... (дід)
Хто веселий карапузик -
Спритно повзає на пузі?
Дивний хлопчисько -
Це молодший мій... (братик)
Хто любить і мене, і братика,
Але більше любить вбиратися? -
Дуже модна дівчина -
Моя старша... (сестричка)
Мами старша сестра -
З вигляду зовсім не стара,
З посмішкою запитає: «Як живете?»
Хто в гості до нас приїхав? (Тітка)
Хто ж з маминою сестрою
Приїжджає до нас часом?
На мене з посмішкою дивлячись,
«Здрастуй!» - каже мені... (вуйко)
Бабусі - сонечко, дідусеві - вірш,
Багато здоров'я їм на двох!
Щастя бажаємо ще на два століття,
З Днем літнього вас... (людини)!
Пригостить завжди варенням,
Стіл накриє з частуванням,
Лада наша ладушка,
Хто? - Рідна... (бабуся)
Він працював не від нудьги,
У нього руки в мозолях,
А тепер він старий і сивий -
Мій рідний, коханий... (дід)
Дідусь і бабуся
Були молодими,
А коли постаріли -
Стали... (літніми)
Він навчить вас працювати,
Від душі повеселитися,
Всім хлопцям приклад він!
Хто? - Мій дід... (пенсіонер)
Осінь подарувала свято
І не забула привітати
Ясним сонечком до обіду
Наших... (бабусю і діда)
V. Підсумок уроку
- А чи знаєте ви як звучить
- Я підготувала для вас квітки, ці квітки символізують ваші родини. Напишіть на них прізвище своєї сім’ї, та прикріпіть їх до карти України (лунає пісня «Моя родина»).
Ріка вмирає без джерел,
Дерева сохнуть без коріння.
У ріднім краї ти – орел.
Твій родовід тут – покоління.