Конспект позакласного заняття з розвитку зв’язного мовлення
у 2-му класі
по темі: "Як звірі приготувалися до зими"
учитель Гуманіцкая Т.В.
Мета заняття: закріплювати знання дітей по темі «Тварини» на основі тексту «Як звірі приготувалися до зими». Розвивати фразову мову учнів, вчити самостійно складати пропозиції, знаходити в тексті відповіді на питання, ставити питання до виділених слів , продовжувати роботу над правописом і вживанням в мові дієслів теперішнього, минулого і майбутнього часу.
Контролювати фразову мову учнів, розширювати словниковий запас, вести роботу над словесним і логічним наголосом, темпом і злитістю, основними правилами орфоепії.
Розвивати слухове сприйняття, необхідний темп діяльності, самостійність.
Виховувати любов і турботу до тварин, птахів.
Словник: перелітні, дупло, барліг, нора
Хід уроку
1.Організаційний момент
Діти, до нас прийшли гості, давайте привітаємося.
Добрий день!
Зараз перевіримо - як ви мене чуєте і розумієте.
Яке сьогодні число? _________________ (слухо / зорове)
Артем, повтори _______________________
Який день тижня? ___________________ (за екраном)
Давид, повтори .________________________
Соня, яка зараз пора року? ________ (читання з губів)
- Молодці!
-Наше заняття називається «Розвиток зв’язного мовлення»
-Сьогодні на уроці ми будемо намагатися: добре говорити, відповідати на питання, читати, ставити питання до слів.
По перше зробимо фонетичну зарядку.
Контролювати будемо все звуки, але особливу увагу приділимо звукам
[С'-З ']. Попрацюємо одночасно і над силою голосу.
2.Фонетична зарядка
Читаємо склади і слова:
ся-ЗЯ Ася - зяблик
СІ-зи Сима - зима
се-ЗЕ сірий - зелений
Читаємо речення і стежимо за диханням -
Заєць взимку білий, а влітку сірий.
3. Розмовна п'ятихвилинка
Подивіться на картинки - Хто це?
- Тварини
- Які? (На дошці вивішені картинки, а написи закриті, коли діти говорять які це тварини, то написи відкриваються)
- Правильно свійські та дикі тварини.
- Артем, назви свійських тварин _______________
- Микита, чому вони так називаються?
(-Вони живуть біля людей)
- Соня, назви диких тварин ______________
- Чому їх називають «дикі тварини»
- Вони живуть в лісі.
- Взимку в лісі холодно! Звірям погано. Чому?
- Немає ягід, грибів, жуків.
- Але звірі розумні, хитрі. Вони восени приготувалися до зими.
- А це хто?
-Птахи.
-Вірно!
-А які це птахи? (Ластівки, шпаки, журавлі, граки.)
-Перелітні. Які прилітають до нас навесні і відлітають восени в теплі краї.
Назвіть їх _________________________
Назвіть птахів які залишаються з нами зимувати.
(Горобці, ворони, синички, голубі.)
-Ось ми і перевірили домашнє завдання
- Молодці! Ви виконали його добре, повторили всіх тварин і птахів.
-На минулому уроці ми читали розповідь, текст лежить перед вами.
Як звірі готувалися до зими
Багато було роботи восени у лісних мешканців - білки та їжака.
Білочка збирала і сушила гриби, шукала горіхи і носила їх у дупло. Їжачок збирав сухе листя, носив його у нору, щоб було тепло. Їжачок, ведмідь, борсук будуть спати аж до весни. Зайчик поміняв свою сіру шубу на білу, щоб його не спіймав вовк або лисиця.
Лелеки, ластівки, шпаки відлетіли до теплих країв. Сороки, ворони, горобці, синиці прилетіли ближче до будинків людей. Люди зробили їм годівниці..
4. Узагальнення і закріплення пройденого матеріалу.
- Як називається текст? (з перешкодами )
- «Як звірі готувалися до зими»
-Вірно. Читали ми в класі. А зараз ви надягнете шапочки і будете звірятами в лісовій школі.
(Робота над текстом)
-Білочка, йди сюди. (за екраном)
- Білочка, ти восени що робила?
- Я готувалася до зими.
- Покажи дітям як ти це робила?
(Збирає в кошик гриби, горіхи)
-Що робить білочка? (слухо/зорове)
- Збирає гриби і горіхи.
- Діти, куди несе білочка свої запаси? (читання з губів)
-У свій будиночок.
-А як називається? (з перешкодами)
-Дупло.
- Вірно, білка живе в дуплі.
- Прочитайте, де про білочку написано в тексті. (Білочка збирала і сушила гриби, шукала горіхи і носила їх в дупло.)
-А їжачок готувався до зими?
-Так.
- Знайдіть у тексті, як? (Їжачок збирав сухе листя.)
-А як це, покажи нам їжачок. (Виходить їжачок і збирає листя.)
-Молодець!-
-А навіщо він це робив?
- Їжачок, знайди це в тексті. (Ніс їх в нору, щоб було тепло.)
-Діти, а їжачок ходить по лісу взимку?
- Ні
-А що він робить?
-Спить.
-А хто ще спить? Знайдіть в тексті і прочитайте.
-Їжачок, ведмідь, борсук спатимуть аж до весни.
- Діти, а де спить ведмідь?
-У барлозі.
-Давайте прочитаємо речення.
(Ведмідь спить у барлозі.)
-А що робить зайчик взимку, знайдіть в тексті.
(Зайчик поміняв свою сіру шубку на білу, щоб його не спіймав вовк або лисиця)
-Діти, а чому зайчик став білим?
-Тому що сніг білий.
-Зайчик сховається і його не видно.
- Молодці!
Діти, ці речення ви запишете в зошитах на уроці української мови.
-А зараз давайте відпочинемо.
5. Руханка
-Я буду показувати тварину, а ви будете показувати як вона рухається.
(Лисиця, ведмідь, заєць, ластівка)
-Молодці!
-Діти, а ластівка-це тварина?
-Ні пташка.
-Вірно.
-Але і пташкам важко взимку.
-Є пташки, які відлітають у вирій.
-Знайдіть в тексті, які пташки відлітають на південь.
(Журавлі, ластівки, шпаки відлітають на південь.)
- А які птахи залишилися і що зробили? Прочитайте.
(Сороки, ворони, горобці, синиці прилетіли ближче до будинків людей.)
- А що зробили люди? Знайдіть в тексті.
(Люди зробили їм годівниці)
-Кому їм?
-Правильно. Пташкам.
- А для чого?
- Щоб підгодовувати птахів.
- Їм важко під снігом шукати корм, ось люди і повинні допомагати.
- Ви всі молодці! Урок закінчено.
- Подивіться, що у мене є.( Насіння, крихти хліба, сало).
- Як ви думаєте для кого?
- Для пташок.
-Правильно ми підемо після заняття і погодуємо пташок.