Тема: Які були особливості розвитку фінікійської цивілізації
Мета: 1)дати уявлення про країни Близького Сходу, сформувати уявлення про найважливіші етапи історичного розвитку Фінікії , дати поняття «колонія», розкрити причини утворення колоній, розказати про найважливіші досягнення фінікійців.
2) розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження, удосконалювати навички роботи з історичними картами та текстом підручника;
3) розвивати навички групової роботи.
Очікувані результати.
Після цього уроку учні мають:
- знати: походження назви «Фінікія», основні заняття фінікійців, назви
фінікійських винаходів;
- вміти: позначати на карті територію Фінікії, її міста, колонію Карфаген;
- розуміти: вплив природно – географічних умов на господарське життя фінікійців, поняття «місто–держава», «колонія», «колонізація», «метрополія».
Формувати компетентності:
-Компетентність спілкування державною мовою для спілкування під час пояснення навчального матеріалу; для вміння переказувати прочитане, висловлювати власну думку в усній та письмовій фор
мі;
-Інформаційну компетентність для виявлення джерела й авторів інформації;
-Математичну компетентність шляхом встановлення хронологічної послідовності
- Соціальну та громадянську компетентності для розуміння важливості вивчення історії та толерантного ставлення до культури
та традицій інших народів.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Обладнання: зошити, підручник О.Пометун «Досліджуємо історію і суспільство», історичні атласи, ілюстративний матеріал,
роздатковий матеріал, мультимедійна презентація, відеоматеріали.
Хід уроку:
І. Організаційний момент
Психолого-емоційне налаштування.
Прослуховування музики.
- Які емоції виникли у вас?
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Гра «Історичне лото»
1. Як впливали природно-географічні умови на життя людей Дворіччя?
2. Що сприяло піднесенню Вавилона?
3. Хто із царів Вавилона уславився найбільше і чому?
4. Поясни поняття: Вавилон, Вавилонське царство, Дворіччя (Месопотамія), зрошення, зикурат.
5. Яким був устрій вавилонського суспільства? Що могло, на твою думку, породжувати конфлікти в ньому? Чому?
6. Чому Вавилон був перлиною свого часу?
Гра «Звідки термін» з ЛЕГО
Зелена цеглинка – Єгипет, жовта цеглинка – Межиріччя .Вчитель
називає терміни і поняття, а діти підіймають відповідну цеглинку.
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Ми з вами вже познайомилися з Єгиптом, країнами Передньої Азії – Шумером, Аккадом та Вавилоном.
Сьогодні на уроці ми познайомимося ще з одним народом, який жив у Передній Азії в давнину. Його життя дуже відрізнялося від життя єгиптян або вавилонян, що було пов’язано з особливостями природи місця, яке вони населяли.
Відгадайте назву країни, яка зашифрована.
25, 12 ,15,12, 33.
Відгадали цифри? Так , це порядковий номер букв українського алфавіту. Сьогодні будемо знайомитися з Фінікією.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Протягом уроку ведеться робота з ментальною картою
На ватмані посередині вчитель пише тему уроку. В ході уроку від центра теми кольоровими маркерами малюються гнучкі лінії і на них робляться короткі записи найважливішої інформації .
Зелена гілка місцезнаходження, географічні особливості
Червоні гілки заняття населення
Блакитна торгівля
Фіолетова винаходи
Оранжева алфавіт і його важливість
Жовта мореплавство та створення колоній
Проблемне запитання
- Чому саме мореплавство стало основним заняттям фінікійців?
Робота з картою
- Використовуючи карту атласу, визначте, яке море омиває береги Фінікії.
- З’ясуйте, яким буде клімат країни, що розташована на морському узбережжі.
- Поясніть, чому жителям Фінікії важко було займатися землеробством і скотарством.
Робота в парах
Робота з підручником ( ст. 73)
Прочитати текст. Записати у зошиті заняття фінікійців.
1.садівництво (виноград та оливкові дерева, кедрові та дубові ліса);
2. торгівля – найбільші торгові міста Бібл, Тир, Сидон (торгували з такими країнами: Дворіччя, Єгипет, Греція, Ізраїль, Урарту, Сирія; продавали: вино, оливкову олію, пурпуровий одяг, скляний посуд, кедрову деревину; купували: вовну, пшеницю, вишуканий одяг, коней, мулів, овець, кіз, рабів);
3. ремесло (ювеліри, ливарники, будівельники, ткачі, різьбярі по дереву та слоновій кістці, скло різних сортів: від темного і непрозорого до прозорого, ткацтво, суднобудування);
4. мореплавство (заснування колоній);
ФІНІКІЙЦІ
Фінікійці прославилися не тільки як відважні мореплавці. Ними було зроблено ряд важливих винаходів, завдяки яким фінікійські товари користувалися попитом у багатьох країнах.
Винаходи фінікійців. (Пурпурова фарба. Дзеркало. Скло. Фінікійський алфавіт.)
Фізкультхвилинка. Всі учні сидять. Учитель закривши очі, відвернувшись, задає число. Необхідно викидати над головою відповідну кількість пальців. Потім він промовляє: «Раз-два-три! Замри!». Розплющує очі. Повертається до учнів. У класі має стояти стільки учнів , скільки пальців їм було пред‘явлено.
Суспільний устрій Фінікії.
Коментоване читання (стр.58)
- Порівняйте, чим устрій суспільства Фінікії відрізнявся від устрою Стародавнього Єгипту і Вавилону?
Фінікійська колонізація.
Дидактична вправа «Переплутані слова»
Діти, перед уроком осінній вітерець вирішив погратися аркушами, на яких були написані поняття ,й переплутав їх. Допоможіть мені їх розставити так, щоб у нас з вами вийшли пояснення до таких термінів як:
- колонія – місто, створене переселенцями
- колонізація – заселення та освоєння вільної території
- метрополія – місто або країна, які заснували колонію
Для налагодження постійних торговельних зв’язків із віддаленими землями фінікійські мореплавці стали засновувати свої поселення – колонії.
Робота з картою.
Завдання.
1) Визначте причини фінікійської колонізації.
2)Користуючись картою, назвіть напрямки фінікійської колонізації та найбільші колонії, засновані фінікійцями.
Робота над таблицею (учні заповнюють на основі здобутих знань)
ФІНІКІЙСЬКА КОЛОНІЗАЦІЯ |
||
Причини колонізації |
Напрямки колонізації |
Найбільші колонії |
- розвиток мореплавства та торгівлі; - работоргівля; - складна демографічна ситуація (переселення народів зі Сходу) |
- Північна Африка; - Західне Середземномор’я; - Іспанія; - Острови Сицилія та Сардинія; - Острів Кіпр |
- Північна Африка: Карфаген, Гадрумет, Тапс, Гіппон; - Іспанія: Гаде, Луцент; - Сардинія: Кара ліс, Таро, Нора; - Сицилія: Панерм |
Карфаген
Робота в парах.
Метод «Ти – мені, я – тобі».
Учні опрацьовують матеріал підручника (стр.60-61) і задають один одному питання.
V. Узагальнення та систематизація знань.
«Чиста дошка»
Запитання:
6.Що таке метрополія? Яке місто було метрополією для Карфагена?
Прийом «Аукціон»
Учні по черзі називають вже відому для них інформацію про Фінікію.
VІ. Рефлексія
- Чи сподобався вам урок?
- Чи все вдалося під час уроку?
- Що ви не зрозуміли?
- З чим виникли проблеми?
VІ. Домашнє завдання.
1.Опрацювати § 11.
2.Знайти інформацію про подорожі фінікійців.